Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Młodzi europejscy dziennikarze wyróżnieni w Stambule

Ogłoszono zwycięzców Nagród Specjalnych Europejskiego Konkursu dla Młodych Dziennikarzy (EYJA 2010). Jedna ze zwycięskich prac dotyczy wpływu akcesji Polski do UE na europejski rynek pracy.

11 maja 2010 r., po miesiącach oczekiwania, w Stambule ogłoszona została trójka zwycięzców Nagród Specjalnych konkursu w 2010 roku. Vladisav Velev z Bułgarii zdobył nagrodę w kategorii Najbardziej Oryginalna Praca, Prune Antoine z Francji w kategorii Największy Wysiłek Włożony w Przygotowanie Pracy, a Verena Ringler z Austrii w kategorii Najlepszy Styl Dziennikarski. Laureaci zostali wybrani spośród 35 krajowych zwycięzców, a każdy z nich wygrał udział w wartej 3000 euro wycieczce do wybranego przez siebie miasta europejskiego. Jury, składające się z pracujących w Brukseli korespondentów i zwycięzców poprzednich edycji konkursu, wyłoniło trzy najlepsze prace po ocenie wszystkich artykułów, które wygrały etapy krajowe.
 
Alexandra Cas Granje, Dyrektor odpowiedzialna za Chorwację, Byłą Jugosłowiańską Republikę Macedonii, Turcję i Islandię w Dyrektoriacie Generalnym ds. Rozszerzenia, następująco skomentowała zwycięzców nagród krajowych i  Nagród Specjalnych: „Ci inspirujący i zdolni młodzi dziennikarze zaprezentowali zupełnie nowe podejście do kwestii rozumienia tego, co dzisiaj znaczy Europa”.
 
Trzecia edycja Europejskiego Konkursu dla Młodych Dziennikarzy trwała od października 2009 do lutego 2010 roku. Do udziału w niej zgłoszonych zostało ponad 1000 prac z całej Europy. Konkurs skierowany był do dziennikarzy i studentów dziennikarstwa w wieku 17-35 lat, a ich zadaniem było przedstawienie rozszerzenia UE w twórczy i prowokujący do myślenia sposób. Udział w konkursie wziąć mogli mieszkańcy państw członkowskich UE, a także państw kandydujących (Chorwacja, Turcja, Była Jugosłowiańska Republika Macedonii), państw potencjalnie kandydujących (Albania, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Serbia i Kasowo), a także – po raz pierwszy – z Islandii.
 
11 maja 2010 r. krajowi zwycięzcy trzeciej edycji konkursu przyjechali do Stambułu, by wziąć udział w konferencji merytorycznej. Zostali oni wybrani przez krajowe jury w każdym z państw uczestniczących w konkursie. Podczas wydarzenia, zwycięzcy dyskutowali na temat różnorodnych aspektów rozszerzenia UE, w tym na temat pespektyw Turcji na akcesję i roli mediów w stymulowaniu ciągłego dialogu na temat rozszerzenia UE.
 
Więcej informacji na temat nagród a także zwycięskie artykuły, na stronie internetowej konkursu: www.EUjournalist-award.eu.