Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Las w Metrze

Czym jest las? Ostatnią ostoją dzikiej przyrody? Idealnym miejscem na długie spacery lub rodzinne wypady na grzyby? Płucami Ziemi? Każdy może udzielić na to pytanie innej odpowiedzi, lecz las to przede wszystkim miejsce, które kochamy. Studenci z całej Polski, biorący udział w konkursie fotograficznym „Las kocha nas”, zorganizowanym przez Fundację Banku Ochrony Środowiska, spróbowali uchwycić obiektywem aparatu istotę zależności między człowiekiem a środowiskiem leśnym. Efekty ich pracy można podziwiać w Galerii „Pociąg do sztuki”, na ścianach stacji warszawskiego Metra.

Konkurs „Las kocha nas” został zorganizowany w związku z obchodami Międzynarodowego Roku Lasów, jakim ONZ ogłosiło rok ubiegły – opowiada Andrzej Pietrucha, Prezes Fundacji BOŚ. – Różnorodność i ilość nadesłanych prace ilustruje, jak ważny dla funkcjonowania życia na Ziemi i dla każdego z nas indywidualnie jest leśny ekosystem. Zdjęcia stały się interesującym dialogiem na temat pozytywnego i negatywnego traktowania lasu przez człowieka. Dialogiem, który wciąż pozostaje otwarty, dlatego Fundacja BOŚ już przygotowuje kolejne edycje projektu.

Dla uczestników konkursu las to także źródło inspiracji. Zespół Sędziowski, pod przewodnictwem wybitnego specjalisty fotografa Wiktora Wołkowa, oceniał zdjęcia pod kątem ich wartości technicznej, artystycznej, jak i dostrzeżenia różnorodnych powiązań człowieka ze środowiskiem leśnym. Wysoki poziom zgłoszonych fotografii spowodował, że prócz 3 nagród głównych, w konkursie przyznano wiele wyróżnień. Najciekawsze zdjęcie wybrali także internauci. Autorów najlepszych prac nagrodzono albumami i nagrodami rzeczowymi, w postaci sprzętu fotograficznego. Wszystkie wyróżnione w konkursie zdjęcia przez dwa miesiące (od 14.01.2012 r) będą wyeksponowane, w dostępnej szerokiej publiczności Galerii „Pociąg do Sztuki” na stacjach Metra Centrum i Świętokrzyska.

Zachęcamy do odwiedzin Galerii. To szansa na krótki odpoczynek od codziennego pośpiechu, wspomnienie wakacji i chwilę refleksji nad pięknem przyrody. Być może spacer wśród portretów lasu stanie się także źródłem inspiracji do własnej przygody z fotografią i udziału w kolejnej odsłonie konkursu.