Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Marzysz o karierze w bankowości?

O tym, co może zaoferować studentom i absolwentom branża finansowa i jak świadomie zaplanować karierę rozmawiamy z Joanna Totą, rekruterką w Euroclear Bank.

W ostatnich latach zainteresowanie studiowaniem na kierunkach związanych z finansami oraz bankowością zdecydowanie wzrosło, skąd ta popularność?

Branża finansowa daje obecnie studentom oraz absolwentom ogromne możliwości. Liczba firm, które otwierają swoje centra w Polsce jest stosunkowo duża. Absolwenci kierunków takich jak finanse i rachunkowość, ekonomia, bankowość, stosunki międzynarodowe czy też zarządzanie zdecydowanie mogą znaleźć na rynku oferty spełniające ich oczekiwania.

W sytuacji, gdy korporacje wciąż poszukują pracowników, czy możemy stwierdzić, że wiele zależy nie tylko od kandydatów, ale również od tego co może zaoferować firma?

Oczywiście, jedna kwestia to kompetencje oraz umiejętności kandydata. Drugą stroną medalu jest to, co firma może zaoferować przyszłemu pracownikowi. W Euroclear stawiamy przede wszystkim na rozwój. Już na początkowych etapach procesu rekrutacji chcemy szerzej poznać oczekiwania kandydatów, by móc dopasować je do potrzeb biznesu. Dwa główne piony działalności Euroclear to obsługa klientów oraz operacje bankowe. Nasza firma jest światowym liderem w dziedzinie świadczenia usług potransakcyjnych, a nasi pracownicy na co dzień rozliczają transakcje obejmujące obligacje krajowe i międzynarodowe, akcje oraz fundusze inwestycyjne. Taka różnorodność procesów sprawia, że każdy może znaleźć coś dla siebie.

Co zatem wyróżnia Euroclear na rynku pracy?

Przede wszystkim atmosfera. Wydaje się to banalne i oczywiste, ale często zapominamy, że praca to nie tylko codzienny obowiązek. Jest to również miejsce inspiracji. Każdego dnia widzę, jak osoby, z którymi miałam przyjemność rozmawiać podczas procesu rekrutacyjnego są aktywne na różnych polach dotyczących życia Euroclear. Angażują się w akcje charytatywne z ramienia naszej firmy lub biorą udział w zawodach sportowych reprezentując Euroclear. Tworzymy niejako społeczność sześciuset osób, które są nie tylko pełne pasji, ale przede wszystkim razem współtworzą przyjazne środowisko pracy. Ponadto nasi pracownicy mogą liczyć na wsparcie w zakresie planowania swojej ścieżki rozwoju. Oferujemy możliwość uczestniczenia w indywidualnych oraz zespołowych sesjach coachingowych.

Jak pokazują trendy kandydatom coraz bardziej zależy na marce dla której będą pracować. Co może zaoferować Euroclear w tej kwestii?

Jesteśmy firmą z 50 letnią tradycją. Odział w Polsce powstał 6 lat temu i funkcjonuje na zasadzie dual office co oznacza że nasi pracownicy wykonują takie same zadania jak koledzy w Brukseli. Obszar działalności Euroclear również jest wyjątkowy. Nasi klienci to to banki komercyjne, inwestycyjne, banki centralne, domy maklerskie, fundusze inwestycyjne, spółki oraz międzynarodowe organizacje z ponad 90 krajów. Nasze hasło rekrutacyjne to “Feel the puls of the financial world” praca w Euroclear daje bowiem możliwość znalezienia się w samym środku świata finansów. Więc jeśli tylko wydarzania opisywane w Financial Times, Wall Street Journal czy też The Economist brzmią znajomo, to jak najbardziej będziemy mieli o czym rozmawiać podczas spotkania rekrutacyjnego.

Czyli wykształcenie kierunkowe nie jest konieczne, wystarczą jedynie chęci do pracy?

