Kraków zmienił się w polską stolicę tanga, a wszystko to za sprawą gorących i zmysłowych rytmów prosto z Buenos.
Trwa trzecia edycja Kraków Tango Festival – wydarzenie, które co roku przyciąga do Krakowa mistrzów i pasjonatów tanga z całego świata. Warsztaty prowadzone przez światowego formatu pary z Buenos Aires, darmowe lekcje dla początkujących oraz niebanalna atmosfera podczas wieczornych uroczystych Milong. To i wiele więcej będzie można zobaczyć i poczuć w Krakowie już od 29 kwietnia.
Krakowski Festiwal Tanga gromadzi pasjonatów tego specyficznego tańca z całej Europy. Trzy dni tańca, nauki i inspiracji tangiem, z których korzystają zarówno początkujący, jak i wytrawni tancerze. Co roku swoją miłością do tanga zarażają oni setki przybyłych na festiwal osób. W tym roku kunsztem oraz wiedzą o tańcu podzielą się: Anita Monteagudo i Pablo Retamar, para, która do Polski zawita po raz pierwszy; wspaniali Mariela Sametband i Alberto Colombo, a także wyjątkowa para męska: Martin Maldonado i Maurizio Ghella. To jedna z najciekawszych par środowiska tancerzy tanga. Nawiązują swym warsztatem do początku XX wieku, kiedy to w Buenos Aires mężczyźni bardzo często tańczyli ze sobą. Ich taniec cechuje ciągła zmiana ról męskich i żeńskich oraz wyjątkowa kreatywność w ruchach.
Organizatorzy przewidzieli w programie tegorocznej edycji warsztaty tanga o różnym stopniu trudności. Każdy kto będzie chciał spróbować swych sił w tańcu, może skorzystać z darmowych praktyk, które będą odbywać się codziennie od godz. 13:00 do 16:00 w Galerii Jana Siuty, przy ul. Sławkowskiej 14, nieopodal Rynku Głównego.
– Co roku staramy się, aby program tego wyjątkowego wydarzenia w jak największym stopniu odpowiadał potrzebom przybyłych – mówi Marcin Miszczak, organizator Kraków Tango Festival. W trakcie tej edycji oprócz praktyk przewidzieliśmy także dodatkową możliwość zapoznania się z tangiem przez początkujących – zapraszamy na darmowe lekcje tanga „Pierwsze Kroki” w sobotę lub w niedzielę o godz. 12:00. Przestrzeń do tańca udostępni nam Galeria Jana Siuty, a lekcje prowadzone będą przez instruktorów z Tango House, krakowskiej szkoły tańca, uczącej Tanga Argentyńskiego w nowoczesnym oraz tradycyjnym stylu.
Bilety na Milongi są do nabycia w Tango House Cafe, przy ul. Szpitalnej 4 codziennie od godziny 10.00 do 20.00.Festiwalowe Milongi odbywają się w tym roku m.in.: w Hotelu Europejskim, ul. Lubicz 5 (obok Dworca Głównego) oraz w Domu Kultury Kolejarza przy ul. Św. Filipa 6. Dodatkowo , organizatorzy zapraszają na specjalne Milongi przed i po festiwalu: w czwartek, 28 kwietnia w Restauracji Poezja Smaku, Jagiellońska 5 oraz w poniedziałek, 2 maja w Klubie Swing, Bożego Ciała 7.
Kraków Tango Festival łączy przedstawicieli wielu kultur i narodowości. Ponoć w tańcu najlepiej można poznać drugiego człowieka. Festiwal stanowi w tym kontekście wyjątkową platformę wymiany myśli oraz inicjowania ciekawych znajomości. Dla części przybyłych możliwość nawiązania kontaktu z mistrzami tanga to wyjątkowa szansa na rozwój, także po zakończeniu wydarzenia.
Honorowy patronat nad festiwalem objęli: Prezydent Miasta Krakowa, Prof. Jacek Majchrowski oraz Ambasada Republiki Argentyńskiej.
Patronaty medialne objęły: TVP Kultura, TVP Kraków, Radio RMF Classic, Dziennik Polski, Interia.pl, Inyourpacket.pl, Modny Kraków oraz Miesiąc w Krakowie.
Krakowski Instytut Tanga powstał w 2006 roku w Krakowie. Celem stowarzyszenia jest promocja tanga argentyńskiego oraz kultury argentyńskiej w Polsce, poprzez udostępnianie informacji o tangu, organizowanie wydarzeń kulturalnych i współpracę z innymi organizacjami, w temacie rozwijania zainteresowania tangiem oraz kulturą argentyńską w Polsce.
Tango Nuevo: styl tańca tanga argentyńskiego, zwany również neotango. Cechuje go dynamiczność oraz ciągła zmiana sposobu trzymania partnerki z zamkniętego na otwarty i odwrotnie. Dzięki temu tancerze mają możliwość dużej improwizacji w tańcu. Powstał pod koniec lat osiemdziesiątych w Buenos Aires, jest szczególnie popularny wśród młodej grupy tancerzy, którzy tańczą przy nowoczesnych brzmieniach, tzw. electrotango.