Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Misja certyfikat – Cztery rady, jak samodzielnie przygotować się do IELTS – najpopularniejszego testu z języka angielskiego

 

Marzysz, żeby studiować lub pracować za granicą. Przeglądasz wymagania, wśród nich dostrzegasz „zdany test IELTS ”, wybierasz centrum egzaminacyjne i datę sesji, zapisujesz się. Postanawiasz przygotować się samodzielnie, ale nie bardzo wiesz od czego zacząć. Poniżej znajdziesz kilka przydatnych wskazówek.

 

#1 Zgromadź materiały i pomoce naukowe

Zaopatrz się w książki do samodzielnej nauki, czyli tzw. self-study books z zeszytem ćwiczeń i kluczem odpowiedzi. Do wielu z nich dołączone są materiały dodatkowe, nagrane na płytę DVD lub CD, z których warto korzystać. Poszukaj przydatnych pomocy online, np. internetowego kursu Road to IELTS, który pomaga w przygotowaniach do obydwu wersji testu (Academic i General Training). Przed rejestracją na egzamin dostajesz 10 godzin kursu za darmo, po 20 kolejnych. Zainstaluj bezpłatną aplikację IELTS Prep App i ucz się wszędzie, w autobusie czy w przerwie między zajęciami.

#2 Poznaj strukturę egzaminu

Znajomość konstrukcji testu jest ważna, to dzięki niej będziesz się mniej stresować w dniu egzaminu. Poznaj rodzaje i długość trwania poszczególnych jego części oraz typy pytań, a nic cię nie zaskoczy! Do stworzenia własnej strategii egzaminacyjnej potrzebna ci będzie jeszcze wiedza na temat wymagań, kryteriów oceniania oraz wskazówki, jak rozwiązywać zadania szybciej i lepiej. Możesz je uzyskać w trakcie internetowego kursu MOOC Understanding IELTS, który organizowany jest regularnie na platformie Future Learn.

#3 Zaplanuj naukę

Im więcej masz czasu na przygotowanie do egzaminu, tym lepiej, dlatego zacznij już dziś! Zastanów się chwilę i obierz sobie cele na każdy tydzień lub jak wolisz miesiąc przygotowań. Bądź realistą, bo nic tak nie niszczy motywacji, jak niemożność wykonania zadań, które sami sobie wyznaczyliśmy. Unikaj długich przerw pomiędzy sesjami nauki. Staraj się ćwiczyć wszystkie umiejętności jednocześnie, nawet jeśli pokusa, żeby pomijać nielubiany „writing” jest bardzo silna. Co jakiś czas rozwiązuj testy próbne i to najlepiej z zegarkiem w ręku. Sprawdzisz swoje postępy i przećwiczysz zdawanie egzaminu.

#4 Angielski codziennie,  a nie od święta

Staraj się mieć kontakt z językiem codziennie. To łatwiejsze niż ci się wydaje. Możesz czytać prasę w internecie, słuchać podcastów i audiobooków, oglądać filmy w oryginalnej wersji językowej… Poszukaj osób, z którymi możesz rozmawiać po angielsku, np. stwórz tandem językowy z native speakerem lub pomóż komuś innemu w nauce.

IELTS?

IELTS (International English Language Testing System) to międzynarodowy test z angielskiego, który określa poziom znajomości języka w czterech obszarach – czytaniu ze zrozumieniem, rozumieniu ze słuchu, mówieniu i pisaniu. Nie zawiera on oddzielnej części gramatyczno-leksykalnej, ponieważ sprawdza praktyczne umiejętności językowe, które są przecież kluczowe w życiu, nie tylko za granicą.
W zeszłym roku do egzaminu przystąpiły trzy miliony zdających z całego świata. Ci, którzy starali się o przyjęcie na studia, wybrali wariant Academic, ubiegający się o pracę zdecydowali się na wariant General Training. Zdobyte przez nich certyfikaty są uznawane przez ponad 10 tysięcy instytucji – uniwersytety, międzynarodowe korporacje i służby emigracyjne.

W Polsce sesje testu IELTS organizuje British Council. Odbywają się one dwa razy w miesiącu w centrach egzaminacyjnych w Warszawie, Krakowie, Gdańsku, Katowicach, Lublinie, Poznaniu, Szczecinie, we Wrocławiu i w Rzeszowie.

Więcej informacji o egzaminie, dostępnych terminach i materiałach  przygotowawczych znajduje się na stronach internetowych:
www.britishcouncil.pl/egzaminy/ielts oraz https://takeielts.britishcouncil.org/