Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Małopolska Noc Naukowców!

26 września 2014 r. w sześciu miastach Regionu: Krakowie, Tarnowie, Nowym Sączu i Niepołomicach oraz – po raz pierwszy w 2014 r. – także w Skawinie i Andrychowie odbędzie się Małopolska Noc Naukowców!

Najbliższa odsłona Małopolskiej Nocy Naukowców to już ósma edycja Wydarzenia, które nie tylko trwale wpisało się w kalendarz przedsięwzięć organizowanych w Regionie, ale przede wszystkim wciąż pozostaje największą tego typu imprezą w kraju i jedną z największych w Europie!
26 września 2014 r. w sześciu miastach Regionu: Krakowie, Tarnowie, Nowym Sączu i Niepołomicach oraz – po raz pierwszy w 2014 r. – także w Skawinie i Andrychowie odbędzie się Małopolska Noc Naukowców!

Małopolska Noc Naukowców ma na celu przede wszystkim pokazanie uczestnikom jak bardzo interesująca jest praca naukowców i jak fascynujący są to ludzie. Poprzez zabawę, przystępny i zrozumiały dla każdego sposób, chcemy pokazać, że nauka to wszystko co nas otacza, a naukowcy w swoich laboratoriach codziennie pracują nad tym, aby nasze życie było lepsze, łatwiejsze i bardziej nowoczesne.

Główną myślą przewodnią tegorocznej edycji będzie przedstawienie sukcesów małopolskich naukowców pracujących w międzynarodowych zespołach naukowo-badawczych. Z uwagi na bardzo dużą aktywność małopolskich uczonych w licznych projektach realizowanych na skalę światową, chcemy pokazać wszystkim uczestnikom Nocy jak te ich odkrycia zmieniają świat.

Poprzez pryzmat wielkich projektów naszych naukowców oraz ich odkryć – wybitnych w skali międzynarodowej, chcemy pokazać, jaką rolę ogrywa codzienna praca uczonych w naszym codziennym życiu. Przede wszystkim jednak udowodnimy, że te odkrycia, nad którymi naukowcy bacznie pracują w swoich laboratoriach, mają ogromny wpływ na nasze codzienne życie. To, w jakim dziś żyjemy świecie – wszechobecnych nowoczesnych technologii – to właśnie wynik wieloletniej pracy naukowców. To oni codziennie wymyślają nowoczesne rozwiązania w zakresie zwalczania chorób, pracują nad nowinkami technologicznymi (elektryczne samochody, telefony sterujące naszym domem, komputery sterowane głosem), ale też odkrywają tajemnice naszej kultury, a nawet naszego umysłu. Pokażemy też, że nauka wcale nie jest straszna i nudna, ale fascynująca i otaczająca nas na co dzień – w kuchni, szkole i na podwórku.

Program wydarzenia przygotowany przez małopolskich naukowców to nie lada atrakcja. Wydarzenie kierujemy przede wszystkim do dzieci i młodzieży oraz wszystkich fascynatów nauki. Stawiamy głównie na interaktywność, aby podczas tej Nocy każdy poczuł się naukowcem. Dlatego też uczestnicy sami będą wykonywać eksperymenty, aktywnie uczestniczyć w warsztatach i demonstracjach, a podczas wycieczki po laboratoriach zobaczą miejsca, które na co dzień są niedostępne. W trakcie Małopolskiej Nocy Naukowców każdy z uczestników poczuje smak nauki wszystkimi zmysłami. Świecący ogórek, tańczące rodzynki, skaczący ryż, sterowanie statkiem kosmicznym i kapsuła czasu to tylko wybrane atrakcje czekające na uczestników wydarzenia.

W 2014 r. program przygotowany zostanie przez rekordową liczbę prawie 900 naukowców, ponad 1 600 studentów, około 120 kół naukowych z ponad 30 instytucji partnerskich. Dzięki szerokiej kampanii promocyjnej informacja o wydarzeniu dotrze każdego roku do blisko 3,5 mln osób, a w ramach działań upowszechniających i wymiany dobrych praktyk na skalę międzynarodową nawet do 5 mln osób.
W tym miejscu chcemy zaprosić wszystkich zainteresowanych, młodszych i starszych fascynatów nauki, na tę wyjątkową NOC 🙂 Małopolską Noc Naukowców!

Organizatorem Małopolskiej Nocy Naukowców jest Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego. Projekt „Małopolska Noc Naukowców 2014” współfinansowany jest ze środków Programu Ramowego Unii Europejskiej Horizon 2020 w ramach Akcji Marie Skłodowska-Curie.

Informacje pochodzą z portalu 

http://www.nocnaukowcow.malopolska.pl