Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Kulturalny grudzień. Gdzie warto być?

Koncerty, festiwale, targi. Grudzień bogaty jest w wydarzenia kulturalne. Sprawdziliśmy, gdzie warto być.

25. Wrocławskie Targi Dobrych Książek

1-4 grudnia 2016
Wrocławskie Centrum Kongresowe Hali Stulecia, ul. Wystawowa 1

Jedno z trzech (obok Targów Książki w Krakowie i Warszawskich Targów Książki) liczących się i wysoko ocenianych wydarzeń tego typu w kraju. Propaguje literaturę o wysokich walorach literackich oraz artystycznych i typograficznych. Targom towarzyszą spotkania z pisarzami, debaty, wykłady, wystawy oraz program warsztatów kreatywnych dla dzieci i młodzieży. Stałym elementem jest prestiżowy konkurs i nagroda „Pióro Fredry” przyznawana wydawcom za najlepszą książkę roku.

17. Festiwal Filmu Niemego

1-4 grudnia 2016
Kino Pod Baranami, Kraków 

Kino nieme żyje! Ta myśl przyświeca kolejnym edycjom Festiwalu Filmu Niemego w Krakowie. Co roku prezentowane są klasyczne dzieła epoki kina niemego w nowych muzycznych interpretacjach, a także filmowe odkrycia – obrazy niedawno odnalezione i odnowione.

14. Krakowski Festiwal Górski

2-4 grudnia 2016
Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie

Wśród różnorodnych warsztatów nie zabraknie w tym roku m.in. tematyki związanej ze skitourami, analizą wypadków górskich, wiedzy o zagrożeniu lawinowym, porad dotyczących zimowych wycieczek górskich czy treningu okołowspinaczkowego.

Festiwal Sztuki i Przedmiotów Artystycznych

2-4 grudnia 2016
Międzynarodowe Targi Poznańskie

Festiwal Sztuki i Przedmiotów Artystycznych, to targi dedykowane szerokiej publiczności, spragnionej obcowania ze sztuką i rękodziełem oraz zainteresowanej wprowadzeniem w tajniki pracy utalentowanych artystów. Festiwal powstał z myślą o prezentacji i popularyzacji unikatowych prac z różnych dziedzin sztuki wśród szerokiej grupy odbiorców oraz promocji mniej znanych artystów wśród naszej społeczności.
Wielkim atutem Festiwalu jest szeroki zakres tematyczny. Różnorodność oferty z pewnością przyciągnie i oczaruje sympatyków sztuki oraz rękodzieła, dla których unikalność jest szczególnie ważnym atutem.

Międzynarodowy Festiwal JAZZ 2016

3-11 grudnia
Warszawa

3 XII Andy McKee (USA) – przedstawiciel nowej generacji amerykańskich gitarzystów jazzowych – Klub Hybrydy, godz.20.00
8 XII „Jean Luc Ponty Quartet with guest Adam Bałdych” – najwybitniejszy skrzypek jazzowy świata w konfrontacji z czołowym polskim skrzypkiem – Sala Palladium, godz. 19.00 (William Lecomte, kb – Guy Nsangué Akwa, bs – Damien Schmitt, dr)
9 XII „Janczarski & McCraven Quintet” (PL/USA) w ramach cyklu Polish Jazz International – Muzeum Powstania Warszawskiego, godz.20.00 (Borys Janczarski – ts, Stephen McCraven – dr, Rasul Siddik – tp, Adam Kowalewski – b, Joanna Gajda – p)
10 XII Krzysztof Kobyliński „Sagrada Familia” – recital fortepianowy, Muzeum Powstania Warszawskiego, g..20.00
11 XII Kamil Piotrowicz Sextet – koncert promujący CD ‘”Popular Music” wytw. Hevhetia Nowy Świat Muzyki

W ramach imprez towarzyszących odbędą się tradycyjne „Poranki Jazzowe” w Kinie Muranów. W dniach 10 i 17 grudnia o godzinie 11.00 dzieci wraz z rodzicami uczestniczyć będą w spektaklach, na które składają się popularne polskie filmy animowane do których ilustrację muzyczna tworzą na żywo muzycy z zespołów jazzowych Blues Fellows a następnie odbywają się zajęcia plastyczne powiązane w tematyką imprezy.

Podczas Festiwalu będzie eksponowana wystawa artysty fotografika Andrzeja Rumianowskiego pt. „Jazz in Poland” ze zbiorów Muzeum Jazzu im. Leopolda Tyrmanda, które ma swa siedzibę w legendarnym budynku Polskiej YMCA w Warszawie przy ul. Konopnickiej 6.


Koncert Muzyki Filmowej

4 grudnia – Zielona Góra, Hala Widowiskowo-Sportowa
7 grudnia – Katowice, Spodek

„Koncert Muzyki Filmowej” to nadzwyczajna produkcja koncertowa! Niezwykła i ogromna scena, multimedia, tancerze. Projekt jakiego jeszcze nie było! Największe światowe hity wykonają Justyna Steczkowska, Andrzej Piaseczny, Krzysztof Cugowski, Janusz Radek, Mietek Szcześniak, Krzysztof Kiljański w towarzystwie ponad pięćdziesięcioosobowej orkiestry Tomasza Szymusia. Całość poprowadzi Grażyna Torbicka.


