Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Lubelscy naukowcy dokonali ważnego odkrycia

Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie stworzyli biomateriał do wypełniania ubytków kostnych. Jego właściwości są zbliżone do naturalnych kości człowieka.

Odkrycie może być przełomem w stomatologii implantacyjnej i ortopedii. Właściciel wynalazku, lubelska uczelnia medyczna, ubiega się o objęcie go międzynarodową ochroną patentową.
 
Badania nad wytworzeniem materiału od lat prowadzi zespół pod kierunkiem prof. Grażyny Ginalskiej, kierownika Katedry Biochemii i Biotechnologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. – Poszukiwania substancji czy też materiału, który byłby w stanie skutecznie wypełniać ubytki kostne, trwają na całym świecie od lat. Wszystko dlatego, że istnieje ogromne zapotrzebowanie na „coś”, co pozwoli zastąpić w leczeniu ubytków kości, tzw. wszczepy kostne pozyskiwane od samego chorego, innych ludzi czy też materiały kościozastępcze. Potrzebuje ich zwłaszcza stomatologia implantacyjna i ortopedia – opisuje problem profesor Grażyna Ginalska.

 
Stworzony w Lublinie materiał został już poddany próbom klinicznym. – To efekt współpracy z dr Izabelą Polkowską z Kliniki Chirurgii Zwierząt Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie i dr hab. Anną Szyszkowską z Zakładu Chirurgii Stomatologicznej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie – dodaje prof. Ginalska.

Dr Izabela Polkowska z UP wynaleziony kompozyt nasączony lekiem przeciwbakteryjnym wykorzystała do leczenia przetok ustno-nosowych u psów. Okazał się bardzo skutecznym materiałem. Po 4 miesiącach widoczny był efekt regeneracji tkanki kostnej u psów.

– Zależy nam na jak najszybszym wdrożeniu naszego wynalazku do produkcji. Uczelnia prowadzi zaawansowane rozmowy w tej sprawie i może wkrótce nastąpi ich finał – dodaje prof. Ginalska.

Wytworzenie kompozytu do wypełniania ubytków w kości jest efektem badań, na które pieniądze lubelskim naukowcom dała Unia Europejska z Projektu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.

 
Stomatolodzy z ADP Klinika w Lublinie razem z 7 ośrodkami w Polsce uczestniczą w projekcie, którego celem jest wdrożenie u nas amerykańskiej substancji, stymulującej komórki do samodzielnej odbudowy ubytków w kościach. Preparat jest w Lublinie stosowany do leczenia pacjentów, którym ubytki w kościach uniemożliwiają wstawienie implantów stomatologicznych.

 

 
źródło informacji: Polska Kurier Lubelski/ wp.pl