Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Królewska para na UJ w Krakowie!

W trakcie kilkugodzinnej wizyty w Krakowie Para Królewska weźmie udział w inauguracji polsko-norweskiego programu badawczego i stypendialnego. Oba programy są finansowane z grantów norweskich w ramach środków z Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Uroczystość odbędzie się w Collegium Novum UJ.

Następnie Król Harald V i Królowa Sonja wezmą udział w spotkaniu z norweskimi studentami Szkoły Medycznej dla Obcokrajowców Wydziału Lekarskiego UJ. Po wizycie na naszej Uczelni Para Królewska zwiedzi krakowskie muzea i inne instytucje kulturalne.

Jego Królewska Mość Król Harald V urodził się 21 lutego 1937 roku w majątku ziemskim Skaugum niedaleko Oslo. Będąc jedynym synem następcy tronu Księcia Olava, a późniejszego króla oraz następczyni tronu Księżnej Märthy, był pierwszym księciem urodzonym w Norwegii od 567 lat. Dzieciństwo Księcia Haralda w Norwegii upływało spokojnie aż do wybuchu II Wojny Światowej. Gdy wojska nazistowskie zaatakowały Norwegię, 9 kwietnia 1940 roku, Księżna uciekła z Haraldem i jego siostrami do Szwecji i przeczekała okres wojny w Stanach Zjednoczonych. Książę Harald powrócił do Norwegii w 1945 roku.

Po ukończeniu edukacji na poziomie szkoły średniej, Książę Harald wstąpił do Norweskiej Szkoły Oficerów Kawalerii. W 1959 roku ukończył Akademię Wojskową. Po odbyciu obowiązkowej służby wojskowej rozpoczął studia w Oxfordzie, gdzie w latach 1960-1962 uczęszczał na wykłady z nauk społecznych, historii i ekonomii w Balliol College.

29 sierpnia 1968 roku następca tronu Książę Harald poślubił Sonję Haraldsen . Para czekała dziewięć lat na zatwierdzenie swojego małżeństwa. Po konsultacjach z Prezydium Storting, liderami ugrupowań parlamentarnych i rządem Olav V zezwolił synowi na poślubienie osoby z poza kręgu arystokracji. Król Harald wstąpił na tron 17 stycznia 1991 roku po śmierci ojca.

Jej Królewska Mość Królowa Sonja urodziła się 4 lipca 1937 roku w Oslo. Szkołę średnią ukończyła w 1954 roku, a następnie odbyła szkolenie zawodowe w zakresie szycia i kroju. Dalsze kształcenie w tym kierunku uwieńczone zostało dyplomem z Ecole Professionelle des Jeunes Filles w Lozannie w Szwajcarii. Po powrocie do Norwegii Sonja studiowała na Uniwersytecie w Oslo.