Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Naukowcy stworzyli aplikację organizującą pomoc dla szpitali

Na apele szpitali spontaniczne odpowiedzieli Polacy organizując tysiące zbiórek, szyjąc maski i stroje, drukując przyłbice. Setki lokalnych inicjatyw świadczy o woli pomocy. Często jednak ta pomoc ma charakter odruchu, nie zawsze trafia tam gdzie trzeba, w dogodnym czasie i oczekiwanej ilości. Dlatego powstała aplikacja wsparciedlaszpitala.pl

Organizacja wsparcia  pomimo zaangażowania lokalnych aktywistów stanowi dla szpitali dodatkowy wysiłek. Dlatego grupa naukowców i informatyków WIK opracowała aplikację systematyzującą i organizującą pracę lokalnych koordynatorów. Z darmowego programu korzysta już ponad 111 polskich szpitali. Specjaliści apelują jednak by przed szczytem zachorowań jak najwięcej szpitali z fali spontanicznego działania uczyniło sprawny, efektywny system stałego społecznego wsparcia. Potrzebne będą środki, sprzęt, wolontariusze. System wsparciedlaszpitala.pl może to wesprzeć i uporządkować organizacyjnie.

 Jak powstało oprogramowanie?

Oprogramowanie zostało opracowane przez polskich  naukowców współpracujących z przedsiębiorcami i ludźmi dobrej woli. Darmowa aplikacja  jest niezwykle prosta i składa się z trzech głównych modułów. Z jednej strony szpitale łatwo mogą zgłosić swoje potrzeby: od drobnych typu posiłki czy napoje dla pacjentów po większe, typu maski, wolontariuszy, etc. Z drugiej, chętni mogą zgłaszać swe wsparcie w pracy personelu medycznego, odpowiadać na apele i oferować pomoc. Szczególną uwagę aplikacja zwraca na lokalnych koordynatorów wsparcia, to oni są motorem inicjatywy i ich entuzjazm zostanie wsparty organizacyjnie. Platforma definiuje rodzaj pomocy, obszar w którym może być udzielana, czas i warunki. Jak deklarują twórcy, platforma nie zastępuje strukturalnego wsparcia jakie otrzymują szpitale od państwa. Ma tylko wspomóc w koordynacji rzeki pomocy i tysięcy oddolnych, lokalnych inicjatyw.

Twórcy wsparciedlaszpitala.pl

Twórcy platformy to grupa informatyków i ekonomistów pracujących w ramach Wirtualnego Instytutu Kryzysowego (WIK). To otwarta platforma internetowa zrzeszająca naukowców z ponad 30 polskich ośrodków akademickich. Aplikacja wsparciedlaszpitala.pl powstała we współpracy z informatykami z zespołu Clorce. W ciągu 14 dni i nocy stworzyli rozbudowany system, pozyskali kilka tysięcy licencji niezbędnych do jego funkcjonowania. Celem platformy, jak mówi jeden z inicjatorów dr Jakub Jasiczak jest „budowanie interdyscyplinarnego zespołu eksperckiego gotowego do pomocy merytorycznej administracji lokalnej i centralnej w działaniach związanych ze zwalczaniem przebiegu i skutków pandemii COVID-19 w Polsce (medycyna, prawo, gospodarka, technologia, społeczeństwo i in.)”. WIK to kilkudziesięciu naukowców zajmujących się epidemiologią,  ekonomią, zarządzaniem, informatyką, logistyką, psychologią, komunikowaniem itd. Aktualnie pracują nad rozwiązaniami począwszy od systemu wsparcia małych i średnich przedsiębiorstw usprawnienia przepływu pojazdów na polskich granicach. aż po opracowywanie prostych aplikacji umożliwiających sprawniejsze działanie w kryzysie. To oddolna inicjatywa współpracująca i na zasadzie think – tanku akademickiego z głównym założeniem szybkiego generowania skutecznych i tanich rozwiązań.  WIK nie ma charakteru komercyjnego a wszyscy uczestnicy instytutu pracują społecznie.