Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Krakowscy studenci zarabiają miliony

Czwórka studentów z krakowskiej Wyższej Szkoły Zarządzania i Bankowości zajęła 1. miejsce w międzynarodowym konkursie Marketplace. Ich wirtualna firma zarobiła ponad 36 mln dolarów.

Paweł Hojda, Piotr Ochman, Mateusz Skowronek i Paweł Twardokęs wzięli udział w prestiżowym konkursie biznesowym, obok drużyn ze Stanów Zjednoczonych, Ameryki Środkowej i Azji. Zasady nie były skomplikowane – przez dziewięć tygodni należało prowadzić swoją firmę. Branża wybierana była losowo. Liczyły się nie tylko zyski z sprzedaży, ale także rozwój firmy oraz zadowolenie klientów i wirtualnych pracowników tejże.

 

Zadaniem krakowskiego zespołu było zbudowanie fabryki produkującej komputery dla korporacji. Na rozkręcenie interesu studenci dostali wirtualny milion dolarów. Po paru tygodniach okazało się, że firma zarobiła na czysto 36 mln, zdobyła 54% udziałów na rynku, a jej akcje z 1$ skoczyły do 337$.

 

Duży dochód firmy możliwy był dzięki jej ulokowaniu w Brazylii, dzięki czemu fabryka miała tanich pracowników, ale i tańszy transport, niż np. fabryki, które ulokowane zostały w Azji. Dlatego grupy, które otworzyły swój interes otwierały w Chinach, okazały się mniej konkurencyjne.

 

Studenci z WSZiB z wygraną w kieszeni planują teraz całkiem realny podbój USA. Trójka z nich wakacje planuje spędzić właśnie za oceanem.