Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Mieli wybór: własny biznes albo praca na etacie. Postanowili być przedsiębiorcam!

Mowa o uczestnikach 3-letniego projektu „MPTW II – Mazowiecki Program Transferu Wiedzy II” (Akcja Trampolina), realizowanego przez Sysco Polska Sp. z o.o. w partnerstwie z Sysco Business Skills Academy Ltd. z Wielkiej Brytanii oraz Uniwersytetem Warszawskim.

W ramach projektu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego, odbył się cykl bezpłatnych szkoleń i warsztatów biznesowych, których celem było kompleksowe przygotowanie uczestników do napisania profesjonalnych biznesplanów, a w efekcie do założenia i prowadzenia własnej firmy typu spin off / spin out. Odbiorcami szkoleń było środowisko akademickie województwa mazowieckiego: studenci, absolwenci i doktoranci. Uczestnicy projektu to osoby przedsiębiorcze, które potrzebowały bodźca i solidnej dawki wiedzy, aby swoje pomysły wcielić w życie. Zdawali sobie sprawę, że za kilka lat będą musieli zmierzyć się z rynkiem pracy, który dla młodych osób, tuż po studiach i często bez doświadczenia, nie jest łaskawy. Postanowili zadbać o swoją przyszłość zawodową i przekuć pomysły w dobrze prosperujące biznesy. Nie od dziś jednak wiadomo, że pomysł i dobre chęci nie wystarczą, aby z powodzeniem prowadzić firmę. Niezbędna jest wiedza i fachowa pomoc ekspertów z dziedziny przedsiębiorczości.

W ramach szkoleń uczestnicy doprecyzowali swoje pomysły na biznes, a także dowiedzieli się, jak odpowiednio zmotywować się do działania oraz wypracować kreatywne i innowacyjne rozwiązania dla własnego biznesu. Przyszli przedsiębiorcy zgłębiali tajniki skutecznych negocjacji, a także poszukiwali finansowania na start. Nie zabrakło też warsztatów z marketingu oraz wiedzy z zakresu aspektów prawnych. Uczestnicy szczególnie docenili możliwość skorzystania z indywidualnych konsultacji z doradcami. – Wspólnie z trenerem pracowaliśmy nad strategią mojej firmy. Dowiedziałem się też, jakie problemy mogą mnie spotkać na starcie. Na szczęście otrzymałem też praktyczne wskazówki, jak sobie z nimi poradzić – mówi jeden z uczestników. Akcja Trampolina odniosła pełen sukces! Dzięki projektowi powstały już na rynku pierwsze firmy, takie jak np. Mikroprecyzja – nowoczesna firma działająca w obszarze metrologii przemysłowej, czy firma Mikstura, której założyciele łączą fascynujący świat nauk ścisłych z doskonałą zabawą, prowadząc warsztaty edukacyjne dla dzieci. Magdalena Gościmska, wykorzystując swoje talenty wokalne, założyła Mega Głos Studio i nagrywa m.in. reklamy oraz czyta audiobooki.

– Gdy po zakończonym szkoleniu rozmawiam z uczestnikami i widzę ich niesłabnącą determinację, zaangażowanie i chęć „pójścia na swoje”, daje mi to satysfakcję, że praca całego zespołu projektowego i kadry trenerskiej miała sens, a fundusze unijne zostały wykorzystane we właściwy sposób – mówi Agnieszka Chilimoniuk, Kierownik Projektu. – Jestem pewna, że dzięki uczestnikom Akcji Trampolina przedsiębiorczość na obszarze województwa mazowieckiego znacznie wzrośnie i przyczyni się do rozwoju gospodarki – dodaje. Szkolenie w ramach projektu ukończyło 311 osób, powstało tyle samo profesjonalnych biznesplanów, przeprowadzono 2700 godzin szkoleń stacjonarnych oraz ponad 1800 godzin konsultacji indywidualnych. W szkoleniu mogły barć udział osoby niepełnosprawne.

Więcej informacji o projekcie na stronie www.akcjatrampolina.pl