Uniwersytet Gdański, Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie, Polskie Towarzystwo Chemiczne i Galeria Bałtycka w Międzynarodowym Roku Chemii (IYC 2011) proklamowanym rezolucją Zgromadzenia Narodów Zjednoczonych oraz w Roku Marii Skłodowskiej-Curie ogłoszonym przez Sejm RP w setną rocznicę przyznania Marii Skłodowskiej-Curie Nagrody Nobla w dziedzinie chemii za odkrycie nowych pierwiastków polonu i radu zorganizowali wspólnie MAGIĘ NAUKI w Galerii Bałtyckiej w Gdańsku-Wrzeszczu.
Przygotowane w atrakcyjnej formie popularno-naukowe spotkania odbywały się codziennie w dniach 2-6 lutego 2011 w Galerii Bałtyckiej.
Studenci i pracownicy Uniwersytetu Gdańskiego zaprezentowali wybrane dyscypliny nauki:
- Chemia od kuchni
- Matematyka na poważnie i na wesoło
- Fizyka bez tajemnic
- Informatyka – nowa era sztucznej inteligencji
- Biotechnologia na usługach człowieka oraz Ciekawe przykłady z biologicznej szuflady
W roku 2011 przypada setna rocznica przyznania Marii Skłodowskiej-Curie Nagrody Nobla, doskonale wpisująca się w obchody Międzynarodowego Roku Chemii (The International Year of Chemistry IYC 2011) proklamowanego decyzją ONZ na wniosek IUPAC oraz UNESCO. Jednocześnie Sejm Rzeczypospolitej Polskiej przyjął uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2011 Rokiem Marie Skłodowskiej-Curie.
Galeria Bałtycka, mając na uwadze bardzo dobrą współpracę z Uniwersytetem Gdańskim podczas organizacji „Uniwersalnej Strefy Nauki” w styczniu 2010 roku, która cieszyła się dużą popularnością, zaproponowała uczelni udział w kolejnej kilkudniowej akcji popularno-naukowej pod nazwą
MAGIA NAUKI
Do organizacji cyklu popularno-naukowych spotkań zaproszono trzech głównych honorowych partnerów: Uniwersytet Gdański, Polskie Towarzystwo Chemiczne oraz Muzeum im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie. Każdy dzień spotkań poświęcony był innemu wydziałowi Uniwersytetu Gdańskiego: Chemii, Matematyki, Fizyki i Informatyki, Biologii oraz Międzyuczelnianemu Wydziałowi Biotechnologii UG i GUMed.