Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Międzynarodowa matura – tylko dla ambitnych!

Polska należy do krajów z wysokim odsetkiem osób posiadających wyższe wykształcenie. Oznacza to, że konkurencja na rynku pracy jest bardzo duża. Dyplom renomowanej polskiej uczelni już nie wystarczy. Warto zastanowić się nad tym wcześniej, jeszcze przed maturą. Być może doskonałym rozwiązaniem okaże się międzynarodowy egzamin dojrzałości?

Program międzynarodowej matury International Baccalaureate (IB) powstał w 1960 roku w Genewie. Obecnie oferuje go ponad 600 szkół w wielu krajach. – To program bardzo nowatorski ze względu na organizację nauki – mówi Alicja Domagała, Product Manager w firmie JDJ Bachalski. – Skupia się przede wszystkim na zapewnieniu indywidualnego rozwoju każdego ucznia, wykształcenia analitycznego myślenia i wypracowania umiejętności pracy koncepcyjnej. Co najważniejsze, jest skierowany do najzdolniejszych uczniów, można więc mówić o pewnej elitarności. IB trwa dwa lata. W tym czasie uczniowie są doskonale przygotowywani do podjęcia studiów na wyższych uczelniach całego świata. Program jest przeznaczony dla tych, którzy mają ukierunkowane zainteresowania. Wystarczy spojrzeć na wybór przedmiotów na różnym stopniu zaawansowania. Uczeń może wybrać sześć obowiązkowych przedmiotów należących do sześciu grup przedmiotowych. Trzy z wybranych przedmiotów trzeba realizować w stopniu zaawansowanym (higher level). Warto o tym pamiętać, żeby wziąć pod uwagę swoje predyspozycje oraz kierunek studiów, jaki chciałoby się w przyszłości podjąć. Pozostałe trzy przedmioty są przedmiotami uzupełniającymi (subsidiary level). W ramach programu IB uczeń musi napisać pracę dyplomową z wybranego przedmiotu, obowiązkowo w języku angielskim. Ponadto zobowiązany jest do zaliczenia przedmiotów towarzyszących: kursu teorii wiedzy i nauki pisania pogłębionych esejów na podstawie indywidualnie opracowywanych materiałów. Kolejnym warunkiem uzyskania dyplomu międzynarodowej matury jest udział ucznia w programie Creativity Action Service (CAS). Oznacza to, że uczeń musi być aktywny również poza salą lekcyjną i uczestniczyć w zajęciach pozaszkolnych np. sportowych, społecznych czy artystycznych sześć godzin w tygodniu.

Którędy na Oxford?

Program A-level (Advanced Level) to egzamin, który w Wielkiej Brytanii uczniowie zwykle zdają w 18. roku życia. To odpowiednik międzynarodowej matury, zdawany na Wyspach. Jako jedyny egzamin uprawnia do przyjęcia na wiele kierunków specjalistycznych na uniwersytetach w Wielkiej Brytanii i innych krajach. Jeśli więc chcesz studiować za granicą medycynę, weterynarię, stomatologię czy któryś z kierunków technicznych, zastanów się, czy nie warto skoczyć na głęboką wodę. Szczególnie, że w przypadku takich renomowanych uniwersytetów, jak Oksford, Cambridge, Imperial College czy London School of Economics jako jedyny pozwala na ubieganie się o podjęcie studiów. Program przeznaczony jest dla osób, które mają konkretne zainteresowania, chcą je rozwijać i poważnie myślą o studiach. Zwykle przygotowanie do A-Level trwa dwa lata, dlatego też zazwyczaj naukę rozpoczyna się w wieku 16 lat. Nie oznacza to jednak, że starsi uczniowie nie mogą przystępować do egzaminu. Kurs A-Level składa się z sześciu części. Pierwsze trzy jednostki to AS (Advanced Subsidary). Kolejne trzy zwane są A2. Uczeń wybiera kombinację przedmiotów które pozwalają ukończyć kurs A-Level na określonym kierunku. Wybór przedmiotów jest bardzo szeroki. Na koniec pierwszego roku nauki (w przypadku trybu sześciosemestrowego w czerwcu) studenci mogą zdawać egzamin ze wszystkich bądź z jednego z modułów. W przypadku trybu pięciosemestrowego egzamin z jednego bądź więcej modułów można zdawać w styczniu. Kolejne moduły zdaje się na koniec programu. Student może też kontynuować jeden lub wszystkie AS moduły aby poprawić oceny. Aby zapewnić jak najlepsze przygotowanie do przyszłych studiów i łatwość w uzyskaniu miejsca na uniwersytetach, szkoły motywują uczniów do uzyskania minimum trzech A levels i jednego AS.

