Las w roli głównej i ty jako autor zdjęć – obrazy, spostrzeżenia, uchwycenie chwili, artyzm. Czujesz to? Sfotografuj las, tak jak go widzisz – z pięknem lub czyhającymi zagrożeniami. Prześlij zdjęcia na konkurs fotograficzny fundacji BOŚ – włącz się do dyskusji, wygraj sprzęt fotograficzny i udział w profesjonalnej wystawie.
Las kojarzy nam się bardzo różne. Niektórym z wypoczynkiem, niedzielnym spacerem, ogniskiem, bliskością natury. Innym z niszczeniem środowiska naturalnego, wycinaniem drzew, zaśmiecaniem, dewastacją. Jakie jest twoje zdanie na ten temat? Z czym tobie kojarzy się las? Czy jest ci bliski? Fundacja BOŚ chciałaby usłyszeć twoje zdanie na ten temat, podobnie jak całe społeczeństwo. To właśnie dlatego organizuje ona konkurs fotograficzny dla studentów „Las kocha nas”. Dlaczego akurat teraz? Ponieważ ONZ ogłosił 2011 Międzynarodowym Rokiem Lasów pod hasłem „Las dla ludzi”. Ponieważ ta dyskusja i kondycja naszych lasów są ważne.
W tej chwili lasy pokrywają około 30% powierzchni Ziemi – to dużo i mało jednocześnie. Nie da się ukryć, że ich powierzchnia kurczy się z roku na rok. Kiedyś było inaczej, chociażby w Polsce. To właśnie w lasach Władysław Jagiełło gromadził zapasy na wojnę z Krzyżakami, w lasach chroniły się oddziały powstańcze walczące o wolność Polski, poeci i naukowcy szukali w puszczach schronienia. Niestety w okresie od XI do XV wieku wycięto w Polsce ponad 20% lasów – zdobywano miejsca na pola i osady. Mimo tego jeszcze w XV wieku lasy zajmowały 60% powierzchni naszego kraju. Maszyny parowe, kolej, rewolucja w komunikacji – wszystkie te czynniki przyniosły wielkie zapotrzebowanie na drewno. Naturalnie rosnące lasy były wycinane, a w ich miejsce sadzono sztucznie nowe – rządy przyrody zastępowało gospodarowanie człowieka. Z tego powodu powstała też nowa dziedzina wiedzy o lasach i nowe spojrzenie na zawód leśnika.
Jak dziś wygląda sytuacja? Międzynarodowy Rok Lasów ma pokazać jakie korzyści daje nam las. Jest to również czas na przemyślenia odnośnie tego, co my możemy dać lasom, by mogły nam towarzyszyć jak najdłużej. To właśnie dlatego konkurs fotograficzny Fundacji BOŚ jest jak najbardziej na czasie. Każdy z was może zrobić zdjęcie. To pewne, że każde spojrzenie będzie inne, bo wszyscy widzimy świat inaczej. Jedni z was pokażą urocze zakątki, inni spojrzą na las w krzywym zwierciadle.
Prace będą oceniane przez znanych artystów fotografików, którzy od lat są związani z przyrodą, a także przez zaproszonych do współpracy przedstawicieli różnych organizacji, którym losy środowiska leśnego leżą na sercu. Oceniana będzie świeżość spojrzenia i wartość artystyczna. Na wykonanie i dostarczenie zdjęć uczestnicy mają czas od 20 maja do 30 września 2011 roku. Fotografie z opisem (w formacie określonym w regulaminie) należy przesyłać do siedziby FBOŚ. Organizatorzy będą je zamieszczać w panelu konkursowym www.laskochanas.pl (co miesiąc do 50 najlepszych zdjęć wytypowanych przez Jury, na które internauci mogli będą głosować wybierając 4 zwycięzców, którzy otrzymają tytuł Zdjęcia Miesiąca i nagrodę książkową). W listopadzie rozpocznie się ocena Jury dotycząca całej puli prac. Jury przyzna trzy Nagrody Główne, internauci zaś przez swoje finałowe głosowanie, przyznają Nagrodę Publiczności. Nagrody te w postaci dobrego sprzętu fotograficznego wręczone zostaną na Gali Finałowej na początku grudnia br. Najlepsze zaś prace zostaną pokazane na wystawie pokonkursowej. Przypominamy także, że konkurs odbywa się pod honorowymi patronatami: Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwa Środowiska oraz Lasów Państwowych.