Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Kotlety z szałwią na pamięć

Światowej sławy profesorowie Tim Tully i Eric Kande (noblista) rywalizują ze sobą w wyścigu do wynalezienia pigułek pamięci. Naukowcy zgodnie twierdzą, że zapamiętywaniem, jako procesem biologicznym, można sterować…

Na razie udało się odkryć kilka czynników wspomagających proces zapamiętywania oraz prę prostych sposobów na poprawę pamięci krótkotrwałej. W trakcie prowadzenia eksperymentów okazało się m.in., że mechanizm zapamiętywania jest u człowieka taki sam jak u… ślimaków. Bieg po „pigułkę pamięci” nie będzie jednak przypominał wyścigów ślimaków i trwać ma ok. 5 lat.

Tymczasem, naukowcy z University of Wisconsin odkryli, że szybciej zapamiętujemy informacje „w strachu” – gdy fala adrenaliny zaleje nasz organizm. Jednak zamiast oglądać horrory albo skakać na bungee z podręcznikiem, wystarczy po prostu wprowadzić się w stan lekkiego pobudzenia np. poprzez ściskanie w ręku gumowego kółka.

Badacze z University od Sydney udowodnili natomiast, że znana odżywka stosowana w siłowniach, czyli kreatyna poprawia nie tylko muskulaturę, ale i pamięć. Wyniki uzyskano w eksperymencie, do którego zaproszona 45 wegetarian. Ponieważ u jaroszy poziom, zawartej w mięsie, kreatyny jest stosunkowo niski, ochotnikom podawano codziennie taką jej ilość, która odpowiadała zjedzeniu 2 kg mięsa. Efekty były widoczne już po krótkim wspomaganiu wegetariańskiej diety. Jarosze zapamiętywali dłuższe ciągi cyfr i lepiej rozwiązywali testy.

Pamięć poprawiają również tabletki z wyciągiem z szałwi, ponieważ blokuje ona enzym rozkładający acetylocholinę – substancję przenoszącą informację między neuronami.