W Polsce czy za granicą

Jeśli już zdecydowałeś się na międzynarodową maturę, czeka cię podjęcie kolejnej decyzji – gdzie rozpocząć naukę, w Polsce czy za granicą. Nauka za granicą to szereg korzyści. Możesz skupić się na swoich ulubionych przedmiotach. Szkoły posiadają bogate wyposażenie, no i – co najważniejsze – otworzysz przed sobą szerokie możliwości dalszej edukacji i kariery zawodowej za granicą. Rok szkolny trwa, tak jak w Polsce, od września do czerwca. Tak jak u nas, uczniowie mają przerwy międzysemestralne oraz świąteczne. Barierą, dla wielu nie do przejścia, są jednak pieniądze. Rok szkolny za granicą to dość spory wydatek. Na pocieszenie warto pamiętać, że międzynarodową maturę można zdać również w Polsce. Nasze szkoły nie odbiegają poziomem od zagranicznych.

Nie ma się nad czym zastanawiać. – W porównaniu z polską maturą, lepiej przymierzyć się do egzaminu IB – mówi Alicja Domagała. Dlaczego? – IB gwarantuje wolny wstęp na najbardziej prestiżowe uczelnie na całym świecie, choćby dlatego, że na całym świecie obowiązują określone standardy oceniania ucznia. A to ułatwia ocenę poziomu wiedzy zdających. Niestety uczeń z polską maturą ma tu mniejsze szanse. Egzaminy, zdawane w maju z sześciu wybranych wcześniej przedmiotów, są oceniane przez komisję w Genewie. Jest o co walczyć, ponieważ im lepszy wynik, tym większa szansa przyjęcia na ekskluzywną uczelnię.

 

Organizacja Międzynarodowej Matury – International Baccalaureate (IB) została założona w 1968 roku i na dzień dzisiejszy zrzesza około 1300 szkół na całym świecie, które są autoryzowane do oferowania programu IB.

W Polsce następujące placówki realizują program matury międzynarodowej:

1) 33 Liceum im. M. Kopernika

Warszawa, ul. Bema 76
telefon: (22) 632-75-70
status placówki: państwowa

2) American School of Warsaw

Bielawa Konstancin-Jeziorna, ul. Warszawska 202
telefon: (22) 702-85-00
status placówki: prywatna

3) III Liceum Ogólnokształcące im. Bohaterów Westerplatte

Gdańsk, ul. ul.Topolowa 7
telefon: (58) 341-06-71
status placówki: państwowa
4) I Prywatne Liceum Ogólnokształcące

Poznań, ul. Dabrowskiego 262/280
telefon: (61) 847-74-35
status placówki: prywatna

5) II L.O. im. Gen. Zamoyskiej i. H. Modrzejewskiej

Poznań, ul. Matejki 8/10
telefon: (61) 866-28-92
status placówki: państwowa
6) III Liceum Ogólnokształcące

Gdynia, ul. Legionów 27
telefon: (58) 622-18-33
status placówki: państwowa

7) Liceum Ogólnokształcące Nr V we Wrocławiu

Wrocław, ul. Grochowa 13
telefon: (71) 361-92-66
status placówki: państwowa

8) Prywatne Liceum Ogólnokształcące im. Ignacego Jana Paderewskiego w Lublinie

Lublin, ul. Symfoniczna 1
telefon: (81) 740 75 43
status placówki: prywatna

9) The British School

Warszawa, ul. Limanowskiego 15
telefon: (22) 842-32-81
status placówki: prywatna

10) Prywatne Liceum Ogólnokształcące nr 32

Warszawa, ul. Górska 7

11) Kolegium Europejskie

Kraków, ul. Kazimierza Wielkiego 33
telefon: (12) 632-46-29
Źródło: www.menis.pl
 

Każdy uczeń zobowiązany jest do wyboru trzech przedmiotów na poziomie wyższym (HL) oraz trzech przedmiotów na poziomie niższym (SL).

Grupa 1: j. polski lub angielski A1 – poziom wyższy (HL) lub niższy (SL)
Grupa 2: j. angielski A2(literatura) (HL), j. angielski B (język) (HL), j. niemiecki B (język) (HLSL), j. francuski B (od podstaw)
Grupa 3: historia, geografia lub ekonomia (HLSL)
Grupa 4: biologia, chemia i fizyka (HLSL)
Grupa 5: matematyka (HLSL)
Grupa 6: jeden dodatkowy przedmiot z grupy 2,3,4.