Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Kwas foliowy poprawia pamięć

Suplementacja diety kwasem foliowym znacząco poprawia możliwości poznawcze – donoszą na łamach pisma "Lancet" naukowcy z Holandii.

Możliwości poznawcze – zdolność do zapamiętywania, szybkość przetwarzania informacji i uczenia się – maleją z wiekiem. Zmiany te są związane między innymi z ryzykiem demencji w późnym wieku.
 
Wcześniejsze badania wykazały, że niski poziom kwasu foliowego i podwyższony poziom homocysteiny we krwi są znaczącymi czynnikami ryzyka związanymi ze spadkiem możliwości poznawczych.
 
Jane Durga z Wageningen University and Wageningen Centre for Food Sciences w Holandii wraz z zespołem przeprowadzili badanie z udziałem 818 uczestników, którym podawano doustnie 800 mikrogramów kwasu foliowego dziennie przez 3 lata. Część uczestników dostawała placebo.
 
W porównaniu z grupą kontrolną otrzymującą placebo uczestnicy przyjmujący kwas foliowy mieli lepszą pamięć i szybciej przetwarzali nowe informacje.
 
Autorzy pracy podsumowują: „Nasze badanie wykazało, że 3-letnia suplementacja kwasem foliowym diety osób starszych z podwyższonym poziomem homocysteiny prowadzi do znaczącej poprawy możliwości poznawczych. Dalsze badania przeprowadzone na szerszej populacji np. osób z łagodną demencją powinny przynieść dalsze dane na temat sensu wzbogacania diety kwasem foliowym”.
 
 
 
Źródło: PAP