Międzynarodowa Federacja Stowarzyszeń Studentów Medycyny IFMSA (International Federation of Medical Students’ Associations) to na dzień dzisiejszy 97 państw i blisko dwa miliony członków.
IFMSA jest obecnie największą organizacją studencką na świecie. W Polsce, w ramach tej ogólnoświatowej federacji, działa Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA-Poland. Na jego wizerunek codziennie pracuje blisko dwa tysiące młodych ludzi. Członkiem może zostać każdy student medycyny. Jedyne, co trzeba zrobić, to wypełnić deklarację członkowską i… do dzieła! Dziś każda uczelnia medyczna w naszym kraju posiada swój oddział, a liczba zrzeszonych osób potwierdza, że warto tam dołączyć.
Co tu można zrobić?
Odpowiedź brzmi: wszystko. To stowarzyszenie pozwala rozwinąć skrzydła i praktycznie nie ma projektu, który w ramach działania w organizacji nie mógłby zostać zrealizowany. Poczynając od zbiórek darów, przez akcje społeczne, a na konferencjach czy badaniach naukowych kończąc. Każdy nowy pomysł to nowy bodziec do rozwoju stowarzyszenia. A że idei nie brakuje, dla zachowania przejrzystości stworzono programy stałe, które pomagają okiełznać zapał i entuzjazm, jednocześnie zaś pozwalają uniknąć chaosu. Dzięki minimum formalności praca w IFMSA jest przyjemnością i przebiega znacznie sprawniej.
Programy Stałe
Jest ich sześć, a każdy obejmuje inną część działalności stowarzyszenia.
W celu poprawy jakości kształcenia medycznego i szeroko pojętej edukacji w tym zakresie powołano Standing Committee On Medical Education Standing (SCOME), czyli program ds. edukacji medycznej. W ramach programu organizowane są spotkania, ciekawe szkolenia i kursy. To również konferencje, na których rodzą się pomysły, jak uczynić studiowanie medycyny lepszym.
Szeroko pojęte zdrowie publiczne jest przedmiotem zainteresowania Standing Committee on Public Health (SCOPH). To ten program współpracuje m. in. z WHO nad pogłębianiem świadomości medycznej społeczeństwa, profilaktyką licznych schorzeń oraz podstawowymi badaniami diagnostycznymi.
Natomiast celem programu Standing Committee on Reproducitve Heath Including AIDS (SCORA) jest szerzenie wiedzy o sposobach rozprzestrzeniania się chorób przenoszonych drogą płciową, jak również możliwości zapobiegania im. Tu dużo mówi się o problematyce HIV i AIDS, możliwościach diagnostycznych i drogach zakażeń.
Ludziom działającym Standing Committee on Refugees and Peace (SCORP) leży na sercu dobro uchodźców i pokój na świecie. To stąd wypływają inicjatywy organizacji zbiórek darów i pieniędzy dla potrzebujących. Program ten corocznie przyłącza się do akcji UNICEF, z którym stale współpracuje.
Jedną z głównych akcji w ramach działalności IFMSA-Poland jest również organizacja praktyk zagranicznych w programie Standing Committee on Professional Exchange (SCOPE) .Co roku ponad 300 polskich studentów wyjeżdża do innych państw. Miesiąc życia i pracy w Tunezji czy Japonii, podpatrywanie pracy lekarzy we Włoszech lub Brazylii, a przy okazji zwiedzanie kraju w towarzystwie tamtejszych studentów – to nagroda dla najaktywniejszych członków za ich ciężką pracę.
Program międzynarodowej wymiany naukowej Standing Committee on Research Exchange (SCORE) zapewnia natomiast możliwość rozwoju zainteresowań w ramach pracy naukowej, łącząc teorię z elementami praktyki.
Inny projekt?
Ale IFMSA to nie tylko programy stałe. To szereg akcji i projektów, które dotyczą najbliższego otoczenia studentów. Jeśli pomysł jest dobry, przejmują go inne oddziały. Tak zrodziła się m.in. idea peer-education, czyli programu bezpośredniej edukacji np. na temat profilaktyki zaburzeń odżywiania „Bulimia i anoreksja” czy „HIV i AIDS”. W jego ramach dziś młodzi medycy prowadzą spotkania z uczniami, informują o zagrożeniach płynących z superdiet czy głodówek. Poruszają też problem zakażeń wirusem HIV. Akcja „Szpital Pluszowego Misia” to szansa na powrót w do świata małych krzesełek i worków na kapcie. Bawiąc się z maluchami w szpital, walczymy z syndromem białego fartucha. Przyszli chirurdzy zaś w ramach „Szycia chirurgicznego”mają szanse posiąść podstawy niezbędnej w przyszłości umiejętności zakładania szwów. Te i wiele, wiele innych inicjatyw daje członkom IFMSA nieograniczone możliwości rozwoju i zdobywania doświadczeń.
Więcej na: www.ifmsa.pl