Oczywiście wiedza nabyta w trakcie studiów związanych z finansami to duży atut. Niemniej jednak w Euroclear zatrudniamy osoby posiadające doświadczenie związane z różnymi obszarami. Dla nas liczą się głównie umiejętności oraz motywacja do pracy. Ważne jest również zainteresowanie obecnymi wydarzeniami ekonomicznymi. Nasi pracownicy przechodzą kompleksowy program szkoleniowy, który w 100% przygotowuje do podejmowanych obowiązków. Liczy się przede wszystkim płynna znajomość języka angielskiego a w przypadku niektórych stanowisk konieczna jest znajomość drugiego języka europejskiego – niemieckiego, francuskiego, hiszpańskiego, włoskiego lub rosyjskiego.

Zatem dwa główne kryteria stawiane przed młodymi osobami chcącymi rozwijać się w branży finansowej to motywacja oraz znajomość języków obcych?

Są to jedne z kryteriów – znajomość języka angielskiego przynajmniej na poziomie B2+ jest istotna nie tylko ze względów biznesowych. Wśród naszych pracowników są obywatele 20 krajów z całego świata, dla których język angielski jest wspólnym sposobem komunikacji. Jest to zatem istotne również jeśli chodzi o codzienne relacje z kolegami i koleżankami z pracy. Zwracamy również uwagę na analityczne umiejętności kandydatów, motywację i zainteresowanie obszarem działalności Euroclear. Bardzo ważne są kompetencje miękkie takie jak umiejętność pracy w grupie oraz przystosowanie się do zmieniających się warunków.

Na co rekruterzy zwracają większą uwagę – na wiedzę czy na umiejętności?

Idealne jest połączenie tych dwóch czynników. Niemniej jednak gdybym miała wybrać ostatecznie, postawiłabym na umiejętności. Wiedza przychodzi wraz z doświadczeniem, wszystkiego można się nauczyć. Indywidualne cechy danego kandydata takie jak wysoko rozwinięte kompetencje miękkie są bardzo pożądane. W Euroclear zachęcamy pracowników do korzystania z bogatego portfolio szkoleń organizowanych przez zespół HR – szkolenia dotyczą zarówno kompetencji miękkich takich jak umiejętność radzenia sobie ze stresem jak i konkretnej wiedzy dotyczącej rynków finansowych.

Kompetencje i wiedza są ważne, to fakt, ale jak powszechnie wiadomo najtrudniejszy pierwszy krok – jak zatem najlepiej rozpocząć swoją karierę w finansach?

Współpraca z uczelniami, biurami karier oraz uniwersyteckimi kołami zrzeszającymi studentów jest obecnie bardzo rozwinięta. Świat biznesu oraz społeczności akademickie są nierozłączne – tego wymagają realia na rynku pracy. Dzięki temu studenci już na początkowych latach studiów mają okazję zapoznać się z ofertą pracodawców i wybrać z niej te najbardziej interesujące. Moim zdaniem najlepsze, co każdy student może zrobić to być aktywnym. Możliwości są niezliczone. To istotne by podążać przede wszystkim za swoimi zainteresowaniami, dopytywać praktyków, budować sieć kontaktów. Nie warto się zniechęcać, jeśli nie obraliśmy jeszcze konkretnego kierunku – studia to czas, kiedy można próbować przeróżnych ścieżek rozwoju a następnie wybrać to, co będzie jednocześnie naszą pasją. Wszystkie doświadczenia, które zbierzemy zaprocentują w przyszłości.

A jakie wyzwania stoją przed młodymi ludźmi?

Wyzwań jest wiele – warto zwrócić uwagę na to, że rozpoczęcie kariery zawodowej lub też po prostu nowej pracy wiąże się ze stresem. Dotyczy to wszystkich i jest jak najbardziej naturalnym zjawiskiem. Uważam jednak, że największą trudnością jest przełamanie strachu oraz wiara we własne możliwości. Tylko dzięki temu rynek pracy będzie stał przed kandydatami otworem.

Zapraszamy do zapoznania się z aktualnymi ofertami pracy w Euroclear Bank.

www.jobs.euroclear.com