Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Miej oko na Bałkany!

Całkiem nieopodal, bo kilkaset kilometrów na południe od Polski, roztaczają się piękne krajobrazy bałkańskich krajów. Bałkany przywodzą na myśl również zapachy pikantnej papryki, bakłażana, szałwii i lawendy.

Każdy prawdziwy podróżnik ma oko na Bałkany, niezwykłą klimatyczną krainę, ponieważ ten teren jawi się jako miejsce zjawiskowych widoków. W jego skład wchodzą przepiękne kraje: Albania, Bośnia i Hercegowina, Bułgaria, Czarnogóra, Grecja, Kosowo, Macedonia, Serbia, Chorwacja; czasami też zalicza się do nich Rumunię i Słowenię.

Morskie klimaty

Półwysep Bałkański otoczony jest kilkoma morzami – od zachodu Morzem Adriatyckim i Morzem Jońskim, od wschodu Morzem Czarnym i Morzem Marmara, od południowego wchodu Morzem Egejskim, od północy granica jest umowna. Dzięki takiemu położeniu kraje bałkańskie mają głównie klimat morski, śródziemnomorski, a nawet ciepły subtropikalny. Również roślinność, obok tej środkowoeuropejskiej na północy, na pozostałym obszarze jest śródziemnomorska.

Lawendowy raj

Mało kto wie, że najcieplejsza i najbardziej słoneczna wyspa, położona u wybrzeży Chorwacji, Hvar słynie z lawendy. Prawie cała porośnięta jest tą niesamowicie pachnącą rośliną. Przez krótki czas, bo na przełomie czerwca i lipca, można podziwiać kwitnącą lawendę. Co ciekawe, te niezwykłe atuty wyspy – jako krajobraz kulturowy Hvaru – zostały w 2008 r. wypisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Z kolei stolica wyspy, nosząca tę samą nazwę Hvar jest idealnym miejscem na wieczorną kolację i spacer wśród przepięknych uliczek i starych murów. A odwiedzenie fortecy gwarantuje przepiękny widok na miasto i morze. Jednoznacznie jest to miejsce warte zobaczenia.

Turecka twarz Bałkanów

Nowy Pazar to miasto położone na terenie południowo-zachodniej Serbii. Zostało założone w XV wieku przez Turków i być może dlatego obecnie powraca do swoich korzeni. Miasto nie jest typowe dla Serbii, większość mieszkańców jest muzułmanami, kobiety trzymają się tu na uboczu, ubierając się już bardziej z turecka. Typowym widokiem jest kawiarnia pełna mężczyzn, którzy piją mocną herbatę lub kawę. Zapach prażonych ziaren kawy miesza się z dymem tytoniowym i wonią smażonego mięsa. Czas się tu zatrzymał, problemy z industrializacją spowodowały, że niewiele zmieniło się od lat 70. Warto też odwiedzić hotel Vrbak, dziwną i brzydką budowlę z czasów socjalistycznych.

Bułgarski smak

Miej oko na Bałkany i tutejszą kuchnię. Szopska sałatka to najbardziej znane danie bułgarskie. Potrzebne są następujące składniki: 4 dojrzałe pomidory, 2 duże ogórki szklarniowe, 1 czerwona lub zielona papryka, 2 ciemne cebule (lub 1 ciemna, 1 biała), ser typu bałkańskiego lub grecka feta. Do tego oliwa z oliwek, winny ocet i pieprz do smaku. Aby przygotować sałatkę potrzebny jest tylko nóż i tarka z drobnymi oczkami. Pomidory i ogórki kroimy w kostkę, cebulę w półksiężyce, paprykę w kawałki (o wielkości pomidorów i ogórków). Warzywa układamy warstwowo, zaczynając od ogórków, cebuli i kończąc na pomidorach. Warzywa okrywany dość grubą warstwą startego sera. Dekorujemy wg uznania, możemy ew. doprawić do smaku pieprzem. Warto dodać oliwę z oliwek i ocet winny, aby wydobyć walory smakowe sałatki.


Każdy z dziewięciu krajów Półwyspu Bałkańskiego ukrywa w sobie niepoznane dotąd miasta, krajobrazy, egzotyczną roślinność, taneczną muzykę i niesamowite smaki. Warto poznać te pobliskie tereny, których klimat i temperatura nie ustępują bardziej modnym państwom, takim jak: Hiszpania, Grecja, Włochy. Można powiedzieć, że Bałkany są tuż tuż za miedzą.