Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Łódź liderem fantastyki

Najbardziej fantastyczna impreza w kraju – ogólnopolski konwent miłośników fantastyki Polcon 2009 – pod koniec sierpnia zawita do Łodzi.

Po obchodach Święta Miasta jest to kolejna impreza dużego formatu skierowana do fanów science-fiction. Tym samym Łódź wysuwa się na pierwsze miejsce w rankingu miast zaangażowanych w rozwój fantastyki.
 
Stowarzyszenie Miłośników ERpegów i Fantastyki (SMF) powstało w 2001 roku. „Zaczęło się od organizacji kilku spotkań ze znanymi literatami, z czasem projekty przybrały bardziej profesjonalne kształty, w ostatnich latach zorganizowaliśmy cztery zjazdy U-BOT, które w sumie zgromadziły ponad 1500 uczestników.” – mówi Paweł Potakowski, organizator tegorocznej edycji Polconu. „Nasza aktywność została doceniona na szczeblu ogólnopolskim, dzięki czemu przyznano nam prawo do organizacji Polconu 2009.”
 
Program konwentu jest bogaty i skierowany nie tylko do zagorzałych miłośników fantastyki. Oprócz sesji gier, konkursów i pokazów, częścią każdego Polconu są spotkania z pisarzami i zaproszonymi gośćmi specjalnymi. Obecność na tegorocznej imprezie potwierdzili już między innymi nominowany w zeszłym roku do Nike za powieść Lód Jacek Dukaj, artysta Wojciech Siudmak, pisarz i scenarzysta komiksowy Mike Carey, aktorzy Jeremy Bulloch oraz Richard LeParmentier (Gwiezdne Wojny). Niewątpliwą atrakcją jest możliwość skorzystania z konwentowych stoisk, obficie zaopatrzonych w trudno dostępne rarytasy ze świata filmu, książki czy komiksu.
 
Impreza jednocześnie dotyka niezwykle szerokiego obszaru literatury, komiksu, filmu i wszelkiego rodzaju gier. Wydarzenie to zyskuje walory interdyscyplinarnej konferencji poprzez prezentowanie tematów stricte naukowych. Jak podkreślają sami uczestnicy, Polcon to również miejsce, w którym można nawiązać ciekawe znajomości i w miłej atmosferze podyskutować na fascynujące tematy.
 
W czasie każdego Polconu przyznawana jest prestiżowa nagroda literacka im. Janusza A. Zajdla. Głosowanie obejmuje dwie kategorie: opowiadanie i powieść. Wśród nagrodzonych są tak znani pisarze jak Andrzej Sapkowski, Feliks W. Kres, Ewa Białołecka, Rafał A. Ziemiewicz czy Andrzej Pilipiuk. Listę nominowanych do tegorocznej nagrody poznamy w połowie czerwca.
 
W ramach promocji Polconu organizatorzy konwentu wspólnie z siecią salonów Empik zapraszają na serie spotkań z wybitnymi pisarzami fantastyki. Pierwsze z nich odbędzie się już w sobotę 23 maja, w salonie Empik w Manufakturze. Gościem będzie Witold Jabłoński, twórca bestsellerowego cyklu o mistrzu Witelonie „Gwiazda Wenus, Gwiazda Lucyfer”.
 
Więcej informacji na oficjalnej stronie konwentu  www.polcon2009.pl.
 
Patronat nad imprezą objęli: Onet.pl, CD Action, Studenckie Radio Żak.