Wirtuozeria, muzyczna wrażliwość i zaskakująca rozmaitość interpretacji – to wszystko czeka na gości II edycji Międzynarodowego Festiwalu Pianistycznego Królewskiego Miasta Krakowa, który odbędzie się w dniach 25 – 31 października 2009 r. Głównym organizatorem jest Stowarzyszenie Artystyczne PianoClassic.
Festiwal pianistyczny w 2010 roku, nie mógł oczywiście mieć innego motywu przewodniego, jak muzyka Chopina. Tegoroczna edycja, specjalna, w swej istocie ma być hołdem złożonym jednemu z największych kompozytorów epoki romantyzmu w dwusetną rocznicę jego narodzin – wyjaśnia Marian Sobula, Dyrektor Artystyczny.
Przypomni on dzieła kompozytora, które czynią polską kulturę muzyczną tak szczególną i niepowtarzalną – dodaje Marek Nawara, Marszałek Województwa Małopolskiego, który patronuje Festiwalowi. – Obecność zarówno polskich jak i zagranicznych wirtuozów pozwoli miłośnikom muzyki przekonać się, jak dzieła tego wielkiego kompozytora interpretowane są przez artystów z całego świata.
Trudno jednoznacznie wskazać Gwiazdę Festiwalu. Rozpocznie go recital wielokrotnie nagradzanego włoskiego pianisty – Alessandra Taverny. To właśnie o jego wykonaniu Koncertu f-moll F. Chopina pisano: „minuty poezji bez skazy”. I choć w programie nie ma koncertu, to niewątpliwie „Florianka” będzie rozbrzmiewać niezwykłą muzyką.
Kolejny wieczór (tym razem w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej MANGGHA) będzie należał do młodziutkiej Claire Huangci, która już dziś jest często wymieniana wśród potencjalnych laureatów tegorocznego Konkursu Chopinowskiego. Jej koncert to mieszanka liryki i sielanki z gwałtownością i drapieżnością oraz dużymi wymaganiami technicznymi (m.in. w Etiudzie Ges-dur op. 10 nr 5 partia prawej ręki wykorzystuje wyłącznie czarne klawisze klawiatury).
W następnych dniach muzycznym Krakowem zawładną m.in. Beata Bilińska, Sofya Gulyak i Aleksander Kobrin, którzy do swoich recitali dołożyli także muzykę R. Szumanna (rówieśnika Chopina). Pozwolą nam Oni na poznanie zupełnie różnych oblicz nie tylko kompozytorów, ale wręcz niektórych utworów.
Szczegółowe informacje znajdują się na stronie internetowej: www.festiwalpianistyczny.pl