Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Matematyka po drugiej stronie lustra

Laureatem drugiej edycji Międzynarodowej Nagrody im. Stefana Banacha The International Stefan Banach Prize for a Doctoral Dissertation in the Mathematical Sciences za najlepszą pracę doktorską z dziedziny nauk matematycznych został Jakub Gismatullin z Uniwersytetu Wrocławskiego, doktorant prof. dr hab. Ludomira Newelskiego. Fundatorem Nagrody jest firma Ericpol Telecom, a jest ona przyznawana we współpracy z Polskim Towarzystwem Matematycznym.

Rozprawa dr Jakuba Gismatullina dotyczy zagadnień z pogranicza podstaw matematyki, a konkretnie logiki matematycznej i algebry. Laureat otrzyma nagrodę w wysokości 20 000 złotych – jedno z najwyższych finansowych wyróżnień w dziedzinie matematyki w Polsce. Firma Ericpol Telecom wraz z Polskim Towarzystwem Matematycznym (PTM), ustanawiając nagrodę za najlepszą pracę doktorską z dziedziny nauk matematycznych, miała na uwadze – poza finansowym wsparciem młodych, zdolnych naukowców – popularyzację i promocję matematyki. – Matematyka to nie tylko nauka o figurach i liczbach. To także nauka logicznego myślenia. Jest ona podstawą formułowania poprawnych wniosków, uczy wytrwałości w dążeniu do celu, ponadto rozwija wyobraźnię. Matematyki nie można pomijać w naszym codziennym życiu, gdyż jest ona kluczem otwierającym drzwi do wszystkich nauk – mówi Jan Smela, prezes firmy Ericpol Telecom, fundator Międzynarodowej Nagrody im. Stefana Banacha.
Międzynarodowa Nagroda im. Stefana Banacha, to wielka szansa, ale też wyzwanie dla młodych polskich naukowców ze względu na jej ponadpaństwowy charakter. Jesteśmy przekonani, że z roku na rok Konkurs będzie przyciągać coraz więcej doskonałych prac. Zaangażowanie znaczącej firmy teleinformatycznej w przyznawanie nagrody może pomóc w przełamywaniu stereotypu matematyki, jako abstrakcyjnej dziedziny oderwanej od realnego świata. – dodaje prof. Stefan Jackowski, prezes Polskiego Towarzystwa Matematycznego.
 
Nie ma takiej dziedziny życia, w której matematyka nie byłaby obecna. Istnieje w sztuce, muzyce, biologii czy informatyce. Gigantyczne budowle, grafika, muzyka, mechanizmy skomplikowanych urządzeń – wszystko to opiera się na matematycznych regułach. Stefan Banach, patron Nagrody, powiedział kiedyś, że tylko państwa, które pielęgnują matematykę, mogą być silne i potężne.
 
 
Matematyka wokół nas
 
Co jest najmądrzejsze? Liczba. Co jest najpiękniejsze? Harmonia. Czym jest cały świat? Liczbą
harmonią
– te słowa Pitagorasa znajdują doskonałe odzwierciedlenie w sztuce. Konstrukcje wielu największych pomników architektonicznych starożytnego świata stworzono opierając się właśnie na matematyce. Największym na świecie ostrosłupem prawidłowym czworokątnym jest Piramida Cheopsa. Wysokość tego egipskiego zabytku wynosi ponad 146 metrów, a krawędź podstawy mierzy 230 metrów. Materiał, z którego zbudowano piramidę mógłby posłużyć do budowy muru wysokiego na 3 metry i grubego na 25 centymetrów okalającego całą Polskę. Warto również zauważyć, że stosunek sumy dwóch boków podstawy do wysokości piramidy wynosi 3,1416, przybliżenie liczby Pi z dokładnością do czterech miejsc po przecinku.
 
Matematyka przeplata się ze sztuką. Szczególnie w kulturze Islamskiej, gdzie związki królowej nauk ze sztuką daje się zauważyć zarówno okiem jak i uchem. Warto zwrócić uwagę na rytm typowego arabskiego wiersza, który automatycznie kojarzy się z systemem binarnym: 11010 1101010 11010 1101010 11010 1101010 11010 1101010, gdzie 1 oznacza samogłoski, 0 – spółgłoski. Z kolei misterne mozaiki Alhambry są wspaniałą ilustracją piękna geometrii.
 

Matematyka stanowi fundament grafiki komputerowej. Nawet bardzo skomplikowane rysunki na ekranie komputera mogą pochodzić z kilku prostych matematycznych wzorów.