Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Konto osobiste. Dlaczego warto?

Z badania „Miliony Polaków”1 wynika, że niemal 71% młodych osób (w wieku 18–24 lat) deklaruje, że aktywnie korzysta z przynajmniej jednego rachunku bankowego.

I dobrze, bo konto w banku przyda nam się nie tylko do odbierania stypendium z uczelni czy wynagrodzeń z pierwszej pracy, ale przede wszystkim…

…wesprze nas w zarządzaniu budżetem

Konto bankowe ułatwia zarządzanie własnymi finansami. Dzięki niemu mamy nie tylko stały dostęp do salda rachunku, ale także historii wykonywanych transakcji. W łatwy sposób sprawdzimy np. wydatki, które ponieśliśmy w danym miesiącu (przy założeniu, że częściej niż gotówką posługujemy się kartą płatniczą). Spis wykonanych transakcji z pewnością ułatwi nam analizę budżetu – szczególnie wtedy, gdy nie mamy nawyku ich zapisywania i kategoryzowania. Finansowy rachunek sumienia na koniec każdego miesiąca to dobra praktyka. Pozwoli nam ona ocenić, które wydatki były nieuniknione, a z których mogliśmy zrezygnować, oszczędzając wydane pieniądze.
– Wszyscy wiemy, że warto oszczędzać. Często jednak nie potrafimy zacząć, uważając, że nie mamy z czego. Młodzi często odsuwają tę myśl: na jutro, na potem, na przyszły rok. A tymczasem oszczędzanie jest proste i możemy to robić całkiem nieświadomie, wykorzystując nasze codzienne czynności, jak np. robienie zakupów – mówi Rafał Kasprzyk, manager ds. Akwizycji i Relacji z Klientem Młodym w banku Credit Agricole. – Nasi młodzi klienci, korzystający z 1 Konta, mogą uruchomić w nim usługę CAsaver. Dzięki niej za każdym razem, gdy płacą kartą, bank zaokrągla transakcję do wybranej kwoty – 50 gr, 1 zł lub 5 zł. I tak, przy zaokrągleniu do 5 zł i wykonywaniu transakcji kartą na 33,33 zł, z konta na Rachunek Oszczędzam wędruje 1,67 zł. Po pewnym czasie można być miło zaskoczonym, gdy na rachunku uzbiera się całkiem pokaźna kwota, w sam raz np. na nieplanowane wyjście do kina ze znajomymi – dodaje.

…umożliwi mobilny dostęp do naszych pieniędzy

Dziś dostęp do własnych finansów jest możliwy niemal z każdego miejsca, w którym połączymy naszego laptopa lub smartfona z internetem. 80% młodych klientów banków2 wskazuje, że dobra i nowoczesna aplikacja mobilna to kluczowa kwestia przy wyborze konta osobistego. Ten fakt nikogo już nie dziwi. Korzystając z bankowości internetowej i mobilnej, w wygodny i szybki sposób wykonamy przelew, doładujemy telefon czy zapłacimy za internetowe zakupy – w tramwaju, przed seansem w kinie lub w przerwie pomiędzy zajęciami na uczelni.
Bankowość elektroniczna ułatwia także regulowanie zobowiązań – wystarczy skorzystać z funkcji zlecenia stałego. W serwisie internetowym czy mobilnym możemy ustawić odpowiednie parametry przelewu (odbiorcę, numer jego rachunku, kwotę oraz datę), a w określonej przez nas częstotliwości będzie on automatycznie realizowany (pod warunkiem zapewnienia środków na rachunku).
Konto sprawdzi się także podczas zagranicznych wyjazdów. Wiele banków oferuje otworzenie w rachunku bieżącym subkonta w wybranej walucie obcej wraz z możliwością otrzymania walutowej karty płatniczej. Dzięki temu, przebywając za granicą, wyeliminujemy opłaty związane z realizacją transakcji w różnych walutach i unikniemy kosztów ich przewalutowania.

…da poczucie bezpieczeństwa

Rachunek bankowy to znacznie bezpieczniejsze miejsce przechowywania naszych pieniędzy niż kieszeń. A jeśli, na nieszczęście, staniemy się ofiarą kradzieży i stracimy naszą kartę płatniczą, bardzo szybko zastrzeżemy ją w dowolnej placówce bankowej, poprzez bankową infolinię lub korzystając z ogólnodostępnego systemu www.zastrzegam.pl. Po zastrzeżeniu karty nikt nie będzie mógł bezprawnie korzystać z naszych pieniędzy.
Przy rachunku bankowym mamy także możliwość skorzystania z oferty ubezpieczeń na życie i ochrony naszego mienia. Takie pakiety zapewniają pomoc np. w przypadku wystąpienia usterek w domu czy awarii samochodu. Często jest to także ochrona przed drobnymi kradzieżami lub uszkodzeniami telefonu. W nagłych potrzebach możemy liczyć również na wsparcie medyczne. Pomoc wezwiemy, kontaktując się telefonicznie z bankiem lub ubezpieczycielem.

…nie raz pozytywnie zaskoczy

Korzystający z rachunku klient banku może spodziewać się także innych profitów. Karty płatnicze banków biorą udział w różnych programach lojalnościowych. Oznacza to, że płacąc tymi kartami, korzystamy ze zniżek i specjalnych promocji. Warto także obserwować wszystkie promocje organizowane dla klientów. Zdarza się, że w czasie wakacji lub ferii zimowych zostaniemy mile zaskoczeni bezprowizyjnymi wypłatami z bankomatów za granicą.

Konto bankowe to, od czasu do czasu, także możliwość otrzymania premii. Możemy je uzyskać np. za skuteczne polecenie konta bliskim lub spełnienie określonych warunków (mogą nimi być np. regularne wpływy na rachunek i aktywne korzystanie z aplikacji mobilnej). Obserwujmy newslettery, strony www lub profile banków na portalu Facebook – dzięki temu nie przeoczymy żadnych dodatkowych korzyści.

Jeśli kogokolwiek odstraszają formalności związane z otworzeniem rachunku bankowego w placówce, to w tej kwestii nie ma się czego obawiać. Wiele banków oferuje możliwość otwarcia konta w procesie zdalnym (poprzez internet) lub za pośrednictwem kuriera, który przywiezie dokumenty do podpisania na wskazany przez nas adres. Październik to czas, kiedy banki odwiedzają nasze uczelnie – rozglądnijmy się zatem uważnie, bo być może sprawy te będziemy w stanie załatwić w przerwie między zajęciami.

1), 2) Akcja „Milion Polaków” została przeprowadzona przez porównywarkę Comperia.pl oraz Związek Banków Polskich przy wsparciu Instytutu Badań Rynkowych i Społecznych. W badaniu przeprowadzanym od 5 maja do 5 lipca 2016 r. wzięło udział ponad 22 tys. internautów.

foto shutterstock