Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Najstarsi absolwenci – spotkanie po latach

70 absolwentów pierwszego rocznika Politechniki Wrocławskiej przyjedzie w sobotę, 12 czerwca na okolicznościowy zjazd.

Wśród uczestników spotkania znajdą się osoby o niezwykle barwnych życiorysach, jak np. prof. Zdzisław Samsonowicz, który do Wrocławia trafił już w lipcu 1945 r. i wraz
z grupą kolegów tworzył Straż Akademicką, a także uczestniczył w odbudowie uczelni. Nie mniej interesującymi wspomnieniami może się podzielić prof. Jerzy Stańda, który wkrótce po zakończeniu II wojny światowej przepłynął wraz z kolegą z Wrocławia do Szczecina… kajakiem. Było to możliwe dzięki specjalnemu glejtowi, wystawionemu przez prof. Kazimierza Idaszewskiego. W piśmie uczony tłumaczył – po polsku i po rosyjsku – konieczność odbycia tej podróży. Żołnierze radzieckich posterunków wodnych przepuszczali dwójkę studentów w kajaku dzięki dwóm niezrozumiałym słowom, skreślonym przez prof. Idaszewskiego, które brzmiały jak rozkaz: NIHIL OBSTAT (nic nie stoi na przeszkodzie).
 
Uroczystości rozpoczną się w sobotę, 12 czerwca o godz. 9.00 mszą świętą, po której absolwenci złożą kwiaty pod Pomnikiem Profesorów Lwowskich.
O godz. 11.00 uczestnicy i goście zjazdu spotkają się w Auli Politechniki Wrocławskiej (Gmach Główny, ul. Wybrzeże Wyspiańskiego 27).
Po południu zaplanowano czas na spotkania towarzyskie i wspomnienia przy uroczystej kolacji.
 

Zapraszamy serdecznie na Zjazd Pierwszego Rocznika Absolwentów Politechniki Wrocławskiej.