Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Logistyka w Walter Group – dobry wybór na przyszłość

W zglobalizowanej gospodarce towary produkowane w jednej części świata trzeba szybko dostarczać do konsumentów po drugiej stronie globu. Co jest do tego niezbędne? Logistycy, którzy będą te procesy sprawnie koordynować.

 

Zawód z przyszłością

Międzynarodowa wymiana towarów ciągle wzrasta, a technologie komunikacyjne ułatwiają nawiązywanie współpracy gospodarczej. I choć światowa ekonomia nie jest w pełni przewidywalna, a kryzysy i zmiany koniunktury zaskakują nawet ekspertów, można jednak z dużą dozą pewności założyć, że branża TSL (transport, spedycja, logistyka) ma przed sobą doskonałe perspektywy rozwoju. Bank Światowy uznaje sprawną logistykę za podstawę międzynarodowej pozycji ekonomicznej każdego kraju. W jego corocznym rankingu oceniającym poziom rozwoju branży (Logistics Performance Index) nasz kraj zajmuje dość wysoką, 33. pozycję (na 160 państw). Analiza zestawień z poprzednich lat wskazuje, że w Polsce logistyka jest branżą bardzo stabilną (wynik Polski w Logistics Performance Index oscyluje około trzydziestego miejsca), rozwojem logistyki nie zachwiał nawet kryzys, bardzo widoczny w innych sektorach.

Logistyka za granicą – dominacja krajów niemieckojęzycznych

Jednak branża logistyczna ma najsilniejszą pozycję w krajach niemieckojęzycznych. Od lat rankingowi przewodzą Niemcy, w ostatnim zestawieniu drugie miejsce zajął Luksemburg, gdzie niemiecki jest jednym z języków urzędowych, a Austria uplasowała się na 7. lokacie. Szczególny postęp rozwoju logistyki jest widoczny właśnie w ostatnim z wymienionych krajów – Austria zanotowała znaczący awans w Logistics Performance Index, w poprzedniej edycji znajdowała się na 22. miejscu. W świetle tego rankingu Austria okazuje się jednym z najlepszych miejsc do rozwoju branży logistycznej i szukania tam interesujących i atrakcyjnych ofert pracy.

Gdzie najlepiej zdobyć dyplom?

Obecnie logistykę można studiować na kilkudziesięciu uczelniach w całym kraju. W najnowszym Rankingu Studiów Inżynierskich Perspektywy 2018 za najlepsze uczelnie w Polsce oferujące studia logistyczne zostały uznane Politechnika Śląska, Wojskowa Akademia Techniczna im. Jarosława Dąbrowskiego, Politechnika Poznańska, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach i Politechnika Opolska. Dyplom studiów wyższych jest niezbędny, aby pracować na stanowiskach kierowniczych i menedżerskich, jednak wykształcenie kierunkowe nie zawsze jest najważniejszym warunkiem umożliwiającym znalezienie dobrej pracy w tej branży. Duże znaczenie mają także inne predyspozycje, takie jak: komunikatywność, samodzielność w podejmowaniu decyzji, kreatywność w rozwiązywaniu problemów oraz znajomość języków obcych.

Angielski i niemiecki ważne w logistyce

Często znajomość języka angielskiego jest w tej branży konieczną podstawą, jednak na znaczeniu zaczynają coraz bardziej zyskiwać inne języki obce, w szczególności niemiecki. Wzrost zapotrzebowania na specjalistów z branży logistycznej jest widoczny w rankingu Logistics Performance Index, w którym widać, że pod względem rozwoju tego sektora rynku kraje niemieckojęzyczne zostawiają państwa, w których językiem urzędowym jest angielski, daleko w tyle – np. Wielka Brytania plasuje się w tym zestawieniu na 8 miejscu, wyprzedzają ją m.in. Niemcy i Austria.

Praktycy branży logistycznej podkreślają, że konieczna jest otwartość, umiejętność nawiązywania kontaktów z ludźmi (często innych narodowości i kultur), chęć pracy w bardzo dynamicznym środowisku. Niezbędne w dzisiejszej logistyce jest też sprawne posługiwanie się narzędziami IT, które ułatwiają planowanie i koordynację procesów na dużą skalę.

Planowanie transportu

Logistycy są wręcz nieodzowni w międzynarodowych firmach transportowych. Jednym z ważniejszych stanowisk w tego typu podmiotach jest transport management. Menedżerowie transportu są odpowiedzialni za całość organizacji i koordynacji transportów. Są pośrednikami między przewoźnikami a firmami, które zlecają transport (np. z branży przemysłowej czy handlowej). Mają bezpośredni kontakt z kierowcami i kontrolują przebieg transportu. Transport menedżerzy prowadzą samodzielne negocjacje dotyczące zakupów i sprzedaży. Planują ekonomiczne cele i odpowiadają za ich realizację.

Istotną częścią transportów organizowanych przez firmy z branży logistycznej jest tzw. transport intermodalny, czyli wykorzystujący więcej niż jeden rodzaj transportu do przewozu ładunków, ale przy użyciu jednego kontenera lub nadwozia wymiennego. Organizuje się transporty kolejowo-drogowe lub tzw. trasy short sea (krótkie połączenia morskie). Korzystanie z drogi morskiej i kolejowej jest na pewno przyszłością transportu międzynarodowego, ze względu na zmiany klimatyczne i wahania cen paliw. Transport menadżerzy mają za zadanie koordynować cały ten skomplikowany proces.

Jak wygląda dokładnie praca transport menadżera? Co dzień dostaje bardzo wiele informacji, które musi na bieżąco analizować i odpowiednio szybko na nie reagować. Powinien być elastyczny i umieć podejmować decyzje. Bardzo dużym atutem jest znajomość języków obcych lub predyspozycje do ich nauki. Istotna jest także umiejętność pracy zespołowej. To z pewnością nie jest to zawód dla samotników, którzy najlepiej czują się we własnym towarzystwie.

Czym w transporcie zajmuje się sales managment?

W firmie transportowej zatrudnienie znajdą też specjaliści sprzedaży (sales managment), którzy przede wszystkim zajmują się utrzymywaniem kontaktów z kluczowymi klientami i pozyskiwaniem nowych. Poszerzają zakres zleceń firmy, sporządzają oferty, negocjują warunki współpracy i ceny. Często podróżują, gdyż klienci znajdują się w odległych miejscach. Dlatego jednymi z najbardziej istotnych na tym stanowisku umiejętności są komunikatywność, elastyczność, zamiłowanie do podróży i znajomość języków obcych, która jest niezbędna do sprawnej i efektywnej komunikacji z zagranicznymi kontrahentami.

Logistyka to bardzo szeroka dziedzina biznesu, pracownicy mogą znaleźć tu zatrudnienie w każdym elemencie tzw. „łańcuchu dostaw”: począwszy od produkcji (zaplanowanie i dostarczenie potrzebnych komponentów), poprzez transport towarów (dostarczenie na czas), aż po sprzedaż (zabezpieczenie magazynowe, prognoza zapotrzebowania rynkowego). Ta branża to również miejsce dla specjalistów z dziedzin takich jak finanse, controlling, rachunkowość, IT, marketing.
Jeśli więc jesteś osobą dynamiczną, kontaktową, masz zdolności organizacyjne i znasz języki obce, może warto spróbować swoich sił w logistyce?

Aleksandra Soboń-Smyk