Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Kusząca logistyka

Logistyka to sektor, który od 2008 roku nieprzerwanie notuje jedne z najlepszych perspektyw zatrudnienia. Ale nie tylko liczne oferty pracy czynią tę branżę interesującą z punktu widzenia planowania kariery.

Logistyka jest jedną z najszybciej rozwijających się sfer działalności gospodarczej na świecie. Każda firma, ruszająca na podbój rynku i chcąca działać na szeroką skalę, musi mieć w swoich strukturach dział zajmujący się procesem zarządzania łańcuchem dostaw. Eksperci ds. logistyki są poszukiwani w przedsiębiorstwach produkcyjnych i handlowych, firmach spedycyjnych, transportowych, doradczych oraz placówkach administracyjnych. Jednym słowem wszędzie tam, gdzie zarządza się przepływem towarów.

 

Dobre perspektywy

 

To zapotrzebowanie ma odbicie w danych. Jak wynika z opublikowanego przez ManpowerGroup, firmę doradztwa personalnego, kwartalnego raportu perspektyw zatrudnienia, prognoza netto zatrudnienia dla IV kwartału 2016 roku w tej branży wynosi +15%. Oznacza to wyraźnie optymistyczne perspektywy dla szukających pracy w tym sektorze. Co warto podkreślić, dodatnie prognozy dla tej branży odnotowywane są od początku przeprowadzania badania w Polsce, czyli od 2008 roku. Na rozwój logistyki wpływa zainteresowanie handlem internetowym. Rosnąca rola branży e-commerce to podstawowy trend, który determinuje działania i plany firm logistycznych na całym świecie.

 

Polska magazynami stoi

 

Ta dobra passa jest też widoczna w rosnącym rynku wynajmu magazynów. Z raportu firmy doradczej JLL wynika, że w 2015 roku wynajęto w Polsce 2,2 mln m2. magazynów. Największe zapotrzebowanie na powierzchnie magazynowe pochodziło właśnie od operatów logistycznych. Do użytku oddano prawie milion m2 magazynów, a kolejne 774 tys. m2 jest w budowie. Uważa się, że w 2016 roku zasoby nowoczesnej powierzchni magazynowo-przemysłowej przekroczą poziom 10 milionów m2.

 

Jasna ścieżka kariery

 

Na kandydatów, którzy chcą rozpocząć karierę w tej branży, czeka nie tylko dużo ofert pracy, ale i wiele różnorodnych stanowisk. Logistycy mogą pracować jako: spedytorzy, ekspedytorzy, specjaliści ds. logistyki, specjaliści ds. transportu, kierownicy działu logistyki czy dyrektorzy ds. logistyki i zakupów. Ogromną zaletą branży logistycznej jest jasno wytyczona ścieżka kariery. Pracownicy mają świadomość tego, po jakich szczeblach kariery mogą się wspinać i jakie działania podjąć, by zostać zauważonym. Awans wewnętrzny to najbardziej typowa ścieżka kariery w branży logistycznej. Osoba zaczynająca pracę jako dyspozytor w firmie logistycznej, po uzyskaniu doświadczenia może stać się ekspedytorem oraz spedytorem. Kolejny stopień to stanowisko kierownika działu logistyki, a ostatni szczebel to dyrektor logistyczny.

 

Co oferują pracodawcy?

 

Kuszące wydają się także same warunki zatrudnienia. Pracodawcy oferują możliwość wszechstronnego rozwoju poprzez kursy, szkolenia i wymianę doświadczeń. Kuszą też rozbudowanymi pakietami socjalnymi, dofinansowaniem do prywatnej opieki medycznej oraz zajęć sportowych. Firmy z oddziałami w całym kraju oferują możliwość relokacji, zapewniając zakwaterowanie, a te – działające na całym świecie – rozwój kariery międzynarodowej i pracę w multikulturowym środowisku. To z kolei pozwala poznać nowe miejsca i podszkolić znajomość języków obcych. Jeśli więc planujesz karierę, zaplanuj ją w logistyce!

foto shutterstock