Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Moje finanse? Rozsądek na pierwszym miejscu

Nigdy nie podejmuj decyzji finansowych pochopnie. Zanim zdecydujesz się skorzystać z usług, dokładnie sprawdź, która oferta jest najlepsza i najlepiej dopasowana do Twoich potrzeb. Jeśli nie do końca rozumiesz produkt finansowy i nie potrafisz zweryfikować związanego z nim ryzyka, zdecyduj się na prostszą opcję.

Zweryfikuj także, czy instytucja finansowa, z której usług chcesz skorzystać, jest godna zaufania i ma uprawnienia do prowadzenia takiej działalności. Tutaj z pomocą przychodzi Komisja Nadzoru Finansowego (KNF), która nadzoruje banki, a także prowadzi rejestr firm pożyczkowych. Firmy, które nie znalazły się w tym rejestrze, od razu powinny budzić Twoją wątpliwość. Dodatkowo KNF prowadzi listę ostrzeżeń publicznych, czyli firm, wobec których złożyła zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Jeśli podmiot, którego usługi rozważasz, znajduje się na tej liście, warto poszukać bezpieczniejszej oferty.
Zanim podejmiesz decyzję o zaciągnięciu pożyczki lub kredytu, zastanów się, czy wydatek, który chcesz w ten sposób sfinansować, naprawdę jest potrzebny lub pilny. Być może warto przełożyć go na później, a ten czas przeznaczyć na zebranie potrzebnych oszczędności. Nie bierz pożyczki, na którą cię nie stać.

Decydując się na zaciągnięcie zobowiązania, dokładnie przeczytaj umowę. Poproś o dokumenty, które firma finansowa ma obowiązek przedstawić, zwłaszcza o formularz ze wszystkimi danymi dotyczącymi kosztów pożyczki. Szczególną uwagę zwróć na koszt całkowity oraz wysokość i datę spłaty rat. Upewnij się także, jak wybrana przez Ciebie instytucja finansowa zareaguje, jeśli spóźnisz się ze spłatą rat.