Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Konkursy HR szansą na wymarzoną karierę

Na polskich uczelniach nie brakuje studentów zdolnych, którzy od początku do końca wiedzą, jaką ścieżką chcą zmierzać do osiągnięcia założonych celów. Często wydaje się ona prosta, oparta o konsekwencję w działaniu i ciężką pracę dzień po dniu. Czy istnieje przepis na wymarzony start zawodowej kariery?

Nie ma uniwersalnego sposobu na zrobienie dobrego wrażenia podczas rozmowy kwalifikacyjnej i przekonanie rekrutera, że to właśnie my jesteśmy idealnym kandydatem na dane stanowisko. Jednak pewne aspekty mogą nam zdecydowanie pomóc w tym zadaniu. Pierwszym, najważniejszym krokiem jest przygotowanie CV, które wyróżni nas z tłumu aplikujących. Na co pracodawcy szczególnie zwracają uwagę? Liczy się przede wszystkim doświadczenie. Nawet jeśli mamy wykształcenie kierunkowe w pełni odpowiadające wymogom danego stanowiska, ale brakuje nam sprawdzenia wiedzy teoretycznej w praktyce, znalezienie ciekawej pracy zgodnej z naszymi oczekiwaniami może być znacznie trudniejsze. Jak zdobyć cenne na rynku pracy doświadczenie podczas studiów? Można to zrobić nie tylko podczas praktyk i staży, ale także w ramach konkursów HR, które corocznie są organizowane przez wiele firm. Możliwości jest wiele, a odniesienie sukcesu w takim przedsięwzięciu będzie nie tylko ciekawym wpisem do CV, ale także łączy się z wymiernymi korzyściami finansowymi i często ofertami pracy.

Współpraca się opłaca

Niezależnie od miejsca pracy niemalże wszędzie mamy bądź będziemy mieć do czynienia z innymi współpracownikami. W takich sytuacjach niezwykle ważne jest szybkie znalezienie porozumienia i dobre relacje, nie tylko na gruncie zawodowym, ale także po godzinach pracy. Brak dobrej komunikacji często przeradza się w chaos, który nigdy nie był i nie będzie pożądany w szanującym się przedsiębiorstwie bądź korporacji. To właśnie dlatego duża część konkursów HR dających niezwykłą szansę na rozwój, skierowanych jest do niewielkich grup – 3-4-osobowych. Przy takiej liczbie osób łatwo zaobserwować, jak współpracują one między sobą i rozdzielają zadania, czyniąc je prostszymi bądź trudniejszymi do wykonania. To swoisty test na współpracę w grupie, która jest niezwykle ważna w środowisku pracy. To także szansa na sprawdzenie innych cennych kompetencji miękkich – umiejętności szybkiego wyszukiwania informacji, analizowania ich i odpowiedniego ich prezentowania, pracy pod presją czasu, radzenia sobie ze stresem, odpowiedzialności za zadania wykonywane w grupie. Trudno takie kompetencje sprawdzić w warunkach uczelnianych, dlatego udział w tego typu konkursach potrafi przynieść wiele korzyści. Takie wyzwanie może stanowić dla nas również informację zwrotną dotyczącą naszych umiejętności i tego, jak pod tym względem wypadamy na tle rówieśników. Nawet jeśli nie odniesiemy sukcesu w zmaganiach, to przekonamy się, w czym jesteśmy dobrzy, a jakie kompetencje powinniśmy jeszcze doskonalić.

Gra warta świeczki

Sam udział w konkursach HR to nie tylko szereg wyzwań, którym należy stawić czoła, ale również duże możliwości i prestiż. To także szansa na sprawdzenie się w środowisku, w którym wiąże się swoją przyszłość zawodową – to idealna okazja, aby poznać charakter firmy, jej kulturę organizacyjną, specyfikę pracy. Dzięki udziałowi w tego typu konkursach można nie tylko przeżyć ciekawą przygodę i zdobyć doświadczenie, ale także przekonać się, czy branża i firma, w której chcielibyśmy zacząć karierę zawodową, naprawdę nam odpowiada. To bardzo cenna wiedza, którą warto nabyć jeszcze zanim wejdzie się na rynek pracy. Każdy konkurs niesie ze sobą nagrody, które możemy podzielić na trzy kategorie. Rzeczowe, finansowe, najczęściej w postaci pieniężnej, jak i również zawodowe, których nie da się przecenić. Główna nagroda to bowiem nie tylko gotówka, ale najczęściej również płatny staż, praktyki bądź oferta pracy. Tego typu nagroda to nie tylko możliwość zdobycia zawodowego doświadczenia, które staje się przepustką do dalszej kariery, ale również szansa znalezienia zatrudnienia na dłużej. W dużej mierze jest to zależne od poczynionych wysiłków i chęci samorozwoju, które bez wątpienia zostaną zauważone.

Każdy znajdzie coś dla siebie

Co roku odbywa się wiele takich konkursów, zarówno zespołowych, jak i indywidualnych. Nieustannie największą uwagę przyciągają jednak te związane z szeroko pojętą branżą finansową. Nie ma w tym jednak nic dziwnego, ponieważ niezależnie od sytuacji na rynku, specjaliści z zakresu ekonomii i zarządzania kapitałem zawsze będą rozchwytywani. W przypadku korporacji finansowych niezbędne jest także odpowiednie zarządzanie podatkami. Każda z nich ma swoje zaufane grono doradców podatkowych, radców prawnych i adwokatów, bez których prowadzenie firmy przy jednoczesnym utrzymywaniu zysków na określonym poziomie byłoby co najmniej ciężkie. To dlatego studenci prawa, znający przepisy od podszewki, także są bardzo pożądani na rynku pracy, a ich obecność w zespole konkursowym zwiększa szansę na drużynowe zwycięstwo. Nie oznacza to jednak, że w innych branżach nie ma podobnych specjalistów, mających za zadanie wyłowić z tłumu najzdolniejsze jednostki. Organizowane są różnego rodzaju hackathony, które mają za zadanie znaleźć kreatywnych programistów oraz konkursy dla konstruktorów, zbierających pierwsze szlify na mechanicznych wydziałach swoich uczelni. To jednak tylko przykłady, które można mnożyć. Niezależnie od kierunku studiów, znalezienie czegoś odpowiadającego zainteresowaniom nie jest rzeczą wymagającą. Warto obserwować uczelniane tablice ogłoszeń oraz samodzielnie dokonywać researchu.

Ostatni dzwonek tuż-tuż

Tego typu konkursy zazwyczaj są organizowane pod koniec roku kalendarzowego. Skierowane są one do wszystkich zainteresowanych, niezależnie od ich wieku oraz roku studiów, który realizują. Organizatorzy mają świadomość, że także wśród „pierwszaków” nie brakuje osób obeznanych z tematyką konkursową, więc nic nie stoi na przeszkodzie, by również oni mogli wykazać się nabytą wiedzą na drodze praktycznych zadań oraz pracy zespołowej. Nawet jeśli stan wiedzy okaże się na tym etapie niewystarczający, by odnieść sukces w konkursie, sam udział będzie cennym doświadczeniem, które zaprocentuje w przyszłości, choćby podczas kolejnych edycji. Trzeba jednak się spieszyć, ponieważ zdarza się, że niektóre z konkursów mają ograniczoną liczbę miejsc. Koniec listopada to często ostatni dzwonek na podjęcie decyzji dotyczącej udziału w takim evencie, który w przypadku choć małego sukcesu może znacznie pomóc wypłynąć na szerokie wody.

Autor: Kamil Milewski