Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Które branże postrzegamy jako najbardziej atrakcyjne do pracy w 2017?

Branża produkcyjna, branża surowców i paliw oraz branża energetyczna – miejsca pracy w tych trzech sektorach uważają za najbardziej atrakcyjne uczestnicy polskiej edycji światowego badania Randstad Employer Brand Research 2017.

Zwieńczeniem jednego z największych na świecie projektów badawczych dotyczących wizerunku marek są przyznawane co roku nagrody dla najatrakcyjniejszych pracodawców – Randstad Award.

W tegorocznej, siódmej już edycji badania w Polsce wzięło udział ponad 6500 respondentów. Ponad połowa uczestników wskazała, że praca w branżach produkcyjnej oraz surowców i paliw, jest najbardziej atrakcyjna. Tylko nieco mniej (48%) ocenia tak branżę energetyczną. Przed rokiem w czołówce plasowały się: energetyka, surowce i paliwa oraz motoryzacja.

W 2017 roku wśród 10 najbardziej atrakcyjnych sektorów znalazły się także branże: inżynieryjna, motoryzacyjna, elektrotechniczna, FMCG, farmaceutyczna i kosmetyczna, nowoczesnych usług dla biznesu (SSC/BPO) oraz budowlana.

W branży produkcyjnej ankietowani najbardziej doceniają wykorzystanie nowoczesnych technologii, stabilność finansową i rozwój kariery. Dwa pierwsze czynniki pojawiają się również jako wyróżniki branży surowców i paliw oraz energetycznej. Tutaj respondenci wskazywali również bezpieczeństwo zatrudnienia.

Lista branż z najbardziej atrakcyjnymi miejscami pracy różni się znacząco, gdy weźmiemy pod uwagę płeć respondentów. Kobiety w pierwszej trójce wskazują FMCG, branżę farmaceutyczną i kosmetyczną oraz elektrotechniczną. Wśród mężczyzn na czele są surowce i paliwa, branża inżynieryjna oraz energetyka.

Najmłodsze pokolenie pracowników w wieku od 18 do 24 lat docenia najbardziej pracę w branżach elektrotechnicznej i inżynieryjnej oraz w sektorze telekomunikacji i IT.

W przypadku pozostałych grup wiekowych wybory ankietowanych kształtują się dość podobnie. Wśród respondentów w wieku od 25 do 44 lat za najbardziej atrakcyjne branże uchodzą: sektor surowców i paliw, branża inżynieryjna oraz elektrotechniczna. U osób w wieku od 45 do 65 lat lider jest ten sam, a dalej plasują się branże energetyczna i elektromechaniczna.

Pełne wyniki tegorocznej polskiej edycji badania Randstad Employer Brand Research poznamy 26 kwietnia w czasie gali Randstad Award. Dowiemy się także, które firmy Polacy postrzegają jako najbardziej atrakcyjne miejsca pracy. Wyniki badania pokażą też, jakie czynniki w największym stopniu wpływają na ich oceny.

Informacje o badaniu:

Randstad Employer Brand Research to największy na świecie projekt badawczy dotyczący wizerunku pracodawcy i czynników atrakcyjności pracodawców. Pierwsze badanie przeprowadzono w 2000 roku w Belgii. Dziś obecne jest już w 26 krajach i obejmuje ponad 225 000 respondentów. W tym roku ma 7. edycję w Polsce. W naszym kraju badanie objęło 150 największych pracodawców oraz 6500 respondentów, reprezentatywnych dla polskiego społeczeństwa (pod względem wieku, płci, wykształcenia, regionu). Obejmuje zdolnych do pracy Polaków w wieku od 18 do 65 lat, zarówno uczących się, pracujących, jak i poszukujących pracy.

 

Więcej informacji o badaniu:

https://www.professionals.randstad.pl/o-randstad/randstad-award/


źródło – 
www.randstad.pl
foto shutterstock