Gdyby zrobiono sondę na polskich uczelniach, pytając, jaki jest najbardziej znany autor angielskiego kryminału, zapewne najczęściej padałaby odpowiedź: Agatha Christie.
Agatha Christie, a właściwie Agatha Mary Clarissa Miller Christie przyszła na świat końcem XIX wieku (1890 r.), a zmarła, mając prawie 90 lat (1976 r.). Ta niezwykła autorka odniosła niesamowity sukces – wydając w języku angielskim ponad miliard książek, drugi miliard sprzedając w innych językach, w 45 krajach. Tylko we Francji rozeszło się 40 milionów jej książek.
Płodna autorka
Pisarka od 1920 do 1976 roku stworzyła ponad 90 powieści i sztuk teatralnych. Średnio co roku do druku wychodził przynajmniej jeden utwór, a jej pierwszą książką detektywistyczną była „Tajemnicza historia w Styles”. Oprócz powieści kryminalnych Christie napisała zbiory opowiadań, trzy książki autobiograficzne oraz, wydane pod pseudonimem Mary Westmacott, sześć romansów. Jej najbardziej znane utwory to m.in.: „Morderstwo w Orient Ekspressie”, „Dwanaście prac Herkulesa” (opowiadania), „Zerwane zaręczyny”, „Dziesięciu murzynków”, „Kurtyna”, „Mężczyzna w brązowym garniturze”, Morderstwo w Mezopotamii”, „Tajemnica siedmiu zegarów”, „Śmierć na Nilu”, „Godzina zero”, „Karty na stół” czy „Trzecia lokatorka”.
Bohaterowie angielskiego kryminału
Najbardziej znani bohaterowie angielskich kryminałów, to oczywiście bohaterowie powieści Agathy Christie. Niezapomniany belgijski detektyw Herkules Poirot (pojawiający się w ponad 30 książkach) i starsza pani, detektyw-amator Jane Marple, para detektywów Tommy i Tuppence to główne postacie pierwszego planu powieści Christie. Herkules Poirot zapadł w pamięć fanów zagadek kryminalnych również przez liczne ekranizacje powieści Christie. Najbardziej znane filmy o Poirocie, to te, w których zagrał brytyjski aktor David Suchet – w roli najbardziej znanego belgijskiego detektywa wystąpił 70 razy.
Specyfika powieści
Akcja większości powieści toczy się w zamkniętym pomieszczeniu,w którym znajduje się morderca. Detektyw, który również tam przebywa, budując napięcie, powoli udowadnia, kto jest winny przestępstwa. Tłem kilku powieści Christie jest również Bliski Wschód, który pisarka poznała, wyjeżdżając ze swoim drugim mężem archeologiem na wykopaliska.
Klub Detektywów
Na początku swojej przygody z pisaniem kryminałów, w 1920 roku, Agatha Christie, przyłączyła się do Klub Detektywów, którego członkami byli autorzy powieści kryminalnych. Owocem tej współpracy była, napisana wspólnie w 1931 roku, książka „The Floating Admiral”. Innymi angielskimi pisarzami, którzy działali w Stowarzyszeniu byli Dorothy L. Sayers i G.K. Chesterton. Klub funkcjonuje do dzisiaj.
Po śmierci pisarki, zgodnie z jej życzeniem, zostały wydane cztery książki. Dwie z nich przeleżakowały kilkadziesiąt lat. Ale nie tylko dlatego twórczość Agathy Christie jest wciąż żywa. Jej fabuły ciągle zaciekawiają czytelników w powieściach, ale też na deskach teatru i w ekranizacjach. Póki co nie zanosi się też, aby ktoś mógł zdetronizować królową angielskiego kryminału.