Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Lily Allen i Santigold na Heineken Open’er 2009

Znamy kolejne gwiazdy Heineken Open’er Festival 2009. Będą nimi dwie wokalistki: brytyjska Lily Allen i amerykańska Santigold.

Lily Allen
 
Lily Allen to obecnie najbardziej popularna na Wyspach Brytyjskich wokalistka młodego pokolenia. Jej najnowszy album „It’s Not Me, It’s You” natychmiast wylądował na pierwszym miejscu UK Albums Chart, a singiel go promujący pt. „The Fear” utrzymywał się na pierwszym miejscu przez cztery tygodnie z rzędu. Nic dziwnego, skoro jej poprzedni album sprzedał się w ponad 2 milionach egzemplarzy, a Allen była nominowana m.in. do BRIT Awards i Grammy.
 
Lily Allen to artystka nowego pokolenia, która nie została wykreowana przez wytwórnię, ale zdobyła popularność dzięki umieszczeniu swoich utworów na stronie MySpace. Jej profil muzyczny szybko stał się jednym z częściej odwiedzanych miejsc portalu. Internetowa publiczność niezwykle entuzjastycznie przyjęła jej utwory. Wpływowy tygodnik muzyczny NME i BBC Radio One szybko podchwyciły temat zdolnej młodej wokalistki, a dzięki swojej naturalności Lily Allen wkrótce została obwołana żeńskim odpowiednikiem Mike’a Skinnera z The Streets.
Lily od najmłodszych lat zafascynowana była muzyką, która wypełniała jej życie. Na początku były to płyty z kolekcji jej rodziców, następnie na własną rękę odkrywała punk, ska reggae, jungle i drum’n’bass. Brytyjskiej publiczności bardzo spodobał się debiutancki singiel „LDN”, a w połowie 2006 roku Lily wydała płytę pt. „Alright, Still” świetnie przyjętą przez słuchaczy i media. Album wypełniony jest pozytywnymi kompozycjami, z których największy sukces na listach przebojów odniosła piosenka „Smile”. Lily za swoją twórczość została nominowana do Brit Awards w czterech kategoriach (m.in. Najlepszy Album). Dzięki swoim szczerym, często kontrowersyjnym wypowiedziom i poczuciu humoru Lily jest uwielbiana przez prasę i telewizję.
Na nowy album fani musieli czekać dwa lata, bo jak sama Allen mówi: „na gwiazdy popu gotowe płyty czekają w studiach nagraniowych, a ja muszę materiał napisać sama”. Płyta pokazuje dojrzalsze oblicze wokalistki, obfituje w przebojowe kompozycje i jak zawsze szczere do bólu, często ironiczne teksy Lily. Krytycy muzyczni nie szczędzą pochwał, a jak „It’s Not Me, It’s You” przyjęła publiczność pokazują listy przebojów. Okładki magazynów zdobią zdjęcia pokazujące nowy, bardziej dorosły wizerunek artystki. Teraz Lily Allen czeka długa trasa koncertowa po największych festiwalach, w trakcie której odwiedzi też Polskę.
 
Santigold
 
Santigold jest często nazywana amerykańską odpowiedzią na M.I.A., obie panie łączy niekwestionowany talent i umiejętność łączenia różnych konwencji, stylów muzycznych, a także wpływów kulturowych. Wszystko to daje wybuchową mieszankę, która eksploduje na scenie.
 
Santigold, tak naprawdę Santi White, zadebiutowała w kwietniu 2008 roku. W pracy nad albumem pomagali jej jedni z bardziej pożądanych producentów z kręgów hiphopu i muzyki klubowej, m.in. Diplo i Switch, odpowiedzialni także za warstwę muzyczną albumów M.I.A. Płyta „Santogold” łączy w sobie alternatywny rock i elektronikę z hip hopem, łamiąc wszystkie utarte konwencje. Utwory takie jak „L.E.S. Artistes” i „Creator” zdobyły Santi popularność wśród fanów różnych gatunków muzyki. Swoją wszechstronność wokalistka udowadnia cały czas nagrywając utwory z takimi gwiazdami jak Jay-Z, Pharrell Williams, czy Kanye West oraz koncertując z Björk, Coldplay i Beastie Boys. Mimo krótkiej kariery solowej za swoją twórczość nominowana była już do BRIT Awards i Q Awards, oraz zdobyła nagrodę Best Breakthrough Artist podczas rozdania NME Awards USA.
 
 
White Lies
 
White Lies to najgłośniejszy debiut ostatnich miesięcy, ich płyta w pierwszym tygodniu trafiła od razu na szczyt listy sprzedaży w Wielkiej Brytanii, a zespół jest obecnie jedną z intensywniej koncertujących grup brytyjskich.
 
Zespół tworzą: Harry McVeigh, Charles Cave i Jack Lawrence-Brown. Początkowo formacja nazywała się Fear of Flying. Pod tą nazwą muzycy nagrali kilka singli, a także zagrali serię koncertów. W trakcie pracy nad nowym materiałem Fear of Flying tak radykalnie zmieniła się koncepcja muzyczna, że podjęto decyzję o zmianie nazwy i rozpoczęciu nowego rozdziału. White Lies to zdecydowany krok w stronę mroczniejszych, zimnych brzmień inspirowanych latami 80-tymi, z tekstami krążącymi wokół tematu śmierci. Wśród inspiracji White Lies można wymienić takie formacje jak Joy Division, Talking Heads, Editors, czy Interpol.   
Po pierwszych nagraniach zespół natychmiast zyskał rekomendacje wpływowych mediów. NME wymieniło ich na liście nadziei na rok 2009 i zabrało na wyprzedaną trasę po Wyspach, BBC zaprosiło ich na swój festiwal. Grupa ruszyła w długą trasę koncertową po licznych salach koncertowych i festiwalach, w tym Oxegen i T In The Park.
White Lies zrobili w krótkim czasie oszałamiającą karierę, której potwierdzeniem było wydanie debiutanckiego albumu pt. „To Lose My Life…” oraz świetne przyjęcie go przez krytyków i publiczność. Płyta już w pierwszym tygodniu okazała się numerem jeden sprzedaży, a zespół wymieniany jest jako kolejny kandydat do miana wielkiego brytyjskiego zespołu rockowego zapełniającego stadiony.
 
 
Do tej pory swój występ potwierdzili:
 
Kings of Leon, Arctic Monkeys, Placebo, The Prodigy, Moby, Duffy, Basement Jaxx, Lily Allen, The Kooks, The Ting Tings, Madness, Thievery Corporation, Pendulum, White Lies, Crystal Castles, Santigold, Gossip, Emiliana Torrini, Fat Freddy’s Drop, Buraka Som Sistema i Speed Caravan.
 
 
 
 
DATA: 2-5 lipca 2009
MIEJSCE: GDYNIA, Lotnisko Babie Doły (Kosakowo)
CENY KARNETÓW:
                 Karnet 3 dni (3,4,5.07.2009) – 280 PLN
Karnet 3 dni (3,4,5.07.2009) z polem namiotowym – 300 PLN
Karnet 4 dni (2,3,4,5.07.2009) – 320 PLN
Karnet 4 dni (2,3,4,5.07.2009) z polem namiotowym – 340 PLN
Bilety jednodniowe: 2.07.2009 – 100 PLN, bilety jednodniowe na pozostałe dni – 140 PLN
BILETY DO NABYCIA: www.opener.pl oraz w punktach sprzedaży sieci
ORGANIZATOR: Alter Art
Więcej informacji na stronach www.alterart.pl oraz www.heineken.pl