Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Młodzi Polacy na najważniejszym konkursie dla innowatorów na świecie

Pięć polskich projektów naukowych bierze udział w Regeneron ISEF – najważniejszym konkursie dla młodych innowatorów na świecie! W tegorocznej, hybrydowej edycji, pośród najlepszych naukowców z 63 krajów znaleźli się Nina Cielica, Patryk Wekwejt, Gabriela Szczepanik, Marek Rauchfleisz oraz Rajmujd Denajka i Adrian Przybylski.

Do 13 maja w Atlancie toczy się tegoroczna edycja konkursu Regeneron ISEF – najważniejszego międzynarodowego konkursu naukowego podczas którego młodzież z całego świata walczy o stypendia o wartości 75 000 i 50 000 dolarów oraz wyjazdy naukowe, staże i nagrody specjalne – w tym nagrodę Gordona E. Moore’a za badania ważne dla przyszłych pokoleń czy nagrodę Craiga R. Barreta za projekt integrujący technologię, inżynierię i matematykę. Na konkursie Regeneron ISEF swoją naukową drogę rozpoczęło aż 27 noblistów.

Do ich grona wkrótce mają szansę dołączyć młodzi Polacy. Patryk Wekwejt, maturzysta z Ostrołęki, który już wkrótce rozpocznie studia w Harvardzie, startuje z projektem neurobiologicznym skupiającym się na wpływie diety wysokotłuszczowej na procesy kognitywne i jej udział w przebiegu choroby demencyjnej. Gabriela Szczepanik prezentuje swój projekt z dziedziny biologii, w którym przez 23 tygodnie obserwowała i badała zapylacze, analizując preferencje owadów w zależności od środowisk, w których się znalazły. Torunianin Marek Rauchfleisz zbudował zaś specjalistyczny dron do badań ozonu z bezprzewodową transmisją danych – dzięki temu wynalazkowi w łatwy sposób można badać stężenie ozonu, który jest głównym gazem cieplarnianym występującym w troposferze. Drużyna Rajmunda Dejnaki i Adriana Przybylskiego z Jarosławia prezentuje własnoręcznie wykonaną maszynę, która przetwarza nakrętki z butelek PET na filament do drukarek 3D. Ostatnią polską reprezentantką jest Nina Cielica z Katowic, która prezentuje swoje badania dotyczące wirów huraganowych.

 Mój projekt dotyczy mechanizmów rządzących procesami w trakcie mieszania się cieczy, które są w pewnych aspektach analogiczne do tych rządzących huraganami, chmurami burzowymi na Jowiszu czy wirami wodnymi. Badam powstawanie wirów i czynniki mające na nie wpływ. Zainspirowałam się strukturami, które tworzą się, kiedy wlewamy kawę do mleka. Co idealnie pokazuje, że pomysły na projekty naukowe mogą do nas przyjść w każdej sytuacji – wyjaśnia Nina – W konkursie ISEF prezentowałam się przed 12-osobowym składem jurorskim. Cieszę się, że eksperci pozytywnie reagowali na mój pomysł, doceniali innowacyjność, a nawet wspominali, że myślą o moim projekcie przy codziennym piciu kawy – dodaje młoda naukowczyni, uczestniczka Regeneron ISEF i zwyciężczyni polskiego Konkursu Explory 2021.

Dla Polaków jedynym sposobem otrzymania akredytacji na międzynarodowy, prestiżowy Regeneron ISEF jest bowiem sukces w Konkursie Explory – najważniejszej w kraju inicjatywy dla młodych innowatorów i badaczy. Organizatorem konkursu jest Fundacja Zaawansowanych Technologii: wyszukująca, rozwijająca i sieciująca młode talenty.– Wszyscy polscy uczestnicy Regeneron ISEF to finaliści i laureaci konkursu Explory. Ta inicjatywa to furtka dla młodych zdolnych do wielkiego świata nauki i biznesu. Cieszymy się, że poza merytorycznym wsparciem, które dajemy młodym talentom podczas programów grantowych, mentorskich czy samego Konkursu Explory, możemy także przygotowywać je do konkurencji na międzynarodowym rynku – mówi Dorota Braziewicz, dyrektor Programu Explory – Uczestnicy Explory to nasza wielka duma. To żywy dowód na to, że w polskich szkołach naprawdę rozwijają się naukowcy, wynalazcy czy badacze przyszłości, którzy jestem pewna odmienią oblicze światowej nauki.

Dla Polaków jedynym sposobem otrzymania akredytacji na międzynarodowy, prestiżowy Regeneron ISEF jest bowiem sukces w Konkursie Explory – najważniejszej w kraju inicjatywy dla młodych innowatorów i badaczy. Organizatorem konkursu jest Fundacja Zaawansowanych Technologii: wyszukująca, rozwijająca i sieciująca młode talenty.

Wszyscy polscy uczestnicy Regeneron ISEF to finaliści i laureaci konkursu Explory. Ta inicjatywa to furtka dla młodych zdolnych do wielkiego świata nauki i biznesu. Cieszymy się, że poza merytorycznym wsparciem, które dajemy młodym talentom podczas programów grantowych, mentorskich czy samego Konkursu Explory, możemy także przygotowywać je do konkurencji na międzynarodowym rynku – mówi Dorota Braziewicz, dyrektor Programu Explory – Uczestnicy Explory to nasza wielka duma. To żywy dowód na to, że w polskich szkołach naprawdę rozwijają się naukowcy, wynalazcy czy badacze przyszłości, którzy jestem pewna odmienią oblicze światowej nauki.