Obrazy i dźwięki otaczają nas na każdym kroku. Prawie każdy z nas, dzięki rozwojowi współczesnej techniki może robić zdjęcia, kręcić filmy, łączyć obrazy z dźwiękiem i tworzyć formy multimedialne.
Wszystko wydaje się proste, gdy nasze projekty powstają w prywatnej komórce, aparacie czy komputerze. Trudności pojawiają się wtedy, gdy pragniemy naszymi pracami podzielić się z większą widownią. Dotyczy to przede wszystkim osób, których charakter, wrażliwość i umiejętności pchają do zawodów artystycznych – muzyków, plastyków, filmowców.
O ile Ci ostatni podczas studiów poznają tajniki wiedzy o obrazie, dźwięku i ich wzajemnych relacjach, o tyle nauka studentów ASP czy uczelni muzycznych zwykle koncentruje się na studiowaniu jednej z tych dziedzin – albo skupionej na obrazie albo tylko na dźwięku. Od pewnego czasu coraz częściej słychać jednak o artystach multimedialnych czyli ludziach, którzy w swej sztuce świadomie wykorzystują współczesne środki rejestrowania obrazu, różnego typu nośniki oraz techniki zapisu obrazu, obrazy w formie filmu, fotografii lub animacji, które ilustrują wieloma rodzajami dźwięków czy muzyki, aby w ten sposób stwarzać projekty multimedialne.
Na światowych uczelniach już od lat istnieją kierunki wprowadzające programy studiów przeznaczone dla osób zafascynowanych sztuką multimedialną.
W Polsce taką właśnie możliwość mają od ubiegłego roku studenci Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina i ASP w Warszawie. Obie uczelnie realizują program, w ramach którego utworzono Międzyuczelnianą Specjalność Multimedialną, która umożliwia zdobywanie specjalistycznej wiedzy z zakresu multimediów.
Międzyuczelniana Specjalność Multimedialna – Projekt współfinansowany z Funduszu Europejskiego w ramach programu operacyjnego Kapitał Ludzki.
Więcej na www.medialarts.pl