W dynamicznie rozwijającej się polskiej gospodarce coraz więcej firm sięga po pracowników spoza Unii Europejskiej. Szczególnie widoczne jest to w branżach takich jak produkcja, budownictwo, logistyka, transport, gastronomia i hotelarstwo, gdzie brakuje rąk do pracy. Cudzoziemcy z krajów Europy Wschodniej, Azji Południowo-Wschodniej i Ameryki Łacińskiej są cenieni za wysoką motywację do pracy. Wyróżniają się także elastycznością i gotowością do podejmowania wyzwań.
Podstawowe wymagania – od czego zacząć?
Pierwszym i najważniejszym warunkiem zatrudnienia cudzoziemca spoza UE jest jego legalny pobyt na terenie Polski. To oznacza, że kandydat musi legitymować się jednym z następujących dokumentów:
- wizą krajową uprawniającą do pobytu dłuższego niż 3 miesiące,
- kartą pobytu czasowego lub kartą pobytu stałego,
- kartą pobytu rezydenta długoterminowego UE,
- zezwoleniem na pobyt czasowy ze względu na pracę.
Jeśli kandydat już przebywa legalnie w Polsce, reszta dokumentów może zostać załatwiona w trakcie procesu rekrutacji.
Warto jednak pamiętać, że w przypadku zatrudniania cudzoziemców konieczna jest cierpliwość. Czas oczekiwania na decyzje urzędowe zależy od podstawy zatrudnienia. Przy zatrudnieniu w oparciu o oświadczenie o powierzeniu pracy proces administracyjny zajmie kilka dni. W przypadku zezwolenie na pracę czy zezwolenie na pobyt i pracę procedura może zająć nawet do kilku miesięcy. Szerzej piszemy o tym w drugiej części artykułu nt. legalizacji zatrudnienia cudzoziemców w Polsce.
Cały artykuł dostępny na: https://plpkglobal.com/2025/06/09/legalizacja-zatrudnienia-cudzoziemcow/