Actus Humanus

5-11 grudnia

Actus Humanus to wyjątkowy festiwal w wyjątkowym mieście. W najpiękniejszych historycznych przestrzeniach Gdańska prezentuje najwybitniejsze osiągnięcia muzyki dawnej. Przyciąga światowej klasy artystów i tłumy publiczności. Tegoroczna, 6. edycja festiwalu potrwa od 5 do 11 grudnia.

9. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Boska Komedia

8-7 grudnia 2016
Kraków

W Krakowie między 8 a 17 grudnia po raz 9. odbędzie się jeden z najważniejszych i najbardziej oczekiwanych polskich festiwali teatralnych: Boska Komedia. Zobaczymy łącznie 28 spektakli, z czego 10 w konkursie głównym „Inferno”, 8 w konkursie „Paradiso” – nowo powstałym w tegorocznej edycji konkursie dla młodych twórców. Odbędą się dwie premiery teatralne i pokazane zostaną dwa spektakle zagraniczne.
Tematem przewodnim tegorocznej edycji jest hasło „Jeszcze Polska nie zginęła, póki teatr żyje“, które ma przypomnieć, że o sile i pozycji kraju świadczą nie tyle polityczne deklaracje, ile przede wszystkim niezależny obieg myśli i idei, ich rozpiętość i różnorodność.


16. edycja Festiwalu Watch Docs w Warszawie

9-15 grudnia
Kino Muranów,

WATCH DOCS to w chwili obecnej jedna z dwóch największych na świecie imprez filmowych poświęconych prawom człowieka prezentujących filmy dokumentalne, w których zaangażowanie na rzecz praw jednostki łączy się ze sztuką filmową. Każdego roku na festiwalu pokazywanych jest blisko siedemdziesiąt światowej klasy filmów, które w Polsce ogląda łącznie ponad kilkadziesiąt tysięcy widzów. WATCH DOCS jest również najstarszym festiwalem filmów dokumentalnych organizowanym w Warszawie – pierwsza edycja festiwalu odbyła się w 2001 roku.

WATCH DOCS to festiwal, na którym co roku można obejrzeć kilkadziesiąt premierowych pokazów i uczestniczyć w kilkunastu spotkaniach ze światowej sławy dokumentalistami. To tu swoje polskie premiery miały nowe filmy takich twórców, jak: Errol Morris, Raymond Depardon, Kim Longinotto, Avi Mograbi czy Alex Gibney, a master class poprowadzili między innymi legenda dokumentu – Frederick Wiseman oraz znakomity brytyjski filmowiec – Sean McAllister.

WATCH DOCS to spotkania i dyskusje panelowe z udziałem ekspertów, obrońców praw człowieka, publicystów i polityków. W debatach organizowanych w ramach festiwalu udział wzięli między innymi Sergiej Kowaljow, Aleksander Milinkiewicz, Ludmila Aleksiejewa, Tadeusz Mazowiecki, Ewa Łętowska, Wiktor Osiatyński, Andrzej Rzepilński czy Janina Ochojska.

Europejskie Nagrody Filmowe

10 grudnia 2016
Narodowe Forum Muzyki

Europejska Nagroda Filmowa – najbardziej prestiżowe wyróżnienie przyznawane od 1988 roku europejskim filmom przez członków Europejskiej Akademii Filmowej. Co drugi rok nagrody są wręczane w Berlinie, w latach parzystych ceremonie wręczenia nagród odbywają się w dużych miastach europejskich. 29. gala odbędzie się we Wrocławiu. Pierwszym laureatem EFA w 1988 roku był Krzysztof Kieślowski, który odebrał ją za „Krótki film o zabijaniu”. Do roku 1996 laureaci otrzymywali statuetkę Felixa. Od 1997 r. wręczana jest nowa, bezimienna jak dotąd, statuetka, nazywana po prostu Europejską Nagrodą Filmową.

Niebo: ceremonia zamknięcia ESK 2016 we Wrocławiu
17 grudnia 2016
Hala Stulecia

Niezwykła gra świateł i dźwięku, orkiestra na żywo, dziesiątki artystów, wrocławskie Duchy i historia miasta w XX wieku. Już 17 grudnia we wspaniałych wnętrzach Hali Stulecia odbędzie się multiwidowisko „Niebo” – ostatnia część „Kwartetu Flow” opowiadającego historię Wrocławia i jego mieszkańców. To spektakl będący kulminacją projektu i zarazem Ceremonią Zamknięcia Programu Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. To jednocześnie pierwsze wydarzenie Kwartetu, które rozegra się pod dachem – największym dachem Wrocławia, należącym do Hali Stulecia. „Niebo” jest historią trzech pokoleń kobiet, mieszkanek Wrocławia, ucieleśniających niezwykłą drogę, jaką przeszło miasto w XX wieku.

Na scenie wystąpią mieszkańcy Wrocławia, którzy swoją opowieść o mieście rozpoczęli w 2015 roku, wspólnie tworząc projekt „Mosty” – performance na 27 wrocławskich mostach i kładkach. Teraz, na zakończenie swojej niezwykłej przygody, stali się współtwórcami widowiska, które zobaczyć będą mogły tysiące osób. Ponownie ujrzymy Duchy Wrocławia. Stalowe konstrukcje, przebudzone na początku tego roku, staną się scenograficzną bazą spektaklu; niemymi, ale ekspresyjnymi świadkami historii Breslau/Wrocławia. Przestrzeń Hali wypełni się muzyką, którą mogliśmy usłyszeć podczas styczniowej „Ceremonii Otwarcia” oraz w czerwcu tego roku, w trakcie rozgrywającego się nad brzegami Odry efektownego multiwidowiska „Flow”.