Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Marzenia nic nie kosztują, ich realizacja tak

Podobno pieniądze szczęścia nie dają, ale ich brak może być powodem wielu nieszczęść, szczególnie jeśli nadmiernie się zadłużymy i praktycznie całe nasze zarobki są przeznaczane na spłatę zadłużenia.

Najczęściej w takiej sytuacji znajdują się osoby, które nie panują nad swoim domowym budżetem, nie planują finansów, nie wyznaczają sobie celów, które chcą osiągnąć dzięki zarobionym i zaoszczędzonym pieniądzom, nie tworzą tzw. poduszki finansowej na niezaplanowane nagłe wydatki.

Zrównoważ swój budżet

Zanim zaczniesz marzyć i rozglądać się za kredytem, powinieneś najpierw „złapać” równowagę w swoim budżecie. Po prostu musisz wiedzieć, jakie masz miesięczne przychody i wydatki. Jeśli wydatki są większe od przychodów, to oznacza, że wpadasz w długi. W takiej sytuacji trzeba na chwilę zapomnieć o marzeniach i przyjrzeć się swoim wydatkom. Wszystko to, co zbędne, powinno być z nich usunięte. To zadanie wymaga od ciebie pewnej systematyczności. Powinieneś spisywać swoje wydatki, a potem je przeanalizować.
Być może należy zrezygnować z zakupu kolejnych modnych butów, zmienić operatora telefonu komórkowego na oferującego niższe opłaty, może należy to samo zrobić z rachunkiem bankowym i przenieść go tam, gdzie np. nie ma opłat za przelewy. Warto też zastanowić się, czy nie możesz mieć większych przychodów? Może masz jeszcze trochę wolnego czasu i możesz więcej pracować. A może trzeba zmienić pracodawcę na takiego, który więcej płaci? W tej chwili jest korzystna sytuacja na rynku pracy – można więc spróbować.

Zbuduj własny fundusz bezpieczeństwa

Czas na marzenia przyjdzie w momencie, w którym już złapiesz równowagę finansową i okaże się, że co miesiąc zostają ci jakieś pieniądze. Ale zanim zaczniesz odkładać fundusze na realizację swoich marzeń lub pomyślisz o kredycie, aby je zrealizować szybciej – zastanów się, czy jesteś przygotowany na niespodziewane wydatki związane z utratą pracy, chorobą czy koniecznością wymiany samochodu, jeśli już go posiadasz, albo też remontem mieszkania? Jeśli odpowiedzialnie planujesz swoje finanse, to powinieneś zbudować sobie fundusz bezpieczeństwa na trudne czasy. Wielu praktyków, którzy stracili pracę, albo mieli niespodziewane wydatki, doradza, aby taki budżet był równy twoim sześciomiesięcznym wydatkom.

Zły kredyt i dobry kredyt

Jeżeli masz kredyt i okazuje się, że jednak udaje ci się co miesiąc odłożyć określoną sumę, to zastanów się czy nie spłacić szybciej zobowiązania. Szczególnie, jeśli to jest kredyt przeznaczony na zwykłą konsumpcję. Z reguły żadna lokata nie jest wyżej oprocentowana od kredytu. Tak więc spłacając wcześniej kredyt, po prostu zarabiasz.
Z drugiej strony kredyt może być potrzebny, szczególnie wtedy, gdy jest inwestycją, która może zwiększyć twoje dochody w przyszłości. Na przykład, kiedy płacisz za zdobycie wykształcenia czy innych szczególnych umiejętności, które pozwolą ci w przyszłości więcej zarabiać. Być może zakup po korzystnej cenie mieszkania na wynajem jest taką inwestycją, którą warto zrealizować za pomocą kredytu. Ale w takim przypadku musisz mieć pewność, że wpływy z tytułu wynajmu mieszkania będą co najmniej pokrywały teraz i w przyszłości comiesięczne raty kredytu.
Czyli cennym marzeniem, wartym realizacji jest zdobycie kwalifikacji, które w przyszłości zwiększą twoje dochody i pozwolą na realizację kolejnych marzeń.

Oszczędzaj na starość

Niestety jest jeszcze jeden powód oszczędzania, którego wielu młodych ludzi sobie nie uświadamia. Ten powód to starość. Każdy z nas ma szansę dożyć wieku, w którym nie będzie mógł pracować. Wtedy nasze dochody spadną, a być może wydatki będą całkiem spore. Nie wiadomo, z jakimi chorobami będziemy się zmagać i ile nas to będzie kosztowało. Dlatego ważne jest regularne oszczędzanie na starość. Im wcześniej zaczniesz oszczędzać – tym lepiej.
Państwo w tej chwili proponuje różne formy dodatkowego oszczędzania. Są Indywidualne Konta Emerytalne i Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego. Niektóre firmy prowadzą Pracownicze Programy Emerytalne. Z tymi wspieranymi przez państwo formami dodatkowego oszczędzania wiążą się różnego rodzaju zachęty i przywileje podatkowe. Warto z nich korzystać.
Gdyby jednak się okazało, że możesz więcej odkładać niż wyznaczone limity na kontach IKE czy IKZE, to pomyśl o innych rodzajach inwestycji. Na starość przyda się każda złotówka. Planując swoje finanse, trzeba też pamiętać o tym, że wydatki na ciebie, na twoje przyjemności, na twoją dobrą kondycję fizyczną są też inwestycją. Jeśli nie będziesz sprawny i wypoczęty, to nie będziesz mógł wydajnie, z korzyścią dla siebie pracować. Nie należy jednak przesadzać z takimi wydatkami, bo inne cele wyznaczone w twoim planie finansowym też powinny być zrealizowane.

Materiał na podstawie: https://ewydanie.eurostudent.pl/2018-lis/11/#zoom=z