Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Misja certyfikat. Cztery sposoby na naukę słówek do testu z angielskiego IELTS

Wyjeżdżasz na studia lub do pracy za granicę. Stworzyłeś plan. Kolejno wykreślasz z niego zadania; wybór centrum egzaminacyjnego – zrobione, data i rodzaj testu – ustalony, sposób nauki – wybrany. Przygotowania bywają żmudne, a nauka słówek wielu osobom kojarzy się z nudnym zakuwaniem z listy. To może być przyjemne!

 

#1 Niech twój smartphone będzie naprawdę smart

Nie rozstajesz się ze swoim telefonem. Chętnie sięgasz po niego, jadąc autobusem lub czekając na kolejne zajęcia na uczelni. Wykorzystaj ten czas na naukę. Istnieje wiele aplikacji, dzięki którym opanujesz nowe słownictwo, na przykład IELTS WordPower. Jeśli chcesz tworzyć własne fiszki, rozejrzyj się za takim narzędziem.

#2 Zmapuj swoje skojarzenia

Ta metoda jest bardzo skuteczna i popularna. Może spróbujesz? Weź duży arkusz papieru, wyznacz jego środek. Napisz w nim słowo, dodaj rozgałęzienia, na których końcu umieścisz skojarzenia, dopełnienia, związki frazeologiczne. Lubisz rysować? Świetnie! Dodaj rysunki, sięgnij po kolorowe długopisy czy zakreślacze. Pamiętaj, najskuteczniejsze są pierwsze skojarzenia. Nie przejmuj się, gdy są one absurdalne. Mapa musi być czytelna przede wszystkim dla ciebie.

#3 Pisz krótkie historyjki

Masz poczucie humoru, wyobraźnię, a kreatywność to twoje drugie imię? Wybierz konkretną liczbę słówek i napisz krótką historyjkę. W twojej opowieści nie możesz pominąć żadnego z nich. Może być surrealistyczna, absurdalna, zabawna lub smutna… W tym szaleństwie jest metoda na szybkie opanowanie nowego słownictwa.

#4 Shortlista jest lepsza od listy

Niektórzy mawiają, że małe jest piękne. Warto się tym stwierdzeniem kierować, tworząc listy do dziennej nauki słówek. Nie powinno się na niej znajdować więcej niż 10 pozycji. Stwórz własne fiszki albo zanotuj je w podręcznym notesie. Ważne jest, żeby przy każdym słowie umieszczać stworzony przez siebie kontekst lub definicję, to bardzo ułatwia zapamiętywanie. Gdy nie jesteś ich pewien, sięgnij po słownik angielsko-angielski.

IELTS?

IELTS (International English Language Testing System) to międzynarodowy test z angielskiego, który określa poziom znajomości języka zdającego w czterech obszarach – czytaniu ze zrozumieniem, rozumieniu ze słuchu, mówieniu i pisaniu. Nie zawiera on oddzielnej części gramatyczno-leksykalnej, ponieważ sprawdza praktyczne umiejętności językowe, które są przecież kluczowe w życiu, nie tylko za granicą.
W zeszłym roku do egzaminu przystąpiły trzy miliony zdających z całego świata. Ci, którzy starali się o przyjęcie na studia, wybrali wariant Academic, ubiegający się o pracę, zdecydowali się na wariant General Training. Zdobyte przez nich certyfikaty są uznawane przez ponad 10 tysięcy instytucji – uniwersytety, międzynarodowe korporacje i służby emigracyjne.

W Polsce sesje testu IELTS organizuje British Council. Odbywają się one dwa razy w miesiącu w centrach egzaminacyjnych w Warszawie, Krakowie, Gdańsku, Katowicach, Lublinie, Poznaniu, Szczecinie, Wrocławiu i Rzeszowie.

Więcej informacji o egzaminie, dostępnych terminach i materiałach przygotowawczych znajduje się na stronach internetowych:
www.britishcouncil.pl/egzaminy/ielts oraz www.takeielts.britishcouncil.org.

Materiał na podstawie: https://ewydanie.eurostudent.pl/2018-paz/39/#zoom=z