Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

„Milarepa – magik, morderca, święty”

Już we wrześniu opowieść o Milarepie pojawi się w naszych kinach. Film o tyle niezwykły, że wyreżyserowany przez buddyjskiego mistrza – Netena Choklinga. Inspiracją do jego powstania był podobno "Mały Budda" Bernardo Bertollucciego.

 

Film opowiada historię Milarepy, tybetańskiego poety i mistyka żyjącego na przełomie X i XI wieku oraz jego osobistej drogi od chęci zemsty do momentu oświecenia. To przypowieść o przezwyciężeniu zemsty, pokazująca, że ścieżka do oświecenia dostępna jest dla wszystkich. Zrealizowany 900 lat po śmierci Milarepy film, przypomina wielkiego tybetańskiego magika, świętego, poetę i mistyka. We wczesnych latach praktykował czarną magię, co przyniosło śmierć i zniszczenie nie tylko jego wrogom, ale jednocześnie cierpienie jemu i jego rodzinie. Urodzony w bogatej kupieckiej rodzinie Milarepa prowadził uprzywilejowane życie. Niestety wszystko się zmieniło, kiedy jego ojciec śmiertelnie zachorował…
Film został zrealizowany w malowniczej Dolinie Spiti. niedaleko granicy między Indiami i Tybetem, a w obsadzie znaleźli się m.in. mnisi z monasteru Pema Ewam Choegar Gyurmeling w Indiach i w Tybecie. Pomimo że wioska Spiti niewiele zmieniła się od setek lat, stworzenie XI-wiecznych realiów było nie lada wyzwaniem. By nadać jej autentyczności wypożyczono ubrania z lokalnych świątyń, jak i od mieszkańców Spiti, którzy również zagrali w Milarepie. Ekipa pracowała w skrajnie trudnych warunkach.W przyszłym roku zaplanowano realizację drugiej części filmu. Jej tematem będą dalsze losy Milarepy, ukazujące jego duchowe dojrzewanie do świętości.
W polskich kinach „Milarepa – magik, morderca, święty” pojawi się 5 września.

 Dystrybutor: AP Manana