Uniwersytet dla Młodzieży na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie
Przez dwa dni – tj. 19 i 22 listopada br. młodzież szkół ponadgimnazjalnych województwa małopolskiego, śląskiego, świętokrzyskiego, podkarpackiego będzie uczestniczyć w cyklu wykładów zorganizowanych przez Uniwersytet Rolniczy, w ramach Uniwersytetu dla Młodzieży. Prelekcje odbywać się będą w Auli Centrum Kongresowego UR, przy Al. 29 Listopada 46.
Słuchacze poznają m.in. tajniki biotechnologii wykorzystywanej w ogrodnictwie, dowiedzą się jaka jest historia smaku, dlaczego mrówki, pszczoły i termity to owady społeczne i nauczą się czym jest krajobraz kulturowy.
W chwili obecnej chęć uczestnictwa w wykładach zgłosiło po około 320 osób na każdy dzień.
Projekt Uniwersytetu dla Młodzieży zainicjował prof. Kazimierz Wiech, twórca Dni Owada. Inicjatywa prowadzona jest już od 13 lat. Zajęcia przygotowywane się przez poszczególnych przedstawicieli Wydziałów, tematyka jest bardzo różnorodna by zaspokoić ciekawość jak najszerszego grona słuchaczy. Na wykłady, a także pokazy w uczelnianych laboratoriach i salach dydaktycznych zapraszana jest młodzież wielu szkół województwa małopolskiego i województw ościennych. Uniwersytet dla Młodzieży to świetna okazja do inspiracji dla młodych ludzi. Z reguły jest to młodzież ze szkół profilowanych, po których teoretycznie mogą szukać zatrudnienia. Uniwersytet dla Młodzieży to projekt, który ma na celu zainspirowanie ich przede wszystkim do poszukiwań dziedziny, w której mogliby się realizować, również za pomocą studiów wyższych. Niemniej jednak jest to przede wszystkim aktywny czas kiedy poza murami swojej szkoły, w klimatycznym mieście i gościnnych murach uczelni mogą poznawać tajniki nauki.
PROGRAM:
10.00 – Powitanie uczestników oraz wystąpienie:
prof. dr hab. Włodzimierza Sady – Prorektora UR ds. Dydaktycznych
i Studenckich
prof. dr hab. Kazimierza Wiecha – Koordynatora i pomysłodawcy Uniwersytetu dla Młodzieży
10.20-11.50 – I blok wykładowy
· Biotechnologia w ogrodnictwie
(dr inż. Ewa Dziedzic-Wydział Ogrodniczy)
· Historia Smaku
(dr Marek Gibiński- Wydział Technologii Żywności)
11.50- 12.10 – Przerwa
12.10-13.40 – II blok wykładowy
· Krajobraz Kulturowy
(dr hab. inż. Urszula Litwin, prof. UR- Wydział Inżynierii Środowiska i Geodezji)
· Mrówki, pszczoły ,termity i inne owady społeczne
(dr Irena Grześ- Wydział Hodowli i Biologii Zwierząt)
13.40 – Podsumowanie i zakończenie spotkania
prof. dr hab.
14.00 – Spotkanie okolicznościowe na Stołówce UR