Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Metody walki ze stresem

Czy martwienie się, neonowy znak „Stop” i oddychanie przeponowe mają ze sobą coś wspólnego? Tak! To proste i skuteczne metody walki ze stresem. Szczególnie przydatne podczas sesji.

Dzięki metodom walki ze stresem efektywniej pokonamy nasze zdenerwowanie, a tym samym łatwiej odniesiemy sukces w naszych działaniach. Poznajmy zatem kilka z nich walki i wykorzystajmy w czekających nas trudnych wydarzeniach.

Twórcze zmartwienie

Jeśli coś idzie nie po naszej myśli i boimy się, że dana sytuacja źle się skończy, to zaczynamy się zamartwiać i stresować. Warto wtedy zastosować metodę martwienia się… twórczego! Wybierzmy wygodne miejsce (do którego mamy dostęp codziennie) i wyznaczmy godzinę (zawsze tę samą). O wybranej porze udajmy się tam z przygotowaną listą zmartwień poważnych i drobnych. Pomyślmy przez chwilę nad nimi i wykreślmy te, które można rozwiązać poprzez konstruktywne kroki – są on bowiem tylko kłopotem. Ta metoda pozwala na zrozumienie, że wiele sytuacji da się łatwo rozwiązać. Może zatem martwiąc się twórczo, dojdziemy do wniosku, że np. jest jeszcze szansa na zdanie sesji.

Stop negatywnym myślom

Stres wiąże się z negatywnymi myślami. Na przykład: wstajemy w dzień ważnego egzaminu i zamiast myśleć, że go zdamy, zaczynamy się zastanawiać, co będzie jeżeli oblejemy. Stop! W ten sposób nakręcamy spiralę negatywnych myśli. Mijają minuty, a my tracimy pewność siebie i umiejętność logicznego myślenia. Zastosujmy technikę zatrzymywania spirali negatywnych myśli. Na początek wyobraźmy sobie czerwony, migający jak neon znak „Stop” i powiedzmy „Stop” swoim negatywnym myślom. Teraz weźmy głęboki oddech i powiedzmy powoli „Spokojnie”. Następnie pomyślmy przez 15 sekund o jakiejś miłej sytuacji. Jak tylko negatywne myśli powrócą, zastosujmy tę metodę „Stop – Spokojnie – Relaks”.

Oddychanie przeponowe

Często kiedy wchodzimy na egzamin, otrzymujemy pytanie i pojawia się pustka w głowie. Denerwujemy się, szybciej i płycej oddychamy. Jak powstrzymać narastający stres? Zacznijmy prawidłowo oddychać. Jak to zrobić? Do tego warto przygotować się wcześniej. Na początek poznajmy swój oddech. Połóżmy się wygodnie na plecach z lekko ugiętymi nogami. Jedną rękę umieśćmy na brzuchu, drugą na klatce piersiowej. Sprawdźmy, czy bardziej podnosi się ręka na klatce piersiowej (płytki oddech) czy na brzuchu (głęboki). Aby zmniejszyć napięcie dzięki głębokiemu oddechowi, spróbujmy pooddychać przeponowo. Pozycja jak poprzednio lub siedząca: wdychamy powietrze głęboko przez nos (ręka na brzuchu podnosi się), a wypuszczamy powoli ustami. Kilka przeponowych oddechów na egzaminie pomoże nam zebrać myśli i przypomnieć sobie wyuczony materiał.

Odnajdźmy swój sposób na stres i po prostu myślmy pozytywnie. Jak pokazują badania, to optymiści łatwiej pokonują stres i rzadziej zapadają na choroby nim spowodowane.