Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Kto zdobył Laury Magellana 2012 – podsumowanie konkursu

Zakończyła się V edycja konkursu biznesowego Laury Magellana. Uroczysta Gala, na której nastąpiło wręczenie nagród miała miejsce w piątek 1 lutego w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. W tym roku główną kategorię Magellana Roku otrzymał ks. Jacek Stryczek.

Ideą konkursu, organizowanego przez Korporację Absolwentów Uniwersytetu Ekonomicznego
w Krakowie, jest poszukiwanie współczesnych Magellanów – wyjątkowych ludzi zmieniających dzisiejszy świat społeczno-biznesowy w Polsce. Według tych kryteriów wybrano szóstkę laureatów:

Główną kategorię – Magellana Roku – otrzymał ks. Jacek Stryczek, prezes Stowarzyszenia Wiosna – za organizację akcji Szlachetna Paczka, w rezultacie której rocznie wsparcie otrzymuje ponad 13 tys. osób w potrzebie.

Ludzi, którzy tworzą ze mną Szlachetną Paczkę określiłem „dziką hordą”. Szukają oni bowiem kolejnych wyzwań i rzucają się na te wyzwania. I wygrywają.” – dodał ks. Stryczek, odbierając nagrodę.

Debiut Roku, nagroda dla absolwentów Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie poniżej 30 roku życia, trafiła do Małgorzaty Leszczyńskiej, założycielki firmy Logicum. Tytuł otrzymała za połączenie odważnej wizji z biznesem oraz założenie firmy propagującej logiczne myślenie i rozwój intelektualny poprzez wykorzystywanie gier logicznych. Nagroda to dla niej przede wszystkim ‘wyraz wiary głosujących i Jury Konkursu w realizowaną przez nią działalność’.

Tytuł Managera Roku odebrał Paweł Błachno, prezes Grupy Jagiellońskie Centrum Innowacji za pionierski, autorski projekt Jagiellońskiego Modelu Komercjalizacji i Transferu Technologii oraz umożliwienie współpracy nauki z biznesem wzorem największych gospodarek świata. Odbierając nagrodę Błachno cieszył się, że ‘małżeństwo nauki i biznesu wreszcie jest możliwe’.

W kategorii Przedsiębiorca Roku wygrał Marcin Olszewski, właściciel firmy Lepsza Energia 2012. Wyróżnienie otrzymał za znalezienie niszy w postaci usług dla Małych Elektrowni Wodnych oraz wdrażanie nowych usług i produktów dla MEW. Nagroda okazała się dla niego ogromnym zaskoczeniem. Jednocześnie zaznaczył, że ‘nie jest łatwo być Magellanem, szczególnie w branży odnawialnych źródeł energii. Ale tak jak Magellan – zamierza dalej iść do przodu i się nie poddawać.’

Laureatką kategorii Osiągnięcie Pozazawodowe została Urszula Michalik, jedna z głównych działaczek Stowarzyszenia „Zacisze”. Nagrodzona za prospołeczne działania związane
z propagowaniem idei terapii autyzmu. Michalik była bardzo zaskoczona, ‘że to właśnie ona otrzymała tak szczególne wyróżnienie, stanowi ono najlepsze potwierdzenie, że jej praca ma sens’.

Nagroda za Całokształt Osiągnięć Zawodowych została przyznana prezydentowi Rzeszowa – Tadeuszowi Ferencowi. 10 listopada 2012 roku obchodził jubileusz dziesięciolecia piastowania urzędu. Jego wizja rozwoju Rzeszowa, konsekwencja w działaniu oraz osobiste zaangażowanie już trzykrotnie zostało docenione przez większość mieszkańców miasta. Ferenc stwierdził, że ‘nagrodę otrzymują tak naprawdę mieszkańcy Rzeszowa’. Podziękował też swoim profesorom, że na studiach uczyli go, jak podejmować mądre decyzje.

Głosujący i Jurorzy mieli bardzo trudne zadanie przed sobą. Wszyscy nominowani to niesamowite osoby, które nieraz pokazały, że zasługują na nominację. Wszyscy nominowani to wizjonerzy, którzy dzięki wytrwałości osiągnęli naprawdę dużo. Chciałabym podziękować wszystkim, którzy zgłaszali kandydatury, tym, którzy głosowali i wreszcie samym nominowanym – to dzięki Państwu ten konkurs jest wyjątkowy. A przed nami dużo pracy – w końcu z każdym dniem jest bliżej do szóstej edycji Gali Laurów Magellana!” – dodaje Dorota Budzińska-Wiska, Dyrektor Konkursu.

Na tegoroczną Galę przybyło ponad 450 osób z całej Polski – byli to przedstawiciele władz, przedsiębiorstw, organizacji non-profit, mediów i instytucji państwowych. Transmisję on-line z Gali widziało ponad 2 200 osób.

Konkurs Laury Magellana jest organizowany przez Korporację Absolwentów Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie co roku, już od pięciu lat. Nagradzane są w nim osoby, które łącząc wizję z wytrwałością i talentem zarządczym, osiągają wybitne rezultaty i zmieniają współczesny krajobraz biznesowy.