Dzięki współpracy Multimedia Polska i Politechniki Warszawskiej studenci Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki mogą korzystać z nowoczesnego laboratorium i zdobywać wiedzę na temat najnowszych rozwiązań telekomunikacyjnych.
Na Wydziale Elektroniki i Techniki Informacyjnych (WEiTI) Politechniki Warszawskiej rusza laboratorium dydaktyczne Systemów Dostępowych i Teletransmisyjnych (SDiT). Istotnym elementem laboratorium SDiT są światłowodowe systemy dostępowe w technologii PON. Projekt instalacji tych systemów w laboratorium został zrealizowany przy udziale Multimedia Polska, dostawcy nowoczesnych usług telekomunikacyjnych, m.in. cyfrowej telewizji cyfrowej (DTV) z jedynym w Polsce interaktywnym kanałem telewizyjnym.
– Celem projektu jest udostępnienie studentom Politechniki najnowocześniejszych systemów światłowodowych sieci dostępowych, a także pełnego zakresu usług interaktywnych dostępnych w sieciach kablowych. – mówi Stefan Kossecki Dyrektor Biura Relacji Inwestorskich, odpowiedzialny za przedsięwzięcie z ramienia Multimedia Polska. Podczas zajęć w laboratorium studenci WEiTI będą mogli w praktyce zapoznać się z działaniem, budową, zarządzaniem i zasadami konfiguracji sieci w technologiach, które w niedalekiej przyszłości trafią pod przysłowiowe strzechy. Tym samym Multimedia postawiły na kształcenie ekspertów, dzięki którym w przyszłości rozwijać będzie się technologia PON, a także nowe usługi w sieciach kablowych.
Multimedia doprowadziły do laboratorium światłowód i wykonały instalację okablowania. Spółka dostarczyła do laboratorium darmowy pakiet swoich usług: łącze internetowe, cyfrową telewizję kablową i telefonię stacjonarną. Dzięki temu studenci będą mogli w praktyce testować możliwości DTV, takie jak wideo na żądanie, czy interaktywny kanał telewizyjny. Jest to dla nich również szansa na współuczestniczenie w tworzeniu najnowocześniejszych usług interaktywnych planowanych do wdrożenia w sieci Multimedia Polska.
Standard PON jest obecnie najczęściej wykorzystywany na świecie w światłowodowych sieciach dostępowych w technologii FTTH, czyli światłowód do domu lub mieszkania. Umożliwia on zaoferowanie klientom przepływności do 1 Gbit/s w dostępie do internetu, a także niemal nieograniczonej liczby kanałów telewizyjnych z standardzie HD. Sieci PON dopiero zaczynają być wdrażane w naszym kraju i bez wątpienia stanowią one przyszłość dla sieci kablowych. Zarówno jakość sygnału, jak i przepływności w sieciach PON są nieporównywalne do jakiejkolwiek innej technologii dostępnej na rynku. Planujemy wdrażanie tej technologii na dużą skalę. Obecnie prowadzimy pilotową inwestycję w Jaśle w ramach, której wdrażamy systemy PON. – mówi Stefan Kossecki.