Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Międzynarodowy Dzień Studenta

17 listopada żacy z 65 krajów będą obchodzić swoje święto. W wielu miejscach świata lokalne organizacje studenckie organizują tego dnia konferencje, imprezy i manifestacje na rzecz interesów studiujących.

W Polsce Międzynarodowy Dzień Studenta nie jest prawie w ogóle obchodzony. Co więcej, mało kto jest w ogóle świadomy istnienia tego święta. Czy nie powinien być to głośny i popularny czas celebracji tytułu żaka? Czy studenci nie mają powodów do dumy i świętowania?

Z pewnością żacy mają wiele powodów, zarówno do świętowania jak i do dumy. Należą do elitarnego grona osób kształcących się. Rocznie w szkołach wyższych wszystkich typów edukuje się 1937,4 tys. studentów, co stanowi zaledwie 5% populacji w Polsce. Są otwarci na nowe kultury i chętnie poznają inne kraje. W ciągu ostatnich 14 lat w międzynarodowym programie mobilności studenckiej Erasmus udział wzięło aż 123 356 polskich studentów. Polscy studenci są aktywni nie tylko na uczelni, uczęszczając na wykłady i ćwiczenia, ale również poza nią. Czynnie działają w sekcjach sportowych reprezentując uczelnie na turniejach i meczach. Dają dobry przykład dbając o swoją formę poprzez ruch oraz działają w duchu zdrowej rywalizacji. Na każdej uczelni istnieją koła naukowe, które świadczą o ambicji i chęci intelektualnego oraz towarzyskiego rozwoju studentów, a w całym kraju funkcjonują międzyuczelniane i pozarządowe organizacje studenckie zrzeszające aktywnych, młodych ludzi z pasją.

Międzynarodowy Dzień Studenta obchodzony jest z inicjatywy Europejskiego Forum Studentów. Jest to interdyscyplinarna organizacja studencka zrzeszająca ponad 13 tys. członków z całej Europy i działająca w ponad 260 miastach akademickich w 42 krajach. Jej celem jest promocja idei Wspólnej Europy wśród młodzieży. W Polsce znajduje się aż 13 anten, z czego jedna mieści się w Warszawie. Jest ona jednym z pierwszych oddziałów stowarzyszenia w Europie Środkowo-Wschodniej. To właśnie w tej części Europy, w 1939 roku, studenci w Pradze wyszli na ulicę, aby zaprotestować przeciwko wtargnięciu nazistów. Manifestacja została krwawo stłumiona, wielu studentów zginęło, a 1200 trafiło do obozów koncentracyjnych. Dwa lata po tragicznych wydarzeniach 17 listopada ustanowiono Międzynarodowym Dniem Studenta. 

Dziś święto to obchodzone jest nie dość hucznie. I chociaż studenci w większości nie potrzebują okazji do celebracji, to powyżej opisane wydarzenia powinny być corocznie przypominane. Może w formie wydarzeń naukowych, kulturalnych, społecznych akcji czy debat, które dadzą studentom głos na forum – Europejskim Forum Studentów.


***

Europejskie Forum Studentów AEGEE-Warszawa – lokalny oddział AEGEE – Europe, jednej z największych europejskich organizacji pozarządowych – zrzesza studentów i absolwentów warszawskich uczelni i szkół wyższych. Pragniemy stworzyć środowisko, w którym nasi członkowie będą mogli doskonalić swoje umiejętności, rozwijać zainteresowania, a posiadaną wiedzę wykorzystywać w praktyce. Głównie zależy nam na świadomym rozwoju osobistym członków naszego stowarzyszenia, dlatego proponujemy im otwartą ścieżkę kariery. Naszą postawę oddaje hasło: „Zrobisz tyle, na ile się odważysz!”. Ponadto, członkowie AEGEE mogą korzystać z bogatej oferty szkoleń, konferencji czy wydarzeń kulturowych organizowanych przez wszystkie oddziały AEGEE.