Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

„Magia w blasku księżyca” – nowa komedia Woody’ego Allena już w kinach

Woody Allen powraca do Francji, gdzie powstał największy hit w jego karierze – „O północy w Paryżu”. Akcja nowej komedii mistrza błyskotliwego dowcipu toczy się w malowniczej scenerii Lazurowego Wybrzeża, pośród luksusowych rezydencji, modnych kurortów i popularnych klubów jazzowych.

Sławny iluzjonista Stanley Crawford (Colin Firth), na prośbę przyjaciela, przyjeżdża na południe Francji, by zdemaskować kobietę-medium Sophie Baker (Emma Stone), która oczarowała rodzinę amerykańskich bogaczy i rzekomo potrafi czytać w myślach oraz rozmawiać z duchami. Zadanie Stanleya mocno skomplikuje się, kiedy sam padnie ofiarą zniewalającego uroku pięknej Sophie.

 

W obsadzie, jak zwykle u Allena, plejada znakomitości. Zdobywcy Oscarów: Colin Firth („Jak zostać królem”) i Marcia Gay Harden („Pollock”), dwukrotnie nominowana do Nagrody Akademii Jacki Weaver („Poradnik pozytywnego myślenia”, „Królestwo zwierząt”), nominowane do Złotego Globu Eileen Atkins („Godziny”) i Emma Stone, jedna z najpopularniejszych gwiazd młodego pokolenia („Służące”, „Niesamowity Spider-Man”).

  

Ten scenariusz przeleżał w mojej szufladzie całe wieki. Wiedziałem, że to świetna historia, ale miałem spory problem w umiejscawianiem jej akcji we współczesności. Gdy wpadłem na pomysł, że mogłaby się ona rozgrywać we Francji, około 1920 roku, wszystko z miejsca nabrało sensu” – mówi Allen.

 

13 sierpnia 2014 nakładem wydawnictwa Axis Mundi ukazała się nowa, poszerzona i uaktualniona książka Erika Laxa „Woody Allen. Rozmowy”, będąca zapisem wywiadów autora z reżyserem przeprowadzonych w latach 1971 – 2009.

 

„Najbardziej urzekająca komedia romantyczna tego lata! Colin Firth i Emma Stone stworzyli genialne kreacje. To prawdziwa przyjemność móc z nimi obcować.” Rolling Stone

 

„97 minut prawdziwej rozkoszy! Emma Stone zaskakuje i porywa, podobnie jak i cały film – lekki i przezabawny.” Wall Street Journal

 

„Daję najwyższą notę! Filmowe mistrzostwo świata! Nowe dzieło jednego z największych geniuszy współczesnego kina zachwyca. Głównie za sprawą stworzonej z ogromną elegancją i wdziękiem kreacji Colina Firtha. Powiedzieć ‘perfekcyjne’ o aktorstwie w tym filmie, to mało. ‘Magia w świetle księżyca’ udowadnia, że prawdziwa miłość bez magii po prostu nie istnieje.” New York Observer

 

„Filmowa perełka najwyższej jakości. Porywające widoki Lazurowego Wybrzeża wyraźnie podkręcają chemię między Firthem i Stone.” Variety

 

„Letnia sceneria stworzona przez Allena połyskuje zachęcająco. Emma Stone rozświetla ją dodatkowo swoim własnym blaskiem.” Los Angeles Times


„Magia w blasku księżyca”, najnowszy film Woody’ego Allena, to komedia romantyczna osadzona w realiach Riwiery Francuskiej lat dwudziestych ubiegłego wieku. Głównym bohaterem filmu jest mistrz magii (w tej roli Colin Firth), który stara się zdemaskować fałszywe medium (Emma Stone).

 

Chiński iluzjonista Wei Ling Soo jest najznamienitszym magikiem swoich czasów, ale mało kto wie, że za jego sceniczną maską kryje się Stanley Crawford (Firth) – przekonany o własnej wartości, arogancki i opryskliwy Anglik, który żywi wyjątkową awersję do wszelkiej maści spirytystów, wmawiających prostaczkom, że mają prawdziwe, magiczne zdolności. Za namową swojego dobrego przyjaciela, Howarda Burkana (Simon McBurney), Stanley wyrusza z misją do posiadłości rodziny Catledge’ów położonej na Lazurowym Wybrzeżu. Stanley pojawia się tam incognito – Catledge’om, czyli Grace (Jacki Weaver), jej synowi Brice’owi (Hamish Linklater) i córce Caroline (Erica Leerhsen), przedstawia się jako Stanley Taplinger, biznesmen. A wszystko po to, by zdemaskować intrygującą młodą osobę, która podaje się za medium. Jest nią Sophie Baker (Stone), która przybyła tu wraz z matką (Marcia Gay Harden) na zaproszenie Grace, by pomóc jej w nawiązaniu kontaktu ze zmarłym mężem. Sophie robi duże wrażenie na całej rodzinie, a szczególnie na Brice’ie, który całkowicie traci głowę dla pięknej i tajemniczej dziewczyny.

 

Od pierwszego spotkania z Sophie, Stanley nabiera przekonania, że nie będzie miał najmniejszego problemu ze zdemaskowaniem jej i wyszydzeniem naiwności Catlegde’ów. Ku jego wielkiemu zaskoczeniu, dziewczyna daje liczne dowody umiejętności czytania w myślach i innych ponadnaturalnych zdolności, które wymykają się racjonalnemu wytłumaczeniu. Stanley wychodzi na głupca, co jest wielkim ciosem dla jego dumy. Pod wpływem Sophie, niezłomne przekonania Stanleya zaczynają chwiać się w posadach. Zwierza się swojej ukochanej ciotce Vanessie (Eileen Atkins), że zaczyna się poważnie zastanawiać nad tym, czy umiejętności Sophie nie są prawdziwe. Jeśliby tak było, Stanley musiałby skonfrontować się ze świadomością, że wszystko jest możliwe – nawet to, że dobro i miłość naprawdę istnieją. A to by oznaczało, że jego cały dotychczasowy system przekonań nie jest wart nawet funta kłaków.

 

Następujące po sobie wydarzenia mają wymiar magiczny w każdym znaczeniu tego słowa, a bohaterowie zostają całkowicie wciągnięci przez wir tej historii. Ale największy trick „Magii w blasku księżyca” zostaje zachowany na sam koniec – okazuje się, że głupcami jesteśmy my, widzowie.

(Kino Świat)