Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Kredyt na legitymację

Może już za niedługo otrzymanie kredytu studenckiego będzie łatwiejsze. Rząd chce zmienić zasady udzielania kredytów studenckich.

 Najpóźniej za dwa miesiące Ministerstwo Nauki przedstawi projekt nowych zasad udzielania kredytu studenckiego. W założeniu nowe rozwiązanie ma być opłacalne i dla banków, i dla studentów. Rozważana jest zmiana kwestii poręczeń, dostępności i form spłaty. Uproszczone ma być przyznawanie kredytów i wprowadzenie w przyszłości tzw. kredytu na legitymacje.

Zmiany mają sprawić, że banki chętniej będą udzielać studentom takich kredytów.
Na razie banki zaangażowane w kredytowanie studentów podchodzą z rezerwą do tego pomysłu. Spowodowane jest to tym, że taki kredyt jest dla banków nieopłacalny. To także produkt pracochłonny wymagający ciągłego monitoringu i comiesięcznych wypłat kredytu. Sprawna obsługa systemu wymaga wsparcia informatycznego, na które stać jedynie banki posiadające duży portfel takich kredytów.

Celem zmian jest wypracowanie nowoczesnego instrumentu kredytowego dla studentów, aby banki zaangażowały się w tę akcję w szerszym zakresie.