Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Międzynarodowy Festiwal Jazz Bez w Lublinie

Jazz Bez to uznany ukraińsko – polski festiwal muzyczny z dziewięcioletnią tradycją. Przez wszystkie lata działalności nie tylko, z roku na rok, podnosi poziom artystyczny, sukcesywnie zwiększając liczbę wydarzeń i odbiorców, lecz również rozprzestrzenia się, "wciągając" w swą ideę coraz więcej miast.

Na Festiwalu grają znakomici muzycy z całego świata, a tegoroczny program w Polsce i na Ukrainie rozbudowany jest aż do dziesięciu dni.
 
Wszystko zaczęło się w 2000 roku prezentacją licznych jazzowych grup ze Lwowa i Przemyśla. Od tego czasu na Festiwalu pojawiło się wiele znakomitości światowego jazzu, a przesłanie głoszące, że jazz może rodzić się i rozwijać na Ukrainie w pełni się potwierdziło.
 
Przez dziewięć lat muzycy ukazywali różne style, zmieniali konwencje, szukali nowych form wyrazu. Razem z Festiwalem dorastały i wychowywały się też nowe grupy odbiorców, a duch tamtych wydarzeń pozostawał w ludziach na długo po koncertach.
 
Tegoroczna edycja z pewnością doskonale wpisze się w tą historię.
 
W grudniu 2009 ten transgraniczny jazzowy maraton zjednoczy ukraińskie i polskie miasta: Lwów, Lublin, Przemyśl, Tarnopol, Sanok, Łuck, Odessę, Kijów, Sewastopol i Symferopol, prezentując różnorodne oblicza jazzu, eksperymentalną i improwizowaną muzykę znanych i rozpoznawalnych grup, jak również nowe projekty wybitnych muzyków.
 
Lublin gospodarzem festiwalu będzie już po raz drugi. Ubiegłoroczna edycja spowodowała duże zainteresowanie jazzem zza naszej wschodniej granicy i zaowocowała wieloma wspólnymi polsko – ukraińskimi projektami oraz wymianami muzycznymi. Edycja tegoroczna zapowiada się równie bogato, a w Lubinie spotkają się muzycy zarówno z Ukrainy jak i z Polski, Kanady, Japonii, Holandii, Francji oraz Białorusi.
 
Wszystkie koncerty odbędą się w Restauracji „Czarcia Łapa”, ul. Rynek 19.
 
Wstęp wolny.
 
Projekt jest współfinansowany przez Urząd Miasta Lublin.
 
 
 
źródło informacji: interia.pl