Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Może nad morze, a może staż?

Wakacje to doskonała okazja do zdobycia pierwszych doświadczeń zawodowych. Wiele firm oferuje praktyki lub staże.

Zbliżają się wakacje. Każdy student marzy aby jak najszybciej zamknąć sesje i udać się na zasłużony wypoczynek. A może lepiej zamiast słodkiego lenistwa jeszcze troszkę popracować i odbyć w czasie wakacji staż bądź praktyki? Biorąc pod uwagę, że polskiemu studentowi wiedzy teoretycznej nie brak to z praktyką nie jest już tak kolorowo. Tak naprawdę studia nie przygotowują do pracy i wykorzystania zdobytej wiedzy w praktyce. Nie trzeba przekonywać, że odbycie takiego stażu jest dobrą inwestycją na przyszłość.
 
Najłatwiej oraz najbardziej praktycznie jest szukać stażu związanego z kierunkiem studiów, choć nie jest to regułą. Czasami o staż w dobrych instytucjach walczy się jak o miejsce na renomowaną uczelnie. Proces rekrutacyjny składa się minimalnie z dwóch etapów. Po pierwsze trzeba złożyć CV oraz list motywacyjny. Czasami kandydaci muszą wypełnić dodatkowy formularz zgłoszeniowy, dodać zdjęcie czy pokazać wykaz ocen ze studiów. Już na tym etapie można odpaść. Po drugie ważna jest rozmowa kwalifikacyjna do której powinno się starannie przygotować. Powinno mieć się pojęcie nie tylko o miejscu , w którym chce odbyć staż, ale także o tym co podczas takiego stażu chciałoby się robić oraz w jakim kierunku się rozwijać.
 
Oferty dotyczące staży bądź praktyk znajdziemy na przykład na www.praktyki.eurostudent.pl . Praktyki.eurostudent.pl to wortal zawierający aktualne oferty praktyk, staży oraz pracy, a także szczegółowe prezentacje cenionych w Polsce pracodawców. Dzięki praktycznej wyszukiwarce serwis umożliwia szybkie dotarcie do konkretnego ogłoszenia oraz zapoznanie się z profilem danej firmy. Serwis zawiera także poradniki dotyczące planowania kariery oraz podstawowe informacje niezbędne podczas szukania pracy (np. jak pisać CV, listy motywacyjne, przykładowe testy rekrutacyjne), jak również porady specjalistów z dziedziny HR. Studenci i absolwenci znajdą pod tym adresem również daty eventów, targów pracy i innych wydarzeń rekrutacyjnych. Serwis bazuje na cyklicznych zestawieniach „Praktyki, staże, rekrutacje”, które ukazują się na łamach „Magazynu Akademickiego Eurostudent” od 2004 roku.
 
 
Należy pamiętać, że nie wszystkie staże i praktyki są płatne, ale i tak warto poważnie zastanowić się mad tym pomysłem. W końcu można połączyć przyjemne z pożytecznym, bo kto powiedział, że stażu musisz szukać w swoim mieście?