„Eurostudent” zawsze jest blisko studenckiego życia. Prezentujemy organizacje studenckie,
z którymi współpracujemy, a także wydarzenia, w których warto wziąć udział.
Projekt edukacyjny DigiWind na Politechnice Gdańskiej

Transformacja energetyczna jest strategicznym elementem rozwoju gospodarczego Polski, szczególnie w sektorze offshore wind, o czym świadczy wysokie zaawansowanie projektów morskich farm wiatrowych na Bałtyku. Tempo ekspansji branży przełożyło się na szerokie poszukiwania wykwalifikowanych specjalistów. W 2025 roku ten trend będzie się utrzymywał. W odpowiedzi na zmiany na rynku pracy Politechnika Gdańska rozpoczyna pionierski projekt edukacyjny DigiWind „Digital Masters of Wind Energy Systems”, który umożliwia zdobycie cyfrowych kompetencji, kluczowych dla rozwoju sektora wind energy. Rekrutacja zacznie się w maju 2025 roku.
W ramach projektu DigiWind już w 2025 roku możliwe będzie zdobycie wiedzy i praktycznych umiejętności w kluczowych obszarach związanych z sektorem offshore, m.in. w zakresie projektowania, budowy oraz eksploatacji morskich farm wiatrowych, a także zarządzania danymi, automatyzacji i analizy w kontekście energetyki wiatrowej.
Programy nauczania są przygotowane z myślą o osobach, które chcą rozpocząć lub rozwijać karierę w tym sektorze. Uczestnicy będą mogli wybrać model kształcenia dostosowany do potrzeb: studia magisterskie MSc (ang. Master of Science), studia podyplomowe w nowej formule MEP (ang. Modular Education Program), a także specjalistyczne kursy w formule LLMs (ang. Lifelong Learning Modules), co zapewni elastyczność w zdobywaniu wiedzy i cyfrowych kompetencji.
Garage Genius – wyjątkowy program rozwojowy

Aplikacja monitorująca zdrowie kobiet w ciąży, uniwersalne kostki do czyszczenia wszystkich powierzchni czy hobbystyczna aplikacja dla osób uprawiających off-road – to tylko kilka przykładów projektów, które dotychczas otrzymały wsparcie w ramach Garage Genius. Do końca stycznia trwał nabór do kolejnej edycji tego wyjątkowego programu, który z domowych konstruktorów, pasjonatów i wynalazców tworzy przedsiębiorców, a z pomysłów – sprawne przedsięwzięcia rynkowe.
Garage Genius to bezpłatny program rozwojowy, realizowany przez firmę INVESTIN, w którym kreatywni twórcy – przy wsparciu mentorów – mogą wprowadzać w życie swoje pomysły.
Program Garage Genius skierowany jest do szerokiego grona odbiorców – od domowych konstruktorów i pasjonatów technologii, po osoby, które nie są już aktywne zawodowo, seniorów, a także wszystkich innych, którzy mają pomysł na produkt, usługę lub proces, który może znaleźć zastosowanie na rynku. Uczestnicy programu mają dostęp do wszechstronnego wsparcia, obejmującego: indywidualne konsultacje z mentorami, nowoczesne narzędzia do rozwijania projektów oraz specjalistyczne szkolenia i warsztaty.
Współpraca Politechniki Śląskiej i SAP Polska



Politechnika Śląska i SAP Polska rozpoczynają współpracę, w ramach której zostaną zrealizowane projekty badawcze, edukacyjne oraz podnoszące kwalifikacje studentów i kadry uczelni. Wśród planów badawczych znajdują się: zarządzanie badaniami, produkcją, logistyką i magazynowaniem energii pozyskiwanej z zastosowaniem technologii wodorowych. To kolejne już przedsięwzięcie SAP w partnerstwie z uczelnią wyższą. W jaki sposób zmienia to krajobraz współpracy polskiego biznesu i polskiej nauki?
Politechnika Śląska i SAP Polska rozpoczynają współpracę na wielu frontach – oprócz wspomnianych obszarów badawczych obie organizacje będę realizować przedsięwzięcia edukacyjne, stałe szkolenia, kursy specjalistyczne oraz wycieczki dydaktyczne dla studentów.
Dla SAP Polska współpraca z uczelniami jest jednym z najskuteczniejszych sposobów wspierania w Polsce innowacji i rozwoju talentów. Intensywne działania w tym obszarze trwają od kilku lat: współpraca z Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie, z Politechniką Częstochowską czy inicjatywy globalne SAP, takie jak program SAP Student Academy, do którego należy w tej chwili już 31 polskich uczelni. To spora inwestycja, która buduje trwałą i wartościową bazę wiedzy dla studentów.
Symfonia i Akademia Leona Koźmińskiego łączą siły


