Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Misja certyfikat. Cztery sposoby na ćwiczenie słuchania ze zrozumieniem

Wyjeżdżasz na studia lub do pracy za granicę. Stworzyłeś plan. Kolejno wykreślasz z niego zadania: wybór centrum egzaminacyjnego IELTS – zrobione, data i rodzaj testu – ustalony, sposób nauki – wybrany. Zastanawiasz się, jak najlepiej przygotować się do części Listening. Mamy dla ciebie kilka sposobów.

#1 Zamień się w słuch

Słuchaj nagrań w języku angielskim codziennie. To da się zrobić – podcast w drodze na uczelnię, anglojęzyczne radio przy porządkach, ulubiony film w wersji oryginalnej z napisami lub bez… Wyrób sobie nawyk, a przyzwyczaisz się do brzmienia języka obcego. Wybieraj autentyczne materiały ze zróżnicowanych źródeł, a poznasz różne akcenty. Nie bój się sięgać po nagrania przeznaczone dla studentów na nieco wyższym poziomie niż twój, a więcej się nauczysz.

#2 Zamknij oczy

Czy zdarzyło ci się zamknąć oczy, słuchając ulubionej piosenki? Miałeś wtedy wrażenie, że czujesz każdą nutę? Spróbuj to zrobić w trakcie audycji radiowej lub wykonywania ćwiczeń na kursie językowym. Odcinając bodźce wzrokowe, łatwiej nam się skoncentrować. Zaczyna działać nasza wyobraźnia. Określenie sytuacji przedstawionej na nagraniu, intencji mówiącego czy wychwycenie jakiegoś szczegółu jest dużo prostsze.

#3 Bądź aktywny

Trening, w który wkładamy chociaż odrobinę wysiłku, przynosi najlepsze rezultaty. Tak samo jest z ćwiczeniem słuchania ze zrozumieniem. Bądź skupiony i świadomy. Notuj przekazywane na nagraniu informacje. Zapisuj, tłumacz pojedyncze słówka i zwroty. Powtarzaj na głos zasłyszane zdania. Rozwiązuj przykładowe zadania z części Listening testu IELTS. Znajdziesz je między innymi w darmowej aplikacji mobilnej IELTS Prep App.

Słuchaj z przyjemnością i dla przyjemności

Aby ćwiczyć słuchanie ze zrozumieniem, nie musisz ograniczać się do nagrań dołączonych do podręcznika. Poszukaj w internecie audycji radiowych lub filmików na tematy, które cię interesują. Wybieraj takie, które trwają od trzech do pięciu minut, są nagrane przez native speakerów i mają transkrypcję lub wgrane napisy. Rozwijając swoją pasję, wzbogacisz słownictwo oraz przyzwyczaisz się do tempa mówienia rodowitych użytkowników języka angielskiego.

IELTS?

IELTS (International English Language Testing System) to międzynarodowy test z angielskiego, który określa poziom znajomości języka zdającego w czterech obszarach – czytaniu ze zrozumieniem, rozumieniu ze słuchu, mówieniu i pisaniu. Nie zawiera on oddzielnej części gramatyczno-leksykalnej, ponieważ sprawdza praktyczne umiejętności językowe, które są przecież kluczowe w życiu, nie tylko za granicą. W zeszłym roku do egzaminu przystąpiły trzy miliony zdających z całego świata. Ci, którzy starali się o przyjęcie na studia, wybrali wariant Academic, osoby starające się o pracę zdecydowały się na wariant General Training. Zdobyte przez nich certyfikaty są uznawane przez ponad 10 tysięcy instytucji – uniwersytety, międzynarodowe korporacje i służby emigracyjne.

W Polsce sesje testu IELTS organizuje British Council. Odbywają się one dwa razy w miesiącu w centrach egzaminacyjnych w Warszawie, Krakowie, Gdańsku, Katowicach, Lublinie, Poznaniu, Szczecinie, Wrocławiu i Rzeszowie.