Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Najstarsza szkoła angielskiego w Krakowie wraca do korzeni

Znana krakowska szkoła języka angielskiego Gama College obchodzi w tym roku 25-lecie swojej działalności. Jej historię, która odzwierciedla polskie losy po przemianach 1989 roku, przedstawia w rozmowie z Mateuszem Zimnochem założyciel Gamy, Wojciech Graniczewski.

Słyszałem, że nawet Pana pies komunikuje się w trzech językach. Pan tak działa na całe otoczenie?

Moja bokserka jest niezwykle inteligentna, więc w wielu sprawach rozumiemy się bez słów. Alerzeczywiście, poza językiem psim, Lori włada płynnie polskim i nieźle angielskim. Zna też kilka słów niemieckich, ale te – niestety – wyraźnie ją stresują. W każdym razie, zdolności lingwistyczne mojego psa wspierają moją wiarę w sens nauki języków obcych.

A uczy ich Pan odkąd Polska odzyskała wolność. Jak to się wszystko zaczęło?

Był rok 1988. Firma GAMA prowadziła agencję artystyczną, studio teatralne, biuro tłumaczeń oraz organizowała turystykę przyjazdową dla turystów ze Szwecji. Edukacja była wtedy zastrzeżona wyłącznie dla instytucji państwowych PRL oraz dla spółdzielni o nazwach typu „Oświata” i „Wiedza”. Ale w powietrzu czuło się już nowe możliwości…

Więc postanowiliście uczyć angielskiego?

Decyzja o utworzeniu szkoły językowej z prawdziwego zdarzenia zapadła na przełomie 1988 i 1989 roku. Ponieważ prywatna działalność edukacyjna byłaby nielegalna, postanowiliśmy ten projekt przedstawić publicznie jako warsztaty artystyczno-językowe. Mieliśmy koncesję na działalność artystyczną, więc ryzyko było zredukowane.

Założę się, że w atmosferze 1989 roku więcej osób wpadło na podobny pomysł.

Ale to my stworzyliśmy pierwszą profesjonalną szkołą językową w Krakowie, a prawdopodobnie również pierwszą w Polsce. Na naszych kursach po raz pierwszy słuchacze połączyli się w 12-osobowe grupy, gdzie wszyscy uczestnicy byli na jednolitym poziomie zaawansowania, usiedli przy wspólnym stole zbudowanym w układzie podkowy, uzyskali dostęp do nowoczesnych materiałów pomocniczych i brali aktywnie udział w zajęciach prowadzonych dynamicznie metodą komunikatywną.

Na pewno było to spore źródło motywacji dla pracowników szkoły.

Dokładnie tak. Bardzo szybko otrzymaliśmy status stowarzyszonego członka The Bell Educational Trust, który dał naszemu zespołowi bezpłatny dostęp do szkoleń zarówno metodycznych jak i menedżerskich. To dało nam impuls do pracy i rozwoju … Dla GAMY kluczowy był rok 1993. Jako jedna z pierwszych szkół językowych w Polsce uzyskaliśmy Certyfikat Jakości i Rekomendację PASE oraz akredytację Ministerstwa Edukacji Narodowej na prowadzenie niepublicznego Nauczycielskiego Kolegium Języków Obcych o uprawnieniach publicznych.

A kolejny ważny rok?

Pierwsi absolwenci w 1996 roku, a potem na pewno rok 2003. Wtedy, jako druga placówka w Polsce a pierwsza i dotąd jedyna w Krakowie, uzyskaliśmy akredytację europejską przyznaną przez EAQUALS – European Association for Quality Language Services oraz miedzynarodowy znak jakości: Excellence in Language Education. Później otrzymaliśmy też uprawnienia do wystawiania naszym słuchaczom międzynarodowych dyplomów znajomości języka EAQUALS Certificate of Achievement in English.

Czyli taki dyplom będzie uznawany w krajach Unii?

Tak… a nawet poza Unią, bo organizacja EAQUALS działa dziś globalnie. A w razie potrzeby zawsze można przystąpić u nas do egzaminów FCE, CAE lub CPE, które od trzech lat organizujemy na miejscu, w Centrum Egzaminacyjnym Cambridge English Language Attachment prowadzonym specjalnie dla naszych słuchaczy.

Współpraca z fundacją Bella, centrum egzaminacyjne Cambridge, rekomendacja PASE, akredytacja EAQUALS… Wydaje się, że GAMA osiągnęła już wszystko, co było do osiągnięcia. Jaki jest następny cel?

Teraz mamy jubileusz 25-lecia i z tej okazji wracamy do korzeni. Chcemy rozszerzyć naszą działalność edukacyjno-kulturową o rozmaite warsztaty językowo-artystyczne. Nie czas jeszcze, by zdradzać szczegóły, ale wkrótce zaprezentujemy ciekawą ofertę dla przyszłych dziennikarzy, aktorów i muzyków. W ten sposób naprawdę wrócimy do naszych artystyczno-lingwistycznych korzeni.


Jubileusz najstarszej szkoły angielskiego w Krakowie

Znana krakowska szkoła języka angielskiego Gama College (dawniej Gama-Bell) obchodzi w tym roku 25-lecie swojej działalności. Doświadczenie zdobyte w ramach wieloletniej współpracy z brytyjską fundacją The Bell Educational Trust oraz Polskim Stowarzyszeniem na Rzecz Jakości w Nauczaniu Języków Obcych PASE pozwoliło zespołowi Gamy stworzyć niezwykłe miejsce spotkań, w którym pasja i zaangażowanie służą efektywnemu nauczaniu w zgodzie z europejskimi standardami.

Gama College jako jedyna w Krakowie otrzymała akredytację europejskiej organizacji EAQUALS, która nadała szkole uprawnienia do wystawiania międzynarodowych dyplomów znajomości języka angielskiego. Słuchacze Gama College otrzymują te powszechnie uznawane za granicą certyfikaty bez dodatkowych opłat i bez konieczności podchodzenia do dodatkowych egzaminów. Gruntowne inspekcje dokonywane przez przedstawicieli EAQUALS dają pewność, że akredytowana szkoła określa poziom swoich słuchaczy w sposób zgodny z międzynarodowymi standardami.

Wybierając kurs językowy warto postawić na europejską jakość!

 

Instytut Języka Angielskiego Gama College (dawniej Gama-Bell)

ul. Michałowskiego 4, 31-126 Kraków

www.gamacollege.pl

office@gamacollege.pl

facebook.com/instytutgama

(12) 634 12 49, (12) 634 12 59

Języki: angielski

Informacje:

Gama College to jedyna krakowska szkoła językowa z europejskim znakiem jakości. Oferuje kursy angielskiego na wszystkich poziomach zaawansowania (od zajęć dla początkujących po specjalne kursy Post-Proficiency), zajęcia konwersacyjne oraz English for Business. Przygotowuje do egzaminów FCE, CAE, CPE oraz IELTS, prowadzi własne centrum egzaminacyjne Cambridge. Gama College jako jedyna w Krakowie wystawia międzynarodowe dyplomy znajomości języka angielskiego EAQUALS.

Co nas wyróżnia?

Gama College to najstarsza krakowska szkoła językowa. Usytuowana w centrum miasta, posiada akredytację prestiżowej organizacji europejskiej EAQUALS oraz wystawia dyplomy znajomości angielskiego uznawane za granicą. Znakomite wyniki działalności edukacyjnej Gama College potwierdza rekomendacja Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Jakości w Nauczaniu Języków Obcych PASE oraz wieloletnia współpraca z brytyjską fundacją The Bell Educational Trust.