Symfonia, czołowy dostawca oprogramowania dla małych i średnich przedsiębiorstw oraz administracji publicznej, i Akademia Leona Koźmińskiego, jedna z najlepszych uczelni w Polsce i regionie Europy
Środkowo-Wschodniej, ogłaszają partnerstwo. Firma zapewni studentom i wykładowcom wsparcie merytoryczne i dydaktyczne, wymianę wiedzy i inicjatywy ukierunkowane na rozwój. W programie studiów znajdzie się flagowy produkt HR-owy Symfonii.
– Praktyczna edukacja, oparta na współpracy z wiodącymi firmami, takimi jak Symfonia, daje naszym studentom kompetencje, które są kluczowe na współczesnym rynku pracy. Wierzymy, że ścisła współpraca uczelni z sektorem prywatnym jest kluczem do kształtowania przyszłych liderów HR i biznesu – mówi Paweł Korzyński, Kierownik Katedry ZZL, Prorektor ds. Badań i Rozwoju Kadry z Akademii Leona Koźmińskiego.
– Naszym celem jest nie tylko dostarczanie technologii, ale również aktywne wspieranie rozwoju praktycznych kompetencji studentów i wykładowców. Współpraca z Akademią Leona Koźmińskiego to nowy wymiar budowania jakościowej edukacji w Polsce, która wpływa na poziom kompetencji cyfrowych w obszarach kluczowych dla gospodarki i całego społeczeństwa – wyjaśnia Małgorzata Wysłouch, ekspertka Symfonii ds. digitalizacji HR.
Politechnika Warszawska i UAM w programie Google.org Cybersecurity Seminar
Dwie polskie uczelnie – Politechnika Warszawska i Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w
Poznaniu – zostały wybrane przez organizację Virtual Routes do udziału w programie
Google.org Cybersecurity Seminar, w ramach którego otrzymają wsparcie w wysokości nawet 1 miliona dolarów. Dzięki tym środkom uczelnie będą mogły stworzyć programy edukacyjne w obszarze cyberbezpieczeństwa dla 1600 studentów z różnych dyscyplin akademickich. Dofinansowanie pomoże studentom odkrywać możliwości w zakresie cyberbezpieczeństwa i chronić lokalne organizacje
przed cyberzagrożeniami.
Uroczystość ogłoszenia przyznania dofinansowań odbyła się 29 stycznia 2025 r. w Centrum Praskim Koneser w Warszawie.
W wydarzeniu wzięli udział: Magdalena Kotlarczyk – Country Director Google Poland, przedstawiciele Politechniki Warszawskiej i Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, przedstawiciele Sejmu RP, eksperci branżowi, a także studenci i przedstawiciele start-upów oraz sektora NGO z obszaru cyberbezpieczeństwa.
Kato Science Corner 2025
Serdecznie zapraszamy do Kato Science Cornera, gdzie przez najbliższe miesiące będą odbywać się interesujące wykłady i warsztaty z ekspertami UE Katowice, a także z zaproszonymi gośćmi. Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach jest koordynatorem merytorycznym tego wyjątkowego miejsca na mapie Katowic.
Kato Science Corner to miejsce dedykowane EMNK 2024 (Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024 – przyp. red.) jako punkt informacyjny, przestrzeń dla wspólnych spotkań, realizacji eventów, przedsięwzięć, badań i innych działań w ramach tytułu EMNK 2024. Kato Science Corner będzie również siedzibą Metrolabu, czyli miejsca twórczego podejścia do miasta. W Metrolabie każdy będzie mógł podzielić się swoim pomysłem na miasto, wspólnie zaprojektować proponowane zmiany lub nowe usługi, a także spróbować te rozwiązania wdrożyć i przetestować. Sama przestrzeń będzie miejscem inspirujących spotkań, dyskusji i kreatywnej burzy mózgów w przytulnej i swobodnej atmosferze. Metrolab to także sposób pracy i styl współpracy, które opierają się na: otwartości, wzajemnym szacunku, zaangażowaniu i współodpowiedzialności.
Więcej informacji: https://katowice.eu/czas-wolny/europejskie-miasto-nauki/kato-science-corner
Uniwersytet Pomorski uruchamia studia podyplomowe AI

Instytut Zarządzania na Uniwersytecie Pomorskim w Słupsku, we współpracy z Pracownią AI, otwiera nowatorski program studiów podyplomowych z zakresu sztucznej inteligencji (ang. artificial intelligence, AI), który rusza w marcu 2025 roku. Program powstał z myślą o tych, którzy chcą zdobyć praktyczne umiejętności związane z AI oraz wykorzystać potencjał sztucznej inteligencji w życiu zawodowym i prywatnym.
Sztuczna inteligencja już dziś zmienia oblicze wielu branż, takich jak: IT, marketing, finanse, logistyka czy produkcja. Umiejętność efektywnego korzystania z narzędzi AI daje przewagę konkurencyjną na rynku pracy, pozwala lepiej podejmować decyzje strategiczne oraz optymalizować procesy w firmach.
Program studiów jest otwarty na osoby bez specjalistycznej wiedzy technicznej, a wykłady będą prowadzone w elastycznej formule hybrydowej (80% zajęć będzie odbywało się zdalnie). Uczestnicy zdobędą podstawowe informacje o sztucznej inteligencji oraz poznają jej zastosowanie w codziennej pracy biurowej, tworzeniu treści oraz optymalizacji procesów. Studia wyposażą uczestników w wiedzę i umiejętności niezbędne w środowisku pracy wspomaganym przez AI i otworzą nowe możliwości, m.in. do pełnienia nowo powstających kluczowych ról w organizacjach (np. Chief AI Officera czy managera ds. automatyzacji procesów).