Poprawisz osiągi, zadbasz o zdrowie, a z dotlenionym mózgiem łatwiej poradzisz sobie podczas sesji. Bieganie to najprostsza i najtańsza forma aktywności fizycznej. To również jedna z najbardziej dostępnych i uniwersalnych form spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu. A dołączenie do społeczności adidas Runners zwiększa twoje szanse na poznanie nowych, zajawionych biegowo znajomych.
Zalety biegania
Co tu kryć, dla korzyści z biegania naprawdę warto ruszyć się sprzed monitora czy z kanapy. Zalety biegania są ogromne – poprawia kondycję, wydolność i ogólną sprawność fizyczną organizmu, wzmacnia serce, reguluje ciśnienie tętnicze, zmniejsza podatność na różne choroby. Pomaga też schudnąć i utrzymać właściwą masę ciała. Czujesz się przemęczony czy przytłoczony ilością projektów, zadań i wymagań stawianych przez wykładowców? Idź pobiegać! To rewelacyjny sposób na odreagowanie stresu i poprawienie zdolności poznawczych dzięki dotlenieniu mózgu.
Biegaj na zdrowie
Z badań opublikowanych przez American College of Sports Medicine wynika, że nawet 30-minutowy bieg (a dla początkujących – trucht lub szybszy spacer), uwalnia wystarczającą ilość serotoniny, by przeciwdziałać stanom depresyjnym.
Uczestnicy tego badania (średnia wieku – 18 lat), którzy przez kolejne 3 tygodnie biegali 5 razy w tygodniu przez pół godziny, zauważyli u siebie ponadto poprawę jakości snu, wzrost koncentracji w ciągu dnia oraz trwałe polepszenie nastroju.
Po sąsiedzku najbliżej
Mieszkasz na kampusie uniwersyteckim, w akademikach tuż przy uczelni albo wynajmujesz mieszkanie, ale ciągle w odległości krótkiego spaceru od najważniejszych dla studentów punktów na mapie uczelnianego życia? Nic dziwnego, że właśnie tam szukałbyś okazji nie tylko do zdobywania wiedzy, ale także do zadbania o dobrostan fizyczny.
W twoim programie studiów na pewno są przewidziane zajęcia z szeroko pojętego wychowania fizycznego. Jednak już to, czy na danej uczelni oferta zajęć sportowych jest bogata, czy uboga, zależy nie tyle od programu, co od możliwości finansowych i zaplecza technicznego konkretnej szkoły wyższej, a coraz częściej – także od preferencji studentów. Poza „żelaznymi propozycjami”, takimi jak np. fitness, aerobik, siłownia czy basen, niektóre uczelnie oferują bardziej wyspecjalizowane zajęcia, np. sporty walki, surfing czy żeglarstwo.
Zewnętrzny partner to nowa jakość
Nie wszystkie uczelnie mogą sobie pozwolić na oferowanie różnych dyscyplin ze względu na brak odpowiedniego sprzętu i kadry. Tu z pomocą przychodzą inicjatywy firm zewnętrznych, które nawiązują współpracę z uczelniami i ku obopólnej korzyści szkolą studentów.
Dzięki takiej kooperacji zajęcia z wychowania fizycznego są bardziej uniwersalne i wygodne – grafik nie jest np. związany sztywno z administracyjnymi godzinami pracy, a student z łatwością może wpasować trening w swój kalendarz zajęć.
Korzystanie ze wsparcia firm zewnętrznych przy organizowaniu zajęć sportowych na uczelni to nie tylko szeroki wybór sportów, ale także możliwość dopasowania oferty do potrzeb konkretnej grupy studentów. I tak, w istocie mogą mieć wpływ na to, co i z kim ćwiczą.
Wspaniałym przykładem takiej inicjatywy jest współpraca nawiązana między adidas Runners Tricity a Niezależnym Stowarzyszeniem Studentów Uniwersytetu Gdańskiego. Premierowy bieg odbył się 6 grudnia na stadionie Gdańskiego Ośrodka Sportu. W planach już teraz są kolejne ekscytujące wydarzenia dla biegaczy. Jak obiecują organizatorzy treningów, biegając razem z nimi, już nigdy nie spóźnisz się na zajęcia. Dodatkowo każdy student może liczyć na niespodziankę już po 5 treningach. Polub profil adidas Runners Tricity, by nie przegapić najnowszych informacji.
W grupie łatwiej
Naukowcy badający zachowania społeczne człowieka są zgodni – łatwiej nam o zaangażowanie się w jakiś projekt albo o wytrwanie w dążeniu do obranego celu, jeśli dzielimy nasze plany z innymi. Publiczna deklaracja, że zaczniemy dbać o siebie i biegać, albo dołączenie do grupy ludzi, którzy stawiają sobie podobne wyzwania, poprawia sprawczość, wzmacnia zaangażowanie oraz ułatwia współpracę między członkami grupy.
Takie są też cele adidas Runners – to globalna społeczność, która łączy ludzi z różnych środowisk i etapów życia, ale charakteryzujących się tą samą pasją: pasją do sportu, a przede wszystkim do biegania. Członkowie adidas Runners motywują się wzajemnie i inspirują do przekraczania własnych granic i osiągania niemożliwego.
Jak dołączyć do społeczności?
W społeczności adidas Runners znajdzie się miejsce dla wszystkich. Mogą do niej dołączyć zarówno biegacze i biegaczki, którzy dopiero stawiają swoje pierwsze kroki w tym sporcie, jak i osoby regularnie startujące w zawodach, doskonalące techniki biegu czy poprawiające swoją wydolność w trakcie treningów interwałowych. Odnajdą się w tym gronie także fani zajęć ogólnorozwojowych oraz osoby, które szukają zastrzyku pozytywnej energii. Potrzebujesz więcej informacji o światowej społeczności adidas Runners? Wszystkie znajdziesz na adidas Runners – *Global.
Spotkania dla biegaczy, również te w Trójmieście, są dostępne dla każdego chętnego i całkowicie bezpłatne. Wystarczy ściągnąć aplikację adidas Running, zarejestrować się i przyjść na pierwszy trening.
W Polsce aktualnie funkcjonują trzy prężne grupy biegaczy:
Najnowsze informacje i aktualne harmonogramy treningów są dostępne w aplikacji adidas Running oraz na poszczególnych grupach facebookowych. Wystarczy, że będziesz je śledzić, a już nigdy nie umknie ci okazja do zadbania o swoje zdrowie i świetną zabawę w jednym.